Японският министър-председател Фумио Кишида заяви, че ще се оттегли от поста си през септември, с което ще сложи край на тригодишния си мандат, белязан от политически скандали, и ще проправи пътя за нов премиер, способен да се справи с последиците от повишаването на цените, предадоха Ройтерс и БТА.
"Ще продължа да правя всичко, което мога като министър-председател до края на мандата ми през септември", заяви днес Кишида в предавана по телевизията пресконференция, на която обяви решението си да не се бори за преизбиране като лидер на Либерално-демократическата партия (ЛДП).
Решението му да се оттегли предизвиква надпревара за негов заместник начело партията, както и за лидер на четвъртата по големина икономика в света, отбелязва Ройтерс.
Обществената подкрепа за Кишида отслабна на фона на разкритията за връзки на партията с породилата полемика Църква на обединението, а напоследък и за нерегистрираните политически дарения на партита за набиране на средства, организирани от ЛДП.
Приемникът на Кишида, който ЛДП ще избере, ще трябва да обедини раздробената управляваща партия и да се справи с вероятното по-нататъшно увеличение на разходите за живот, с ескалиращото геополитическо напрежение в отношенията с Китай, както и с потенциалното завръщане на Доналд Тръмп като президент на САЩ догодина.
Кишида изведе Япония от пандемията от ковид с огромни разходи за подпомагане на икономиката. По-късно той назначи за ръководител на Японската централна банка Кадзуо Уеда - представител на академичните среди, когото натовари със задачата да сложи край на радикалните парични стимули, въведени от предшественика му.
През юли Японската централна банка неочаквано повиши лихвените проценти, тъй като инфлацията се засилваше, което допринесе за нестабилността на фондовия пазар и доведе до рязко понижение на курса на йената.
Кишида се отказа от икономиката, основана на корпоративните печалби, в полза на политики, целящи повишаване на доходите на домакинствата, включително увеличения на заплатите и насърчаване на притежаването на акции.