Медия без
политическа реклама

Северна Македония се надява на споразумение с България през януари

17 Ноем. 2021Обновена
Никола Димитров
ЕПА/БГНЕС
Никола Димитров

Република Северна Македония (РСМ) се надява, че до края на годината ще може да реши проблемните си въпроси с България и в началото на 2022 г. да бъде подписано споразумение между двете държави, което да позволи на съседната ни държава да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз.

"Фокусът за споразумение със София за преодоляване на различията е през декември, но периодът е кратък и затова януари не е изключен като вариант за дата за започване на преговорите между Република Северна Македония и Европейския съюз. Въпреки че предпочитанието е за декември, чувам от няколко столици в Европа, че и януари все пак остава възможност за успех, което ни дава може би малко повече време, въпреки че смятам, че фокусът ни трябва да бъде върху декември", заяви вицепремиерът по европейските въпроси на РСМ Никола Димитров пред TV 24, цитиран от БГНЕС.

Той коментира също, че Словения, която е в период на председателство на ЕС, е обявила, че има стратегически интерес "да придвижи региона към Европейския съюз". Утре в Скопие се очаква да пристигнат австрийският министър по европейските и международните въпроси Михаел Линхарт и полският президент Анджей Дуда. И двамата ще говорят с домакините си за европейската перспектива пред Република Северна Македония.

 

МНЕНИЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Пред bTV Radio Даниел Лорер от "Продължаваме промяната" изрази съмнения, че през декември може да бъде постигнат исканият компромис между България и Република Северна Македония. Той коментира, че трудно би се сключило цялостно споразумение между двете държави до 14 декември, когато е последната среща на върха на ЕС за годината.

"На нас ни се струва, че ако оставим единствено историята да движи преговорите занапред, това няма да даде достатъчно добър резултат и за двете страни. Така че ще отворим и допълнителни дискусии относно икономическия напредък между двете страни. А историческата дискусия ще се движи успоредно. Така, че и двете страни да бъдат удовлетворени. До момента ние считаме, че работата на историческата комисия не предлага напредък и двете страни се чувстват неудовлетворени от това, което се случва и трябва да намерим нова формула. Нейната функция (б.ред. - на комисията) трябва да бъде подпомагаща, но не и единствена в този процес. Спорът е дълбок и ние знаем, че на Балканите нашите народи са обвързани от много дълга история. Тези дискусии трябва да извървят своя път. Това се случва между всички междусъседски народи на Балканите и няма начин това да е единственият път за разговор между нас и тях", коментира Лорер, който вчера изненадващо беше посочен от македонски медии като следващия външен министър на България.

По този повод Лорер каза: "Ние очевидно в нашия отбор имаме някакви идеи за позиции, но всичко това предстои да се финализира в резултат на коалиционните преговори, които предстоят в следващите седмици. Коментари от Република Северна Македония, които коментират наши предишни изказвания, не би трябвало да повлияят на решенията у нас."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата