Медия без
политическа реклама

5 мита за падането на ГЕРБ от власт

Иван Червенков/Фейсбук
Цялата държава носи на плещите си клетият Бойко. Ако не е саможертвата му, пропадаме всички.

През 1986 г. силният отбор на Франция не сбъдва очакванията да стане световен шампион по футбол. След турнира мегазвездата Мишел Платини компенсира безсилието с напоителни дитирамби колко могъщи, въпреки провала, са той и съотборниците му. „Ако го срещнете случайно, изслушайте го! А накрая просто го възнаградете с бакшиш за хубавата история!” – така френските медии иронизират Платини.

Горе-долу същото е положението в България сега. Има един човек, който победи на изборите, но не стана шампион, и който от сутрин до вечер разправя колко могъщ и важен е. В джип, до асфалт, пред хора, сам, в манастир, на полето... – все-още-премиерът Бойко Борисов реди в транс как държавата ще се срути без него. Подобни глупости толкова отдавна са втръснали на хората, че даже вече никой не опонира. Крайно време е да се каже обаче, че всичко това е просто митология, чрез която едни отчаяни хора се мъчат да се задържат във властта – паднат ли, току-виж някой от тях влязъл в затвора:

 

1. Повелителят на калинките, който се самотитулува експерт

 

Ако има нещо, с което ГЕРБ перманентно дразни нормалните хора през 11-годишното си управление, това е тоталната личностна несъстоятелност. Или както го описа историкът професор Иван Илчев наскоро: „Господи, какви нищожества стоят начело на българската държава!“. През трите мандата наблюдавахме такава персонална девалвация в управлението, че вече никой не знае колко точно е смъкната летвата.

Въпреки това след пировата си победа Борисов опита да се хване за сламката, че... той и съпартийците му са неоценимо богатство. „Имате ли по-опитен от мен? Нямате експертиза, трябва да се учите, а ние имаме огромен потенциал”, каза той на опонентите си. И оркестърът трябва да изсвири туш, защото непрежалимите експерти на ГЕРБ са: Бойко Борисов, охранител средна ръка от мутренските години на прехода, произведен целесъобразно за четири месеца в полковник и генерал, за да стане главен секретар на МВР (2001 г.) – начало на политическа кариера, дължащо се единствено на връзкарството на бодигарда с клиента му (новия премиер тогава Симеон Сакскобургготски); Цвета Караянчева, високо интелигентна кадрова находка, денем целувана от Борисов, а вечер характеризирана от него с брутални откровения, опровергаващи двустранната им интелигентност (изтеклите записи миналото лято); Лъчезар Иванов, по прякор Мозъка, депутат шести мандат вече, обогатяващ със знания парламентарните комисии по здравеопазване, култура, медии и духовно развитие; Николай Нанков, всепризнат специалист в пътното строителство, когото никой не познаваше като пътен строител преди да влезе във властта, а влезе в нея 25-годишен като областен управител (2009 г.). Стотици подобни звезди кръжат в същата орбита, а банката кадри така и не пресъхва. Най-актуалната находка е депутатът Славена Точева, любимка на варненския електорат, с която той се запозна след вота.

Нещо много интересно се случва през годините в крайна сметка: топкалинката Борисов се обгражда с други калинки, и понеже кацат от мандат на мандат, калинките понаучават някой друг термин, свършат някоя задача от немай-къде... И стигаме до момента, в който Борисов изкарва всички незаменими.

 

2. Без ГЕРБ магистрали няма да се строят, ваксините няма да дойдат, мор...

 

Борисов и сподвижниците му ежедневно пророкуват апокалипсис: никой друг освен тях не може да строи магистрали, те и „направеното от комунистите” ремонтират; паднат ли от власт, милионите прииждащи ваксини ще ни заобиколят; коронавирусът ще ни погуби тотално; а да, и европейски футболен финал няма да се играе в Пловдив, понеже лично Борисов строи стадиони и урежда финали.

Всичко това, разбира се, е един гьонсуратлък!

Въпреки 11-годишното управление и безчетните милиони от европейските фондове магистрала „Хемус” многократно излезе от сроковете за завършване. „Черно море” не е започната. Освен това без търг и капацитет държавната компания "Автомагистрали" глътна само през последните три години близо 3 мрлд. лв. Раздаде ги на неизвестни за обществото частни фирми. Съвсем резонно порочната схема доведе до невероятни цени - например участъкът по „Хемус” от Велико Търново до Бухово се строи за 15 млн. лв. на километър. Всичко това обаче не пречи в ерата на ГЕРБ да живеем от ремонт до ремонт – тук асфалт, там тротоар, шахта... - развалят се, след като са построени не от комунистите, а току-що от самата ГЕРБ.  

А нужно ли е да припомняме казуса с ваксините въобще? България е на унизителното последно място в ЕС по ваксиниране точно заради правителството на Борисов. То нито количествата изчисли правилно, нито състави разумен имунизационен план. Очакваните нови доставки, с които се хвали премиера, са вследствие на милостта на другите държави, преразпределили отредените за тях. Разбира се, количествата ще дойдат, независимо кой е на власт. Впрочем, Борисов обеща в средата на март „завод за ваксини у нас до 3 месеца”. Както е тръгнало, заводът ще се нареди до оня на „Фолксваген”. А финал в Пловдив ще има толкова, колкото и обещаното преди 3 години лично от Борисов цяло Европейско първенство у нас.

 

3. Само ГЕРБ може да направи бюджет

 

 

Друга опорна точка е належащата актуализация на бюджета. В края на март за първи път от много години насам хазната излезе на червено с 656 млн. лв. Опорната точка гласи, че само ГЕРБ са в състояние да се справят с финансите на държавата. Но истината е, че ако има проблеми, те са породени от лошото планиране и предизборните харчове на същите тези хора.

Данните на Министерството на финансите показват, че данъчните постъпления не са пострадали от ковидкризата. Към края на март приходите заедно с безвъзмездните помощи от еврофондовете са 11.213 млрд. лв. Съпоставени със същия период на 2020 г., данъчните и неданъчните постъпления са с 365.8 млн. лв. повече. Това се случва въпреки отложения краен срок за подаване на годишната данъчна декларация за 2020 г. на фирмите и внасянето на данък печалба от 31 март на 30 юни 2021 г. По-подробни данни за постъпленията за март още няма, но за януари и февруари в хазната са влезли 5.7% повече данъци от облагане на доходите на физическите лица и 1% повече от ДДС в сравнение с първите два месеца на 2020 г.

За сметка на това бюджетните разходи за първите три месеца на годината са се увеличили с 20%. В края на март те са 11.870 млрд. лв. при 9.551 млрд. лв. през 2020 г. Само през март - последния месец на управлението на правителството на Борисов, са изхарчени близо 4.6 млрд. лв. Покрай разходите около пандемията (мерки за заетост, компенсации за затворени бизнеси, бонуси за първа линия, ваксини...) кабинетът извърши и щедри харчове с цел собствено оцеляване - добавки за пенсионерите, увеличени бюджетни заплати, плюс стотици милиони левове, раздадени за ремонти на общини, учебни заведения, религиозни общности... Равносметката е, че заплаха за бюджета в следващите месеци може да има само ако продължат подобни неразумни харчове. И спасението не е в ГЕРБ, а точно обратно - новите формации в парламента до една се обявиха срещу неефективното и непрозрачно разходване на средства. Малко вероятно е те да тръгнат по стъпките на Борисов.

Като цяло не бива да се забравя, че дори да има в следващите месеци намаление на данъчните постъпления заради ковидкризата, бюджетът вече е разчетен с близо 5 милиарда лева дефицит. А той може да бъде покрит с до 4.5 млрд. лв. нов дълг, също вече гласуван в Закона за държавния бюджет за 2021 г. Тоест няма причина да се прекроява бюджетът.

Друга опорка на ГЕРБ гласи, че щял да настъпи хаос при нови избори и да се изхарчат грешни 150 млн. лв. Вече стана ясно – на фона на огромните извънредни милиардни разходи през първите три месеца на годината сумата е пренебрежимо малка. Освен това втори избори ще струват двойно по-малко, защото няма да се налага да се купуват машини за гласуване.

 

4. Единствено Борисов раздава европейски пари

 

В нощта след изборите Борисов изрично посочи еврофондовете като повод за консолидация около ГЕРБ: „Няма ли стабилна политическа система тук, нищо няма да се получи с фондовете, със зелената сделка“. Разбирайте -  без Борисов пари няма. Това изказване е цинично, както цинично се управляват с години публичните финанси у нас. Истината е, че парите отдавна са договорени като ресурс на ниво ЕС, приет е регламентът за управлението им, ясно е и разпределението по държавите.

Уви, в ситуацията, до която е докарана администрацията – да не може да работи експертно и да се страхува - политическата нестабилност наистина крие рискове. Но са налице и подозрения, че самата администрация може съзнателно да бламира отделни процеси.

България очаква да получи безвъзмездно по Механизма за възстановяване и устойчивост – извънредния инструмент на ЕС за справяне с последиците от пандемията - 6.217 млрд. евро. Тя има право и на заеми до 4.5 млрд. евро. Извън този пакет по обичайните оперативни програми за следващите 7 години страната ни очаква други 9 млрд. евро.

Работата по плана е много напреднала, като крайният срок за предаването на окончателния вариант на документа наближава – 30 април. В момента правителството и министерствата работят по трета версия на документа, като отразяват получени критики и съвети в рамките на проведените обсъждания в България и консултации с Европейската комисия. Има готовност за спазване на срока, но правителството е взело политическо решение да не внася плана в последния или предпоследния ден от работата си. „Считаме за редно това да бъде направено от ново правителство, ако такова се сформира“, обясни вицепремиерът Томислав Дончев.

Неспазването на срока 30 април не води до сериозни последствия за България – датата е индикативна. Всяко забавяне обаче означава на практика по-късна оценка на плана и забавяне на първия транш. България вече реши, че ще иска максимално възможното авансово финансиране – 13% от общия ресурс, като парите се очакват още тази година. Политическата интрига в случая се върти около евентуални апетити за сериозно преработване на плана. Това вече би създало риск от големи забавяния.

 

5. Тотална изолация на България, всеобщ крах

 

В по-общ план не секва и друга "международна" мантра: Путин, Ердоган, Меркел, Шарл Мишел и милиони други световни фактори много уважават Бойко; без него не могат, защото той държи стабилността от Виена до Кавказ; и всичките тотално ще забравят за България, ако той се пенсионира. Що за глупост? Борисов няма среща с голям европейски лидер от много време. Близък е единствено с австриеца Курц, конюнктурно покрай ваксините. Европейските лидери биха ръкостискали всеки на негово място.

Успоредно Борисов и ГЕРБ са изолирани и във вътрешен план. Никой – от Мая Манолова през Корнелия Нинова до Мустафа Карадайъ – не ще да чуе за тях. И ако в крайна сметка освободят България и Европа от себе си, ще се получи не изолация, а приобщаване. Страната най-после ще получи европейска перспектива за развитие.