Медия без
политическа реклама

Льо Пен отива на съд заради злоупотреба с еврофондове

30 Септ. 2024
Марина Льо Пен
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Марина Льо Пен

Лидерът на френската крайна десница Марина льо Пен се изправя пред съда по обвинение в присвояване на пари от Европейския парламент в рамките на важно дело, което може да застраши президентските ѝ амбиции, предава БГНЕС.

"Не сме нарушили никакви правила", заяви трикратната кандидатка за президент на крайнодесния "Национален сбор" (RN) преди началото на изслушванията в Париж, като добави, че е в ''много спокойно'' настроение.

Льо Пен и редица партийни шефове от RN са обвинени, че са присвоили пари от Европейския парламент с фалшиви работни места. Ако бъдат признати за виновни, санкциите могат да включват затвор, но също така и десетгодишна забрана за заемане на публични длъжности, което би унищожило надеждите на Льо Пен да наследи президента Еманюел Макрон на изборите през 2027 г.

Изслушванията рискуват да подкопаят победната серия на Льо Пен, след като ''Национален сбор'' постигна рекордни резултати на европейските избори, представи се силно на предсрочния парламентарен вот във Франция и се превърна в лидер в правителството на малцинството на министър-председателя Мишел Барние.

56-годишната Льо Пен, която се надява да се кандидатира за президент на Франция от четвъртия си опит през 2027 г., заяви, че възнамерява да се явява в съда колкото е възможно по-често. Двадесет и пет души, включително самата Льо Пен, са подсъдими по делото, което ще продължи до 27 ноември.

На подсъдимата скамейка в Париж са самата партия RN, девет бивши евродепутати, включително Льо Пен и заместник-председателят на партията Луи Алиот, говорителят Жулиен Одул - един от деветимата бивши парламентарни сътрудници - и четирима служители на RN.

За пръв път за системата за фалшиви работни места в RN бе сигнализирано през 2015 г. Тя обхваща договори за парламентарни сътрудници между 2004 и 2016 г.

Прокурорите твърдят, че асистентите всъщност са работили изключително за партията извън парламента.

Много от тях не са били в състояние да опишат ежедневната си работа, а някои никога не са се срещали с предполагаемия си шеф - член на ЕП, нито са стъпвали в сградата на парламента.

Твърди се, че под фалшив предлог са били наети бодигард, секретарка, началник на щаба на Льо Пен и графичен дизайнер.

Обвиненията в злоупотреба с публични средства предвиждат максимални наказания, включително глоба от 1,1 млн. евро, 10 години затвор и забрана за заемане на публични длъжности за срок от 10 години.

Органите на Европейския парламент твърдят, че законодателният орган е присвоил 3 милиона евро (3,4 милиона долара по днешен курс).

RN вече е върнала един милион евро, което не е признание за вина.

От години партията нарича разследването форма на „преследване“ и политическа злоупотреба с правосъдната система.

„Всеки път, когато партията или нейните лидери са атакувани, това им позволява да се представят за жертва“, казва политологът Нона Майер от парижкия университет Sciences Po.

Партията се възползва от непопулярността на президента Еманюел Макрон, след като той успешно изигра президентските избори през 2017 г. и 2022 г. като пряк избор между него и крайната десница.

Шокиращият резултат на първото място на RN на европейските избори през юни накара Макрон да свика предсрочни избори, а авантюрата му доведе до неудобната коалиция на малцинството на консерватора Барние.

Барние може да бъде свален във всеки един момент, ако левият алианс и RN обединят усилията си при вот на доверие, което ще постави Льо Пен в ролята на крал.

Социологическите проучвания показват, че бившата протестна партия се радва и на все по-отдадена подкрепа от страна на избирателите.

Един от депутатите на RN заяви пред АФП, че „когато не виждам Марин притеснена, не се притеснявам“ преди процеса.

Исторически погледнато, „скандалите в други партии работят в полза на RN, но скандалите в RN не са в полза на други партии“, заяви политологът от Университета в Тур Силвен Крепон.

Прокурорите твърдят, че Льо Пен и баща ѝ, бившият лидер на партията Жан-Мари, са подписали „централизираната система“, която набира скорост през 2014 г.

Вече на 96 години, Льо Пен-старши няма да се яви в съда по здравословни причини.

Няколко души са дали показания за среща през 2014 г., на която според един от тях е обсъждана ясна структура за „фалшиви работни места“.

RN и нейното предишно въплъщение "Националният фронт" „не харесват Европа. Единственото нещо, което харесват, са парите на Европейския съюз“, заяви Патрик Мезонюв, който представлява Европейския парламент като съищец.

Доказателствата срещу партията включват договори за периоди, кратки като един ден, за да се изстискат до последния цент от техните квоти за разходи.

В едно от съобщенията на ковчежника на партията Валсеран дьо Сен-Жюст се предупреждава за катастрофалните финанси на партията, като пише: „Няма да се измъкнем от това, без да направим значителни икономии благодарение на Европейския парламент“.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Марина льо Пен