Медия без
политическа реклама

ООН: Климатичните промени са "въпрос на живот и смърт"

Президентът Румен Радев се обяви срещу още мерки за ограничаване на вредните емисии

04 Дек. 2018
 Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш (вляво) се снима с президента Румен Радев и полския му колега Анджей Дуда по време на откриването на конференцията за климата в Катовице.
ЕПА/БГНЕС
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш (вляво) се снима с президента Румен Радев и полския му колега Анджей Дуда по време на откриването на конференцията за климата в Катовице.

Светът се отклонява от плана си да предотврати катастрофална промяна на климата, предупреди генералният секретар на ООН Антонио Гутериш при официалното откриване на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP24), която се провежда в полския град Катовице, предадоха агенциите. След поредица от доклади за околната среда, които показват, че човечеството трябва да предприеме сериозни мерки за драстично намаляване на парниковите емисии, за да предотврати гибелно за Земята глобално затопляне, Гутериш заяви пред делегатите, че "ние все още не правим достатъчно, не се движим достатъчно бързо". Според Гутериш светът е "потънал в големи проблеми с изменението на климата". "За много народи, региони и дори държави това вече е въпрос на живот и смърт", подчерта той. "Предизвикателството, за което това поколение от лидери ще бъде съдено от поколенията", смята Гутериш.

"България продължава да работи с всички партньори в областта на климатичните промени за пълно прилагане на Парижкото споразумение, но по-нататъшна ревизия или увеличаване на амбицията за намаляване на емисиите на парникови газове обаче не съответства на нашите национални интереси", заяви президентът Румен Радев пред участниците в конференцията. "Ние разглеждаме социалния аспект като фактор от първостепенна важност за запазването на хиляди работни места. Ние сме на път да преизпълним целта от намаляване на емисиите с 20% за 2020 г. в сравнение с 1990 г.", посочи президентът. Той отбеляза, че през 2016 г. емисиите на парникови газове в България са намалели с 49 на сто в сравнение с базовата 1988 г. и с 4.4 на сто в сравнение с предходната 2015 г. Очаква се на срещата да бъде поставен въпросът за прекратяване на добива на твърди изкопаеми в ЕС като мярка за ограничаване на глобалното затопляне. Такъв призив за прекратяване на добива на въглища отправи австрийският президент Александър ван дер Белен. Българският му колега Румен Радев вече обяви, че не подкрепя подобна мярка. 

Световната банка обяви, че ще удвои финансирането за бедните държави, за да се подготвят за климатичните промени. Банката ще отдели 200 милиарда долара за периода от 2021 до 2025 г. Базираната във Вашингтон организация отбеляза, че половината ще дойдат от нея, а останалите от други институции в групата и частни капитали. Банката поясни, че 50 милиарда долара ще бъдат предоставени за адаптиране с промените в климата. Това включва строителство на жилища, които могат да отстояват на по-екстремно метеорологично време, а също така откриване на нови източници на питейна вода, след като покачването на нивото на океаните замърсява съществуващите източници.

Близо 200 държави се подписаха под Парижкото споразумение от 2015 г. През този месец те трябва да финализират правила за ограничаване на средната температура под 2 градуса по Целзий и безопасен праг от 1.5 градуса по Целзий, ако е възможно.

 

ПОЗИЦИЯ

Британският естествоизпитател и общественик сър Дейвид Атънбъро заяви, че изменението на климата е най-голямата от хиляди години заплаха на човечеството. По неговото мнение климатичните промени могат да доведат до разпадането на цивилизациите и изчезването на "голяма част от естествения свят", цитира го Би Би Си.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

климат

Още по темата