Медия без
политическа реклама

Законова поправка на ГЕРБ гарантира по-ниска присъда за убийството в Русе

Преди 8 г. Борисов обеща ревизия на спорната промяна в НПК, която така и не е направена

МВР
Северин Красимиров беше свален от самолета без пранги, а само с белезници на ръцете. На кадрите, разпространени от МВР, се вижда, че при качването му в колата на съдебната охрана вече е с оковани крака.

Дори да бъде признат за виновен за жестокото убийство на тв водещата Виктория Маринова в Русе, Северин Красимиров (21) няма да получи максималното наказание от доживотен затвор без замяна. При самопризнания процесът ще се гледа по съкратената процедура. В такъв случай присъдата му ще е по-лека. "Когато съдът определи като най-подходящо по вид наказанието доживотен затвор без замяна, не го налага, а наказанието доживотен затвор заменя с лишаване от свобода от 20 до 30 години", пише в Наказателния кодекс (НК).

През 2009 г. в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) бяха въведени изключения, че съкратено съдебно следствие не се допуска при умишлено причиняване на смърт или тежка телесна повреда, или когато деецът е бил в пияно състояние. Промяната беше направена след две тежки убийства на студенти в София и Варна и протести на техни колеги. Само година по-късно обаче депутатите отменят този текст. "За" гласуват ГЕРБ, "Атака" и Синята коалиция. Други в пленарната зала няма. Основният аргумент е, че щом се цели бързина на процесите, бонуси трябва да има за всички. В подкрепа на промяната по време на заседанието на правната комисия се изказва тогавашният зам.-председател на Върховния касационен съд, сега конституционен съдия Гроздан Илиев.

Парадоксът е, че всъщност текстът, който влиза за обсъждане от правителството в парламента, предвижда дори разширяване на хипотезите, при които съкратеният процес не може да се прилага - при престъпления срещу магистрати, отвличане, трафик на хора, контрабанда и т.н. В правната комисия депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров настоява да се разшири възможността за съкратен процес, защото предишните изключения били вкарани под натиска на общественото мнение. Красимир Ципов и Искра Фидосова подкрепят идеята.

"Трябва сериозно криминологическо проучване и съдебна статистика, за да се види прилагането на тези институти до какво е довело. Нашите законодателни решения се водят от това кой каква статия е прочел във вестника, а не реална преценка за полезността на един или друг институт", коментира тогава Михаил Миков и гласува "въздържал се". Правосъдният министър по това време Маргарита Попова се съгласява с редакциите на депутатите. Зам. вътрешният министър Веселин Вучков също няма възражения.

След като промяната лъсва и започват протести на родители на убити деца, лично премиерът Бойко Борисов обещава да провери как парламентарното мнозинство е приело поправката. Ангажира се и бързо да бъде внесена необходимата промяна, която да върне предишното положение. 8 години по-късно това не е направено.

 

ОБВИНЯЕМИЯТ

В сряда Северин Красимиров беше върнат от Германия. В четвъртък по обяд от държавното обвинение съобщиха, че вече е в ареста в Русе. Той вече бе обвинен задочно за изнасилване, представляващо особено тежък случай, и за убийство по особено мъчителен за жертвата начин и с особена жестокост. За четвъртък беше планирано Красимиров да бъде освидетелстван. Предстои да бъде обвинен и разпитан. Шестима служебни адвокати са отказали да го защитават, но в крайна сметка седмият е приел.

Още по темата