"Безпилотните ни самолети в небесата на ЕС", пише днес турският в. "Йени бирлик". "Продадохме безпилотни самолети на НАТО", гласи заглавието на в. "Дирилиш постасъ".
"Първият национален и оригинален боен безпилотен самолет Bayraktar TB2 ще бъде изнасян в Полша", отбелязва "Йени бирлик", като визира подписаното споразумение между президентите на Турция Реджеп Тайип Ердоган и на Полша Анджей Дуда за покупката на 24 дрона. (Името означава знаменосец, думата байрактар се използва в българския език).
Анкара вече има сделки и с Катар, Либия, Азербайджан и Украйна.
Ердоган се похвали още на съвместната пресконференция с Дуда в Анкара вчера, че Турция се нарежда сред първите 3-4 държави в света, които произвеждат подобна техника. Той съобщи, че очаква скоро делегация на унгарското министерство на отбраната за преговори за турските дронове.
Bayraktar TB2 се оказа най-важното и предпочитано от Азербайджан при войната срещу арменците в Нагорни Карабах.
"Знаменосецът" се произвежда от фирма Baykar, сред чийто собственици е Селчук Байрактар - зет на Реджеп Ердоган, женен за най-малката дъщеря на президента на Турция.
Селчук Байрактар е завършил в Масачузетски технологичен институт и дронът е поти изцяло негово изобретение.
Машината е оборудвана с автоматична система за излитане и кацане. При необходимост, устройството може да работи в напълно автономен режим без контрол от земята.
Байрактар TB2 може да носи 4 противотанкови ракети с лазерно управление UMTAS или регулируеми плъзгащи се прецизни бомби Roketsan MAM-C, MAM-L, способни да удрят неподвижни и движещи се обекти на разстояние до 8 км.
Бойният радиус на машината е 150 километра, като тя може да остане във въздуха за 24 часа.
Летателният апарат се наблюдава и контролира от екипаж в наземната станция за управление, чрез сателит на Тюрксат.
Успехите на Bayraktar TB2 във военните действия в Кавказ, където дронът почти изцяло реши изхода от конфликта между Нагорни Карабах и Азербейджан е причина за големия търговски успех на машината.