Медия без
политическа реклама

Светът е под почти пълна карантина заради COVID-19

Германия прекрати приема на бежанци. Всички хотели в Испания спират работа

18 Март 2020Обновена
EПА/БГНЕС

Бързото и повсеместно разпространение на коронавируса принуди повечето държави да предприемат крути мерки в опит да ограничат заразата. От полунощ в България е забрено със заповед на здравния министър влизането на лица от 16 рискови държави заради COVID-19. Разпоредбата се отнася за пътници, пристигащи от Китай, Иран, Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Южна Корея, Франция, Германия, Нидерландия, Швейцария, Великобритания и Северна Ирландия. От забраната са изключени българските граждани, членовете на техните семейства, както и лицата със статут на постоянно и продължително пребиваване на територията на Р България и членовете на техните семейства.

Продължаваме да следим и случващото се по света в условията на пандемия от коронавируса:

- САЩ затварят границата си с Канада за неотложни пътувания заради разпространението на коронавируса, обяви президентът Доналд Тръмп. Търговията няма да бъде засегната от временната мярка. Канада призова вчера  намиращите се в чужбина жителие на страната да се приберат, докато още могат. 

- Германия прекратява изпълнението на програмите си за прием на бежанци, включително и тази с Турция, заради COVID-19 и затварянето на външните граници на ЕС. Това обяви Министерство на външните работи в Берлин. Преустановени са програмите по разселване на бежанци "заради ограниченията за пътуване". От ведомството допълват, че изпълнението им ще бъде възстановено, когато е възможно.

- Испания ще затвори всички хотели на територията си от вторник, 24 март, в опит да спре разпространението на коронавируса. Туристите са предупредени, че трябва да ги напуснат до тогава. Днес страната отчете скок с 18% на броя на заразените. „Имаме 13 716 потвърдени случая, които са с 2538 повече от вчера – т.е. увеличение с 18%“, каза Фернандо Симон, шеф на Центъра за извънредни ситуации към здравното министерство. Починалите са 558, което е с 67 повече от вторник. 

- Над 850 млн. деца и младежи по света не посещават учебни заятия заради COVID-19, съобщиха от ЮНЕСКО. Оттам определят това като „безпрецедентно предизвикателство“ за образованието. По данни на ЮНЕСКО училища са затворени в 102 държави, а частично не работят в още 11. 

- Средната възраст на заразените с коронавируса в Румъния е 41 години, според официалните данни. С положителни проби в страната са 246 души, като 70% от тях са на възраст между 19 и 50 години; 22% са между 51 и 70 години, а  едва 4% са над 70 години. В Букурещ потвърдените случаи на COVID-19 са 81.

Италианските власти наредиха военни медици и специалисти от военните медицински структури да бъдат включени в борбата с коронавируса. Президентът Серджо Матерела подписа указ за това. "С цел да се противодейства на разпространението на коронавируса през 2020 г. като изключение ще бъдат привлечени на временна основа медици от Въоръжените сили за срок не повече от година“, се казва в документа. Указът дава право на правителството да използва държавна и частна недвижима собственост за болнични нужди. От днес започва да работи полевата болница в Бергамо, където е регистриран най-голям брой заразени. Подобна структура ще отвори врати и в град Кремона. Италия е най-засегната от COVID-19 страна в Европа. Заразените са на 31 000, а жертвите надвишават 2500 души. Въпреки предприетите мерки темповете на разпространение на коронавирус не намаляват.

- Русия е предприела крути мерки, за да не допусне коронавирусът да достигне до Космос чрез екипажа на Международната космическа станция, предаде ТАСС. Изстрелването на ракета носител "Союз-2.1а" с пилотирания кораб "Союз МС-16" и трима души на борда - руснаците Анатолий Иванишин и Иван Вагнер, и американеца Крис Касиди - е насрочено за 9 април. Основният и дублиращият екипаж се намират в Звездното градче в Подмосковието, а на 24 март заминават за Байконур. "Там всички космонавти и астронавтите на НАСА ще бъдат под карантина", заяви зам.шефът на медицинското управление на Центъра за подготовка за космонавти Владимир Матвеев. Достъпът до тях ще бъде строго ограничен.

- В Солун общинската полиция е мобилизирана да следи за спазването на ограниченията, наложени срещу разпространението на коронавируса. Те са изпратени, след като голям брой хора вчера са се разхождали по улиците.  "Навсякъде, където в закрити пространства има хора, призоваваме да ги напуснат помещенията, за да се предотврати разпространението на коронавируса", каза пред АНА- МПА Петрос Лекакис, заместник-кмет на Солун, който отговаря за спорта и младежта. В Гърция броят на далите положителна проба за коронавируса е 387, а 5-ма са починали.

- Кипър забранява всички пътнически полети от България и още 27 страни от 3 ч. сутринта на 21 март, събота, за срок от 14 дни, предаде БНР. Решението засяга всички страни, с които в момента Кипър има директна въздушна връзка. Новите, по-строги мерки бяха обявени от министъра на здравеопазването Константинос Йоану. След обявения срок се разрешават само полети без пътници към Кипър за прибиране на желаещи да напуснат острова. Това се отнася най-вече за туристите, които все още са в Кипър. До 21 март хотелите трябва да изпратят намиращите се в тях гости и да преустановят работа до 30 април. Разрешени остават карго полетите. В Кипър има потвърдени 49 случая на коронавирус. 

- Малта също обяви, че от 21 март няма да приема пътнически самолети като мярка срещу COVID-19. Международното летище в столицата Валета може да се използва само от товарни самолети, такива със стоки и с хуманитарни доставки. Разпоредбата важи до второ нареждане.

- ЕС затваря за 30 дни външните си граници за несъществени пътувания от трети страни, решиха снощи лидерите на държавите членки във видеоконферентен разговор, организиран от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. "Трябва да гарантираме преминаването на лекарства, храни и стоки и нашите граждани трябва да могат да се приберат в собствените си държави". Въпреки въведения контрол по вътрешните граници на Общността ще се осигури свободното движение на стоки.  "Трябва да гарантираме преминаването на лекарства, храни и стоки и нашите граждани трябва да могат да се приберат в собствените си държави", заяви Мишел на пресконференция. Още за решенията от видеоразговора между лидерите на ЕС тук

- Шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен призна, че кризата с коронавируса е бил подценена в Европа. "Всички ние, които не сме експерти, подценихме кризата", казва тя в интервю за германския в. "Билд". Бързо обаче станало ясно, че вирусът дълго време ще създава проблеми. Урсула фон дер Лайен e завършила медицина в Хановер.

- Лас Вегас затвори всички казина за един месец като мярка срещу разпространението на заразата. Губернаторът на щата Невада нареди да прекратят работи всички увеселителни заведения. "Затварянето на казината засяга всяко казино в Невада ... Всяка игрална машина трябва да бъде изключена", заяви Стив Сисолак. 

- Заразени с COVID-19 вече има във всички 50 американски щата, след като и Западна Вирджиния обяви първи положителни проби. Ню Йорк сити се готви да въведе карантина, подобна на тази в Сан Франциско, където до 7 април е забранено излизането от домовете без основателна причина. Общият брой на зарадените с коронавируса в САЩ е над 6300 души, а жертвите са 108. Американският вицепрезидент Майк Пенс обяви, че Белият дом може да поиска от армията да направи полеви болници в най-тежко засегнатите от COVID-19 щати, но ако това бъде поискано от губернаторите им. Шефът на Пентагона Марк Еспър пък каза на пресконференция, че армията ще осигури 5 млн. защитни маски и 2000 апарати за команадно дишане за нуждите на  Министерството на здравеопазването. Освен това ще бъдат отворени 14 сертифициарни лаборатории за тестове за коронавирус, където да се изследват обикновени граждани. В Държавния департамент на САЩ има заразени с коронавируса, обяви държавният секретар Майк Помпео. "Става въпрос само за няколко души. Те са по-малко от пръстите на една ръка", уточни той, но отказа да посочи точен брой. Помпео каза, че са ограничили пътуванията на американските дипломати. 

- Тунис налага полицейски час в цялата страна от 18.00 до 6.00 часа с цел ограничаване разпространението на коронавируса. Силите за сигурност ще патрулират в населените места в цялата страна. Досега в Тунис са регистрирани 24 заразени, повечето от които са пристигнали от Франция и Италия. Всички граници на Тунис са затворени от днес до 4 април, като изключение се прави за търговския транспорт и полети за връщане на хилядите туристи и пътници, блокирани в страната.

- Австралия призова гражданите си да не пътуват в чужбина, за да спре пандемията от коронавирус. Подобен призив е безпрецедентен в историята на страната. "Ако забавим разпространението, ще спасим животи... Не сме виждали такова нещо в Австралия от края на Първата световна война", заяви премиерът Скот Морисън. Той обяви, че се забраняват "неважни" събирания на повече от 100 души, но училищата, обществения транспорт и парковете остават отворени.В страната има над 450 заразени с коронавируса, а починалите са 6.

- Здравните власти в Южна Корея призоваха хората да отложат или анулират пътуваиня в чужбина, които не са от първостепенна важност. Всички, които се връщат в страната пък трябва да се подложат на домашна карантина за две седмици. 

- Коронавирусът достигна и до Черна гора, където бяха установени двама заразени с COVID-19. Черна гора бе последната от европейските страни, в която не бяха регистрирани случаи на коронавируса.

- Киргизстан обяви първи случаи на заразени с коронавируса. 3-ма души, завърнали се от Саудитска Арабия, са дали положителни проби. В Киргизстан е забранено влизането на чужди граждани като мярка срещу разпространението на заразата.

- Сърбия въведе комендантски час за хора на възраст над 65 години, за да противодейства на разпространението на коронавируса, въпреки че в страната бе обявено извънредно положение.  "Поради факта, че не успяхме да осигурим пълна дисциплина, за да защитим населението, взехме много непопулярни мерки, които трябва да спасят човешки животи ... От сряда в 10.00 часа на хората над 65 години се забранява да излизат навън", обяви президентът Александър Вучич. Освен това е забранено е излизането навън между 20 часа и 5 сутринта и тя е в сила за всички, освен за упълномощените и за работещите нощна смяна.  Армията ще поеме контрол над всички гранични пунктове, центрове за мигранти и болници, поясни Вучич. Броят на заразените с COVID-19 надхвърля 70 души.  Президентът Вучич обяви, че заради кризисната ситуация се отлагат парламентарните избори, насрочени за 26 април.

 - Президентът на Република Южна Африка Сирил Рамафоса определи COVID-19 като национална катастрофа. “Никога досега в историята на нашата демокрация на сме се сблъсквали с такава тежка ситуация”, каза той, преди да обяви редица мерки за ограничаване на инфекцията, като затварянето на училища, ограничения за пътуване и забрани за големи събирания. В Южна Африка има над 60. Официалните данни досега показват, че Африка на юг от Сахара, където живеят над 1 млрд. души, засега остава сравнително незасегната от заразата. „Притеснявам се, че имаме  бомба със закъснител“, предупреждава Брус Басет, учен в Университета в Кейптаун, цитиран от Economic.bg. Според експерти вирусът може да опустоши страни със слаби здравни системи и население, несъразмерно засегнати от ХИВ, туберкулоза и други инфекциозни заболявания. А в Африка е трудно да се въведе "социална изолация“ в пренаселените и бедни градове на континента. „Нямаме идея как COVID-19 ще се държи в Африка“, казва педиатърът и изследовател на ХИВ Гленда Грей, президент на Южноафриканския съвет за медицински изследвания. 

- Над 185 000 са вече заразените с коронавируса по целия свят.  Китай продължава да е начело с най-голям брой заразени - 80 892, като за последното денонощие новите случаи да едва 13. Жертвите там са 3237, а издекуваните - почти 70 000. Следва Иран - с 16 169 потвърдени случаи, 988 жертви.  Италия продължава да е най-засегнатата държава в Европа с над 31 000 заразени с COVID-19, жертвите са 2503, а оздравелите са около 2500. Испания е с 13 716 заболели, жертвите са 558, а излекуваните - над 1000. В Германия болните надхвърлят 9300 души, починалите са 26, а оздравелите - над 60. Франция има над 7700 заразени с коронавируса, смъртните случаи са над 170, а излекувани около 600. 

Събитията от изминалото денонощие можете да проследите тук

Още по темата