Медия без
политическа реклама

Унгария ще пуска руски петрол на Сърбия

Двете страни правят отклонение от петролопровода "Дружба"

20 Апр. 2023
Петролът, доставян по тръби, все още не е засегнат от европейските забрани
архив
Петролът, доставян по тръби, все още не е засегнат от европейските забрани

Унгария и Сърбия планират да подпишат през юни споразумение за изграждане на петролопровод, по който руският нефт от нефтопровода "Дружба" ще се пренася през унгарска територия до сръбските потребители, предаде ТАСС. Съобщението направи днес унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто след разговори в Будапеща със сръбския министър на мините и енергетиката Дубравка Негре.

Той заяви, че тръбопроводът ще минава между унгарския град Алдьо и сръбския Нови Сад. "Преговорите между МОЛ и Транснафта по този проект продължават. Споразумение за това може да бъде подписано на сръбско-унгарската среща на върха, насрочена за юни", каза Сиярто, говорейки на съвместна пресконференция със сръбския си колега.

Доставките на руски петрол по тръбопровода "Дружба" не са обект на санкции от страна на ЕС.

По-рано Сиярто съобщи, че дължината на петролопровода от Алдьо до Нови Сад ще бъде 128 км, а стойността на изграждането му е около 100 млн. евро. За прокарването му може да се използва коридорът на газопровода от Сърбия до Унгария, който е част от сухопътното разширение на втората линия на газопровода "Турски поток" Така ще се съкрати срокът за изпълнение на проекта. Предвижда се изграждането на газопровода между Унгария и Сърбия да отнеме от година и половина до две години.

Съвместни покупки на газ
Унгарската MVM и "Сърбиягаз" скоро ще създадат съвместно предприятие за търговията с природен газ, което ще засили присъствието на двете страни на централноевропейския енергиен пазар", заяви Сиярто. Той също така съобщи, че през тази година е постигнато рамково споразумение за съхранение на 500 млн. куб. м природен газ за Сърбия в хранилища в Унгария.

Освен това продължава изграждането на нова електропреносна линия между двете страни, която трябва да бъде въведена в експлоатация до 2028 г. "Това ще засили независимостта ни от понякога напълно безумните промени на международния пазар на електроенергия", каза Сиярто.

"Тясното сръбско-унгарско сътрудничество в областта на енергетиката осигурява повече сигурност и за двете страни. Това е една от най-успешните области на нашето стратегическо партньорство, което несъмнено вече е донесло много важни резултати", заключи министърът. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Унгария, Сърбия, петрол