Стотици може да се окажат жертвите на циклода "Шидо", който в събота удари френския отвъдморски архипелаг Майот. Природното бедствие причини катастрофални разрушения: цели населени места са изравнени със земята, инфраструктурата на островите е почти напълно унищожена, а над 1000 души се издирват.
Майот се намира в западната част на Индийския океан, между северен Мадагаскар и Мозамбик. Това е отвъдморски регион на Франция, който е обект на териториален спор със съседните Коморски острови. На острова живеят около 320 хиляди души, от които 75% са под прага на бедността. Островите исторически разчитат на финансова помощ от Франция, което прави региона изключително уязвим пред природни бедствия.
Циклонът „Шидо“ е най-силният ураган, ударил архипелага за последните 90 години. Според метеоролозите скоростта на вятъра е достигала 225 км/ч, което е довело до унищожаване на жилищни райони, блокиране на пътища и пълно разрушаване на инфраструктурата. Много от населените места в Майот са практически изчезнали.
Разрушения и хуманитарна криза
Предварителните оценки сочат, че жертвите са няколкостотин души, но местните власти смятат, че този брой е значително подценен, пишат местните медии. Префектът на Майот, Франсоа-Ксавие Биевил, заяви: „Броят на жертвите може да достигне хиляда, а може и да надхвърли това число. Все още не можем да преброим всички загинали, особено в отдалечените райони.“
На островите практически липсва водоснабдяване, а продоволствените вериги са прекъснати. Пред представители на вътрешното министерство на Франция хората твърдят, че са без вода от три дни и чакат на дълги опашки, за да се снабдят. Друг свидетел на трагедията каза: „Това, което виждам, напомня на ядрена катастрофа. Пред очите ми изчезна цял квартал.“
Пострадали са не само местните жители, но и десетки хиляди мигранти, които живеят на острова без документи. Тези хора са обитавали импровизирани убежища, които не са издържали на натиска на стихията. Сред тях са мигранти от съседните Коморски острови, които са се установили на Майот в търсене на убежище и по-добър живот. Според данни на френското Министерство на вътрешните работи, над 100 хиляди души на архипелага са нелегални мигранти, което допълнително усложнява предоставянето на помощ.
Мащабни спасителни операции
Франция е мобилизирала значителни ресурси, за да окаже помощ на Майот. Вече 110 спасители са пристигнали на островите, а през следващите дни броят им ще се увеличи до 270. Министърът на вътрешните работи на Франция, Бруно Ретайо, лично ще замине за архипелага, за да координира спасителните операции. На помощ на пострадалите са изпратени лекари, инженери и специалисти по ликвидация на последствията от природни бедствия.
Ключова роля в организацията на спасителната операция играе остров Реюнион — друга отвъдморска територия на Франция, разположена на около 1400 км от Майот. Реюнион служи като логистична база: оттам се изпращат медикаменти, оборудване и храни. Вече е пристигнал първият самолет с лекари, лекарства и кръв за преливане. Основните приоритети са оказването на първа помощ на ранените, осигуряването на вода, храна и временни подслони за населението.
Политическа реакция
Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази солидарност с жителите на Майот: „Моите мисли са с нашите съграждани, които преживяха едни от най-страшните часове в живота си, загубиха домовете си, близките си и всичко, което имаха.“ Въпреки това, освен хуманитарната криза, катастрофата в Майот изостри и политическите въпроси.
Миграционната криза в Майот отдавна е сериозен проблем. Много от нелегалните мигранти се надяват на достъп до социалната подкрепа на Франция, но в крайна сметка се оказват първите жертви на трагедията. Условията им на живот винаги са били изключително тежки, а след циклона ситуацията стана критична.
На фона на тези събития, френското правителство се изправя пред предизвикателството да възстанови инфраструктурата на Майот, където дори преди катастрофата е имало сериозни проблеми с водоснабдяването, безработицата и бедността. Новото правителство на Франсоа Байру, което току-що започна работа, трябва да реагира бързо на катастрофа от такъв мащаб.
Катастрофата в Майот не е само трагедия за Франция, но и предупреждение за целия свят. Островните територии в Индийския океан, като Майот, са особено уязвими пред климатичните промени и природните бедствия, защото са на първа линия на климатичните промени. А все по-екстремните климатични събития като циклона "Шидо" се дължат именно на тях.