Светът може да има първия си трилионер в рамките на следващите десет години, заяви в понеделник организацията за борба с бедността Oxfam International в годишната си оценка на глобалните неравенства. Поводът е срещата на политическия и бизнес елит в швейцарския ски курорт Давос, пише АП.
Oxfam, които от години се опитват да подчертаят пропастта между свръхбогатите и по-голямата част от световното население по време на годишната среща на Световния икономически форум, смята, че разликата е придобила екстремни размери след пандемията от коронавирус.
Според организацията, богатството на петимата най-заможни хора - главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, Бернар Арно и семейството му, които притежват модната компания LVMH, основателят на Amazon Джеф Безос, основателят на Oracle Лари Елисън и инвестиционният гуру Уорън Бъфет - са нараснали със 114% в реално изражение от 2020 г., когато светът се тресеше от пандемията.
''Имаме първите пет милиардери, те са удвоили богатството си. От друга страна, почти 5 милиарда души обедняха'', каза Амитаб Бехар в интервю в Давос, Швейцария, където тази седмица се провежда годишната среща на форума. ''Oxfam прогнозира, че до десетилетие ще имаме трилионер'', каза Бехар. Трилионер е човек, който притежава 1000 милиарда долара. ''За да преборим бедността, ни трябват повече от 200 години'', заяви Бехар. От организацията твърдят, че не е задължително първият трилионер да е човек от петимата най-богати хора на планетата.
Смята се, че първият милиардер в света е Джон Д. Рокфелер с компанията Standard Oil. В момента Илон Мъск е най-богатият човек на планетата с лично състояние от малко под 250 милиарда долара, по данни на Forbes.