След като с негово посредничество на 9 ноември през нощта Армения и Азербайджан сключиха примирие за бойните действия в спорната територия Нагорни Карабах, днес руският президент Владимир Путин покани на среща лидерите на двете държави, за да преговарят отново. Преговорите в Кремъл продължиха 4 часа, а след тях премиерът на Армения Никол Пашинян и президентът на Азербайджан Илхам Алиев подписаха съвместно изявление за развитието на Карабах.
Планът за изпълнение на постигнатите днес договорености ще бъде представен в най-скоро време от вицепремиерите на Русия, Армения и Азербайджан, каза Путин след срещата.
"Уверен съм, че реализирането на тези договорености ще са в полза и на арменския, и на азербайджанския народи, без всякакво съмнение ще са от полза на целия регион, а значи и на интересите на Руската федерация - заяви Путин. - Благодаря на колегите - президента на Азербайджан и премиера на Армения, че се съгласиха да дойдат в Москва, да се срещнем, да обсъдим въпросите по изпълнението на мирното споразумение от 9 ноември. Стигнахме до извода, че условията се спазват, и че не са отбелязани сериозни инциденти".
Според Путин, постигната е договореност за развитието на региона, както и конкретни стъпки по изграждането на икономически връзки и по развиване на инфраструктурни проекти. За целта ще бъде създадена работна група, начело с вицепремиерите на трите страни, а ще има и подгрупи от експерти в различните области.
"Руската миротворческа група в Карабах изпълнява задълженията си и пред двете страни", подчерта Путин и добави, че в района вече са се върнали над 48 000 изселени хора и бежанци.
Путин каза също така, че Русия във всички свои действия се е стремяла да следва ключовите предписания, постигнате от Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Арменският премиер Пашинян обаче заяви, че все още има проблеми и конфликът в Карабах все още не е урегулиран.
"Разбира се, успяхме като цяло да осигурим режим на прекратяване на огъня, но остават още много въпроси, които трябва да се решат. Един от тях е статутът на Накорни Карабах. Армения е готова да продължи преговорите в рамките на съпредседателството на Минската група на ОССЕ, в частност и по въпроса за статута на Карабах", каза той.
Пашинян добави, че на срещата при Путин не е бил решен въпросът и с размяната на пленници: "Това е най-чувствителният и болезнен въпрос... Договорихме се да продължим да работим по това направление. Считаме, че конкретно точка 8 от мирното споразумение от 9 ноември, за съжаление, не се изпълнява напълно. Надявам се да стигнем до конкретно решение в най-кратки срокове".
Азербайджанският президент Илхам Алиев пък наблегна на транспортните връзки в Карабах: "Минаха два месеца след прекратяването на огъня, и това, че днес в Москва се събраха лидерите на трите страни, подписали споразумението на 9 ноември, говори за това, че сме настроени за резултат. Подписаното днес заявление говори за нашите намерения, защото една от точките от мирното споразумение бе разблокирането на транспортните комуникации. Тази сфера може да придаде голяма динамизация на развитието нарегиона, а също да укрепи сигурността. Защото откритите транспортни връзки отговарят на интересите на народите на Азербайджан, Армения, Русия, на нашите съседи. Уверен съм, че съседните страни също активно ще се включат в създаване на транспортни коридори и мрежа от транспортни артерии в нашия регион".