Медия без
политическа реклама

Рим приписа на ЕС вината за рухналия мост в Генуа

Фискалните европравила ограничавали Италия да инвестира в инфраструктура

16 Авг. 2018
ЕПА/БГНЕС
Останките от виадукта "Моранди" в италианския град Генуа, който рухна в сряда при пороен дъжд с гръмотевици и погуби 39 души. Зам.-министърът на транспорта обяви, че съоръжението ще бъде напълно разрушено.

Италианското правителство си позволи косвено да припише на ЕС вината за рухналия виадукт в Генуа, предадоха информационните агенции. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Матео Салвини и негови съпартийци от евроскептичната партия "Лигата" се възползваха от трагедията, за да повдигнат въпроса за бюджетните правила на ЕС. Според него наложените от ЕС ограничения за разходите могат да излагат на риск човешкия живот. "Ако външни ограничения ни пречат да харчим за безопасни пътища и училища, наистина изниква въпросът дали има смисъл да се спазват тези правила", обяви Салвини.  "Не може да се балансира между фискални правила и безопасността на италианците", подчерта италианският вицепремиер, който е на мнение, че рухването на виадукта в Генуа показва, че е необходимо да се увеличат инвестициите в Италия. Трагедията взе най-малко 39 души според данни до късния следобед вчера. 

Италианският транспортен министър Данило Тонинели поиска оставката на ръководството на компанията, която поддържа злополучния мост "Моранди". Предстои кабинетът да реши дали да отнеме от компанията Autostrade per l'Italia концесията за управление на магистралата A10, от която е част и виадуктът. Освен това фирмата може да отнесе и глоба до 150 млн. евро. Според Тонинели концесионерът не е успял да изпълни задълженията си по договора за управление на магистралата. От Autostrade per l'Italia заявиха, че са проведени редовни и щателни проверки на виадукта преди инцидента, които са показали надеждността му. От фирмата уточняват, че програмата за поддръжка на моста е одобрена от транспортното министерство.

Виадуктът „Моранди“ ще бъде напълно разрушен, обяви зам.-министърът на транспорта Едуардо Рикси. Той предупреди, че това ще доведе до сериозни последствия за автомобилното движение и до проблеми за жителите и превозвачите. Причините за рухването на виадукта още не са категорично изяснени. 

РИСКОВЕ

Виадукти в Германия са изложени на риск от рухване, алармира архитектът Рихард Дитрих в интервю за в. "Хановерише алгемайне цайтунг". "Нашите мостове eрозират опасно и рискът от рухване вече не може да се изключи", категоричен е той. Според доклад на Федералния институт за изследване на магистралите едва 12.5% от виадуктите в Германия са в добро състояние, а 12.4% са в лошо състояние. Много мостове са строени през 60-те и 70-те години на ХХ век и не са направени да издържат на съвременния трафик.