Машинистите в Гърция започнаха днес протести, което доведе до промени в движението на влаковете, а синдикатите заплашват с продължителни стачки, съобщава БНР.
Синдикатът на гръцките железничари блокира движението на влакове днес за 6 часа, а след ден стартира и 24-часова стачка. Протестиращите искат стриктни мерки за безопасност на железопътния транспорт, назначаване на още служители, подмяна на старите железопътни влакове с нови по европейски стандарти.
В изявление на стачкуващите машинисти се посочва, че има случаи на пуснати един срещу друг два влака по една линия и това по чудо не е довело до нова катастрофа. Подчертава се също, че не са завършени проекти по цялата железопътна мрежа.
Синдикатите съобщават, че за проблемите са информирали ръководството на железниците и транспортното министерство. "Получили само обещания", казаха машинистите.
През март м.г. в Гърция стана жестока влакова катастрофа, при която загинаха 57 души, предимно младежи. Пътнически влак, превозващ стотици хора, се сблъска с идващ насреща товарен влак край Лариса,
Година след инцидента главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши заяви, че гръцките власти създават пречки в разследването на европрокуратурата, свързано с инцидента. "Ние сме блокирани в търсенето на истината и прилагането на справедливостта. Защото, ако ти е забранено да правиш разследвания, не можеш да разбереш истината", каза Кьовеши в интервю за гръцката TV Star .
След катастрофата гръцкият парламент създаде комисия, която да провери дали бившият министър на транспорта Костас Караманлис, който междувременно подаде оставка, носи наказателна отговорност. Повечето депутати, които са от управляващата партия Нова демокрация (ЕНП), гласуваха против създаването на комисия за предварително разследване. Оттогава роднините на жертвите, както и опозиционни политици се оплакват, че разследването напредва бавно и правителството иска да замете случая под килима.
Европрокуратурата разследва подписан през 2014 г. договор за реконструкция и модернизация на системата за сигнализация и дистанционното управление на железопътната линия Атина – Солун – Промахон. Договорът така и не е изпълнен, а системата за сигнализация и наблюдение все още не е изградена. Междувременно гръцките железници все още се управляват ръчно. "Ако проектът беше финализиран навреме и правилно, този инцидент никога нямаше да се случи", смята Кьовеши.