Медия без
политическа реклама

Марсилия е раздирана от кърваво съперничество между две наркобанди

Само през последния месец са убити 12 души

18 Авг. 2023
От началото на годината във войната на бандите са загинали 36 души, според преброяване на АФП.
БГНЕС
От началото на годината във войната на бандите са загинали 36 души, според преброяване на АФП.

Кърваво съперничество между две наркобанди в Марсилия на средиземноморското крайбрежие на Франция е отнело живота на десетки хора тази година, пише БГНЕС по иинформация на АФП. Дръзките нападения в някои от случаите са били дело на тийнейджъри, съобщават от силите на реда.

Двете банди - "Йода" и "ДЗ Мафия", се борят за контрол върху пазара на наркотици в известните северни квартали на втория по големина френски град. От началото на годината във войната на бандите са загинали 36 души, според преброяване на АФП. С това броят на жертвите станаха с пет повече, отколкото през цялата 2022 г. "Това е кървава баня", заяви още през април държавният прокурор на града Доминик Лоренс. Оттогава насам се наблюдава нов скок на убийствата, като само през последния месец са убити 12 души. Последната мишена беше 30-годишен мъж, застрелян във вторник вечерта с автомат "Калашников" в северната част на Марсилия.

"Това не е нищо друго освен нов рунд в борбата между „Йода“ и „ДЗ Мафия", заяви пред репортери в сряда полицейският префект Фредерик Камилери.

Двете банди стоят зад 80 % от общо 68-те свързани с банди убийства или опити за убийства в Марсилия през тази година, добави тя.

"Убий, за да сплашиш"

Някои от жертвите и извършителите са тийнейджъри, като например 17-годишен младеж, пребит до смърт от 30 нападатели в сграда в Марсилия, известна като La Paternelle. Убийството беше излъчено на живо в приложението за съобщения Snapchat.

Според Камилери, докато преди убийствата, свързани с търговията с наркотици, са били главно във връзка с разширяване на територията като например превземане на място за търговия, сега те са предимно за всяване на ужас у съперниците.

"Наблюдаваме нова ситуация, промяна на парадигмата", каза тя.

Членовете на наркобанди сега "убиват, за да сплашат", което, според нея, прилича на "вендета", кръвна вражда, мотивирана от отмъщение.

Освен това сега убийците са по-млади и по-малко професионални, отколкото в миналото, добавя тя.

Докато преди бандите са наемали квалифицирани специалисти за убийствата, сега наемането на убийци е станало нещо обичайно - "не по-различно от наемането на пазач".

В началото на април полицията арестува 18-годишен младеж, идентифициран само като Матео Ф., заподозрян в убийството на 15-годишния Джибрил и 16-годишния Каис.

Матео казал на полицията, че е събрал общо 200 000 евро като заплащане за поръчкови убийства.

Изглежда, че кандидати не липсват, въпреки че от пролетта насам полицията е арестувала 17 предполагаеми членове на пет екипа от наемници.

"Някога полицията получаваше шест месеца спокойствие, след като арестуваше екип от убийци, но това приключи", каза Камилери.

„Ударете по портфейлите им“

Увеличаването на броя на убийствата, свързани с банди, се случва - донякъде парадоксално, в момент, когато полицията отчита по-голям успех в борбата си срещу търговията с наркотици.

От началото на годината силите на реда са конфискували 740 оръжия, включително 62 автомата, което е с 24% повече от 2022 г.

Освен това са арестували 1144 дилъри на наркотици в Марсилия, което е с 26% повече, намалили са броя на местата за сделки със 70 от 2021 г. насам и са конфискували престъпни активи на стойност 12 млн. евро.

Арестът през юни на Мохамед Джеха, по прякор "Мимо", в Алжир отстрани от сцената един от най-големите заподозрени наркодилъри във Франция.

Камилери заяви, че полицията следва парите, за да се добере до ръководителите на търговията с наркотици.

"Опитваме се да ударим по портфейлите им, като премахваме местата за търговия, които са дойните крави на мрежите, но също така и като се насочваме към събирачите на пари и мрежите за пране на пари", каза тя.

„Ние сме заложници"

Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен заяви, че през следващите дни ще изпрати полицейското подразделение CRS 8, специализирано в ситуации с насилие в градовете.

В четвъртък той заяви, че в продължение на една седмица звеното ще удари възможно най-силно местните мрежи, особено местата, където те се занимават с търговия.

При посещението си в Марсилия през юни президентът Еманюел Макрон обяви мерки срещу неравенството в училищното образование в Марсилия, което, според него, улеснява набирането на младежи в града за наркобанди, и срещу бедността в бедняшките квартали.

"Ние сме заложници тук", каза един от жителите на Марсилия на президента по време на посещението му. "Страхуваме се да излезем през нощта, всички искат да напуснат", добави тя.

Марсилия има дълга история на мащабен трафик на наркотици.

От 30-те години на миналия век градът е основен център на "Френската връзка", която в продължение на десетилетия е най-голямата мрежа за производство и контрабанда на хероин в света.

Ръководена от мафиотски групировки от корсикански произход, "Френската връзка" доставя морфин, извлечен от макови растения в Близкия изток, Средния изток и Азия, в Марсилия, където лабораториите ѝ го превръщат в хероин за износ предимно за Съединените щати.

Тази мрежа, станала известна от едноименния филм на Уилям Фридкин от 1971 г. с Джийн Хекман в главната роля, е разбита едва по-късно през 70-те години. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Марсилия, наркобанда