Бивши полеви командири сформират ново правителство в Косово с помощта на престъпни политически структури и не се страхуват от Международния съд в Хага, заяви пред РИА Новости директорът на международния институт за близкоизточни и балкански изследвания (IFIMES) Зияд Бечирович.
Той припомня, че експремиерът на Косово и бивш полеви командир Рамуш Харадинай в сряда подписа коалиционно споразумение за създаване на ново правителство с най-голямата опозиционна партия Демократичен съюз на Косово (ДСК). В края на март парламентът на Косово гласува вот на недоверие към кабинета на лидера на Движение Самоопределение Албин Курти.
Президентът на Косово Хашим Тачи поиска лидерът на ДСК Иса Мустафа да предложи кандидатура за поста премиер, на което той отговори, че скоро ще представи новото правителство за одобрение от парламента. Очаква се новият премиер да бъде членът на партията Авдула Хоти.
"Престъпните кръгове в Прищина са по-силни, отколкото в която и да е друга държава в Европа. Това показва ситуацията, в която те неконституционно свалят от властта ръководителя на кабинета на министрите Албин Курти и искат да съставят ново правителство от политически и криминални структури", каза директорът на IFIMES.
По думите на Зияд Бечирович, според конституцията на самопровъзгласилата се република е невъзможно да се връчи мандат за сформиране на кабинет на друг, освен на победителя в парламентарните избори или коалицията, която е била регистрирана преди изборите.
"Ако се гласува вот на недоверие към правителството, в Прищина трябва да се проведат предсрочни избори. Но престъпните структури в Косово, които се ръководят от Тачи, Харадинай, бившия председател на парламента Кадри Весели и други бивши бойци от Армията за освобождение на Косово (АОК), се опитват отново да вземат властта. Бившият премиер Албин Курти се опита да им се противопостави и те политически се разправиха с него", каза политологът.
Той отбеляза, че бившите полеви командири на албански отряди не се страхуват особено от Специализирания съд за престъпленията в Косово и Метохия, сформиран в Хага.
"Специализираният съд за престъпленията в Косово е позор за международната общност. Той е създаден преди четири години, но все още не е повдигнал нито едно обвинение. Този съд няма никакъв смисъл, ако не разгледа делата на Тачи, Харадинай, Весели и техните съратници", каза международният анализатор.
"В момента те се договарят с политически и престъпни структури от международната общност, като тук става въпрос за корупция. Още преди последните избори посочихме, че политиците от международната общност, които посещават Хашим Тачи, са членове на престъпни структури, финансирани незаконно. Косово остава гнездо на престъпления, трафик на хора и наркотици и други подобни", подчерта Бечирович.