Хонконг ще раздава безплатни самолетни билети и ваучери, за да привлече туристите обратно след облекчаването на ковид рестрикциите.
По време на пандемията градът до голяма степен се присъедини към стратегията на континентален Китай за „нулев ковид“ и смекчи правилата си за влизане по-бавно от туристически конкуренти като Сингапур, Япония и Тайван. Дори след като отново отвори границата си с континентален Китай през януари, възстановяването на туризма се случва бавно.
Джон Лий, ръководителят на Хонконг, стартира туристическата кампания „Здравей, Хонконг“, като каза, че градът ще предложи 500 000 безплатни самолетни билета за туристи от цял свят. „Хонконг вече е безпроблемно свързан с континенталната част на Китай и целия свят. Няма изолация, нито карантина“, каза той.
По-голямата част от самолетните билети — на стойност 2 милиарда хонконгски долара (255 милиона долара) — идват от три базирани в Хонконг авиокомпании чрез различни промоционални дейности, включително лотарии, промоции тип „купете един, вземете един безплатно“ и игри. Проектът ще започне през март и ще продължи около шест месеца, каза Фред Лам, главен изпълнителен директор на летищната администрация.
Авиокомпаниите ще разпространяват билетите на етапи, като пазарите в Югоизточна Азия ще се възползват на първия етап. Допълнителни 80 000 самолетни билета ще бъдат раздадени на жителите на Хонконг през лятото, каза Лам.
Посетителите могат също да се насладят на специални оферти и ваучери наред с други туристически стимули в града, каза Лам.
Хонконг отбеляза 56 милиона посетители през 2019 г. - над седем пъти повече от живеещите там. Ковид рестрикциите обаче опустошиха туристическия сектор и неговата икономика. БВП на града миналата година е спаднал с 3,5% спрямо 2021 г., според предварителните данни на правителството.
През последните няколко месеца най-накрая бяха премахнати задължителните правила за карантина в хотелите и PCR тестове за пристигащи пътници, което доведе до леко увеличение на броя на пристигащите. И все пак броят на посетителите през 2022 г. е само 1% от нивото от 2019 г.