В първите дни след легализирането на канабиса за развлекателни цели в Канада Джеймс Бърнс е сигурен, че разполага с достатъчно стока в петте си новооткрити магазина. Получил е само половината от заявеното количеството канабис от доставчика си, но въпреки това е убеден, че и това ще е достатъчно. Сега обаче служителите на Бърнс от рано сутрин следят правителствения сайт за доставки, за да направят възможно най-бързо поръчка за силно ограничените количества канабис. Той обмисля и възможността да ограничи часовете, в които магазините му работят. "Докато разполагахме със стока, която може да бъде поръчана, ни доставяха и големи количества без проблеми", разказва Джеймс Бърнс, изпълнителен директор на компанията "Алкана", която е собственик на верига за алкохол в Канада и САЩ, а наскоро отвори и магазини за продажба на канабис в канадската провинция Албърта. "Очевидно обаче, когато наистина няма запаси, независимо колко голяма компания си, просто няма. Ако правителствените складове са празни, те наистина са празни. Нищо не може да се направи".
Други търговци обаче са усетили недостиг още от първия ден, в който канабисът за развлекателни цели в Канада беше легализиран. Томас Кларк от канадския остров Нюфаундленд е един от първите продавачи, започнал законна търговия от 17 октомври - деня, в който канабисът беше легализиран в страната. Той споделя, че веднага продал цялата си стока и нямал доставка почти седмица. Сега Кларк има какво да постави на витрината, но се оплаква, че не може да поръчва на доставчика си количествата, които наистина са му необходими. "Те решават какво и колко от поръчаните продукти да ми изпратят. Но изобщо не получавам всичко, което съм поискал", споделя Кларк. "Въпреки това засега имам достатъчно количество, за да задоволя търсенето".
В Квебек веригата от магазини Societe quebecoise du cannabis, които се управляват от местните власти, работят само от четвъртък до неделя. Това се налага заради проблемите с доставките. "Смятаме, че доставчиците ни ще могат да отговорят на търсенето през идната пролет, а засега имаме недостатъчно стока", казва говорителката Линда Бушар.
Фирмата "Ню Брънсуик" за кратък период
затвори 12 от 20-те си магазина заради липса на доставки
От агенцията, отговорна за продажбата на канабис в провинция Квебек, заявиха, че въпреки че е поръчано цялото необходимо количество за магазините, са получени между 20 и 30% от направените заявки. "Продавачите на дребно в цялата страна са изправени пред същата ситуация", се казва в съобщение, разпространено от агенцията.
Онлайн магазините в Онтарио бързо са разпродали първоначално поръчаните количества, след което дълго време са чакали за нова доставка. От Ontario Cannabis Store казват, че работят не само за разширяване на асортимента от предлаганите продукти, но и за да осигурят складова наличност.
Оказва се, че недостигът на канабис не е съвсем изненадващ. Според доклад, изготвен в началото на октомври от базирания в Торонто институт Howe, в момента се прави доставка между 30 и 60% от общото търсене в първите месеци от легализацията на марихуаната за развлекателни цели. От индустрията обаче заявяват, че недостигът е много по-голям от очакваното. "Всеки знаеше, че това ще се случи. Вероятно обаче не са очаквали това да стане толкова бързо и цялото количество да се изчерпа", казват представители. Патрик Уолъс, който е собственик на Waldo 420 в Албърта, прогнозира, че ще е необходима година или 18 месеца преди доставките да задоволяват търсенето.
Организацията "Хелт Канада", която издава разрешителни на производителите на канабис, твърди, че активно е работила в месеците преди лицензирането, за да се увеличи броят на законните доставчици. Оттам призоваха за търпение. "Важно е да се отбележи, че на 17 октомври беше сложен край на продължила почти век криминална забрана на канабиса и беше дадено началото на съвсем нова законна индустрия в нашата страна. Както при всяка нова индустрия, където има значително потребителско търсене, очакваме да има периоди, в които запасите от някои продукти да са ниски или в някои случаи да се изчерпят напълно", се казва в разпространено съобщение.
Появиха се притеснения, че
недостигът на канабис ще накара потребителите да се върнат към черния пазар
Федералното правителство обаче заяви, че отстраняването на незаконните доставчици изисква време, и даде за пример американски щати, в които са легализирали канабиса.
Освен че има недостиг на канабис за развлекателни цели, в Канада е отчетена липса и на медицински канабис, който е законен в страната от 2001 г. От "Хелт Канада" обясняват, че работят с двете засегнати групи от хора и с индустрията в опит да решат възникналите проблеми. Организацията "очаква лицензираните продавачи да предприемат разумни мерки, за да осигурят на регистрираните пациенти възможност да продължат да имат достъп до продукти, от които имат нужда от медицинска гледна точка".
Според "Хелт Канада" производителите доставят над 14 500 кг изсушен канабис и 370 литра канабисово масло и на склад имат над 90 000 кг изсушен канабис и 41 000 литра канабисово масло.
Вик Неуфелд, който е изпълнителен директор на компанията "Африя", един от най-големите лицензирани производители в Канада, казва, че се сблъскват с проблеми по веригата за доставки. "Все едно сме на петлентова магистрала, но всички шофират в една лента и когато се опиташ да преминеш в друга, възникват много проблеми. И той се оплаква, че доставките се бавят заради множество бюрократични пречки, като например въведено изискване за промяна на етикетите в последната минута. А и има по-голямо от очакваното търсене. Неуфелд казва също, че компанията чака от "Хелт Канада" различни разрешителни, които ще му позволят да "действа по-бързо и по-ефективно". Неуфелд очаква проблемите да се решат в началото на 2019 г.
Джеймс Бърнс признава, че настоящата ситуация не е добра за продавачите, но се надява проблемите да са временни. "Накрая всичко ще се оправи и хората ще забравят за проблемите", оптимист е той.