В последния възможен ден - днес, т.нар "зърнена сделка" бе удължена с два месеца. Това обяви турският президент Реджеп Ердоган, който е домакин на преговорите в Истанбул.
Срокът на споразумението за превозване на земеделски товари по безопасни коридори през Черно море изтичаше в полунощ, като предимно от Русия зависеше дали ще бъде удължено.
„Благодарение на усилията на нашата страна, подкрепата на нашите руски приятели и приноса на нашите украински приятели, беше решено да удължим черноморската сделка за зърно с още два месеца“, обяви Ердоган.
Той добави, че Турция е получила гаранции от "руските приятели" за безпрепятствено излизане на турските кораби от пристанищата Николаев и Олвия. По думите му неговата страна ще положи всички усилия за пълното изпълнение на сделката.
Малко по-късно руското външно министерство потвърди удължаването. Това направи говорителят на ведомството Мария Захарова, която добави: "Изкривяванията по изпълнение на зърнената сделка трябва да бъдат оправени максимално бързо".
Първоначално споразумението между Русия и Украйна бе сключено през юли 2022 г. с посредничеството на Турция и ООН. Според него може безопасно да се експортират по черноморски транспортни коридори украински зърнени храни, което дотогава бе невъзможно заради блокадата на украинските пристанища от руските военни. До сделката се стигна, след като стана ясно, че преустановяването на износа на зърно от Украйна (един от най-големите производители в света) води до глобална продоволствена криза.
Черноморската зърнена инициатива (официалното наименование на споразумението) бе за срок от 120 дни с възможност за удължаване. Такова - с още 60 дни, бе постигнато през март. Но преди седмица преговорите в Истанбул за още един нов срок бяха прекратени, без да се постигне споразумение.
Причината бе, че Русия постави ред условия, които биха довели до нарушаване на наложените върху нея международни санкции във връзка с военната ѝ агресия спрямо Украйна. Според постоянния руски представител ООН Василий Небензя, Москва ще подпише удължаване на "зърнената сделка", само ако:
🔻Руската "Россельхозбанка" бъде върната в международната платежна система SWIFT;
🔻Бъдат възстановени доставките в Русия на чуждестранна селскостопанска техника и резервни части;
🔻Се снемат ограниченията за застраховане и достъп до чуждестранни пристанища на руски плавателни съдове и руски стоки;
🔻Бъдат възобновени доставките на амоняк по тръбопровода Толиати-Одеса;
🔻Се разблокират сметките и финансовата дейност на руските компании за производство на торове.
Към момента не е ясно дали някое от тези условия е удовлетворено, но в следващите два месеца транспортните кораби ще продължат да превозват зърно към Босфора. От подписването на "зърнената сделка" до сега от Украйна по Черно море са били извозени над 30 млн. тона зърнени храни.