Медия без
политическа реклама

Крим обеща въоръжена охрана пред всяко училище

Трагедията в Керч е резултат от глобализацията, смята президентът Путин

19 Окт. 2018
ЕПА/БГНЕС
Ученици, близки на загиналите и обикновени граждани продължават да ги оплакват пред сградата на колежа в Керч.

В учебните заведения в Керч ще бъдат засилени мерките за сигурност и ще има въоръжена охрана "около всяка детска градина, около всяко училище", заяви премиерът на Крим Сергей Аксьонов, цитиран от "Интерфакс". Поне по двама военни от Росгвардията ще поемат подобни обекти, обеща той. Ученикът от Керченския политехнически колеж Владислав Росляков, извършил масовото убийство в учебното заведение, не може сам да е организирал нападението. Най-малко 20 души (без извършителя) загинаха при експлозия и стрелба в колежа в кримския град. Нападателят, който се е учил там, се самоуби в сградата. "Задачата на следствието е да установи кой го е подготвил за това престъпление. Действал е сам. Разбрано е. Но подготвителните мероприятия според мен и колегите ми не може да се осъществят от един човек", обясни Аксьонов. Следственият комитет на Русия съобщи малко по-късно, че на Росляков ще бъде направена "посмъртна психиатрична експертиза".

Руският президент Владимир Путин заяви, че масовото убийство в Крим преди един ден е резултат от „глобализацията“ и продължава една американска тенденция. „Това е резултат на глобализацията. В социалните мрежи, в интернет ние виждаме, че има цяла една общност, която е била създадена. Всичко започва с трагичните събития в училища в САЩ“, каза Путин на форум в Сочи. „Ние не създаваме здраво съдържание (в интернет) за младите хора, което води до трагедии от този род“, каза руският президент.

Сред жертвите са 14 ученици, 11 от тях - непълнолетни, и петима служители на колежа, между които преподаватели. Семействата на жертвите ще получат по 1 милион рубли, пострадалите - по 500 000. В болница остават 44-ма ранени, 10 от тях са в тежко състояние в реанимация. В Крим е обявен тридневен траур.

Следствието вече установи, че Росляков е израснал в неблагополучно семейство. Баща му, инвалид, не е живял заедно с майка му, санитарка в онкодиспансера в Керч. Смятали я за член на сектата "Свидетели на Йехова", вписана от руското правосъдно министерство в списъка с екстремистки организации. Самият Владислав минавал за кротък младеж, имал среден успех в колежа, няколко пъти бил задържан, след като пил бира с приятели, пише изданието. Бащата на Владислав Росляков е дал показания пред следователите, пише "Известия". По думите му бащата е признал, че му е било трудно да общува със сина си. Той не е разказвал нищо за колежа. Бащата на Владислав е казал също, че синът му не е имал приятели – преди си е общувал само с приятел от детството, но вече е изгубил връзка и с него.

Държавната дума обсъжда по-строги правила за издаване на разрешителни за оръжие, както и други превантивни мерки срещу подобни трагедии. Например да се блокират интернет ресурси, които могат да подбудят деца към престъпления, съобщи депутатът Анатолий Виборни от ресорната комисия в руския парламент, чиито думи помества на сайта си "Ведомости". Масовият убиец от Керч купил пушката на свое име малко след като навършил 18 години. Разрешително за ловно оръжие се издава в Русия, ако подателят на молбата е пълнолетен, има постоянно жителство, предостави справки от нарколог и психиатър, не е осъждан и не е извършвал административни правонарушения през последната година. Психиатричният преглед за издаване на такава справка е примитивен, просто една фикция, заявява обаче психоложката Екатерина Блюхтерова пред РБК.

 

АГРЕСИЯ

Александър Асмолов, завеждащ Катедрата по психология на личността в Московския държавен университет, цитиран от "Ведомости", свързва трагедиите от този род с общата ситуация в Русия, където се разпалва омраза и се търсят врагове. Руската федерация "се държи дръзко на световната арена и е очевидно, че през последните години (в страната) са насаждани ценности, които някой може би възприема като култ на силата. Това отличава страната ни от тихите европейски страни и я прави подобна на САЩ - око за око, зъб за зъб. Щом силата се възприема като неотменимо качество, като единственото нещо, будещо уважение, нищо друго не бива да се очаква", коментира
политологът Константин Калачов.

 

Ключови думи:

Крим, Атака

Още по темата