Медия без
политическа реклама

5 неудобни въпроса по скандала с българския европрокурор

Теодора Георгиева вече изглежда е само свидетел на сблъсъка Кьовеши/Пеевски.
EPPO
Теодора Георгиева вече изглежда е само свидетел на сблъсъка Кьовеши/Пеевски.

Теодора Георгиева, българският представител в Европейската прокуратура, в последните дни е в центъра на вихрен скандал, който засега засмуква единствено нея.

Европейският прокурор Лаура Кьовеши я отстрани  от длъжност, докато тече проверка на независимостта ѝ. Георгиева се оплака от натиск от Делян Пеевски по делото "Чирен", което идва като допълнение към разкритията ѝ за чистка на свидетели и за саботаж от българските власти на разследванията на европрокуратурата в България. Нещо, което самата Кьовеши още през 2023 г. призна в интервю за "Сега".

Междувременно в публичното пространство се завъртя видеоклип, уж пратен от съдебния лобист Петьо Петров - Еврото, придружен с писмо, в което Георгиева се обвинява и за подкупи. Във видеото Петров и жена, чието лице не се вижда, но се твърди, че е Георгиева, обсъждат избора на български европрокурор. Накрая Петьо Еврото ѝ казва: "Решили сме го. Ставаш и това е. Пък после к’вото стане". По това време Теодора Георгиева бе избрана за представител на България в Европейската прокуратура.

Скандалът с Георгиева е чутовен и без прецедент в европейската прокуратура. Може ли обаче прокурорката да се превърне в антикорупционно знаме? Не и докато покрай случая има толкова много висящи неудобни въпроси.

 

Каква е истинската причина за проверката и отстраняването на Георгиева?

Георгиева обяснява, че проверката на интегритета ѝ започнала, когато тя си направила отвод след заплахи по делото за разширяването на газохранилището в Чирен. "Във връзка с отправените към мен заплахи искам да уточня, че по повод на разследването за Чирен съм си направила отвод, защото се чувствам застрашена от г-н Пеевски", казва Георгиева пред "Капитал". По думите ѝ тя е получила предупреждение, че ако повдигне обвинения на бившия министър и настоящ шеф на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, ще бъдат пуснати записи и компромати в медиите.

Обикновено обаче отводът не води до съмнения в нечия безпристрастност и независимост - точно обратното, магистратите се отвеждат, за да не остават съмнения, че ще решат дадено дело по съвест и закон. Дали пък Георгиева не е станала европейски прокурор със задачата да пази някого, а сега да се отмята и да се опитва да изпревари калната машина с отвода си? Тогава вече става лесно обяснимо защо Кьовеши започва проверка и срещу нея самата.

Ако е така, как да сме сигурни, че Георгиева друг път не се е съобразявала с шантажи и българските дела не са били водени под нечии давления? Дали Георгиева не е изземала дела от прокурори, които работят по тях в България, дали не е давала инструкции, които ги минират?! Към това трябва да добавим и проблемите в българския офис на Кьовеши, които ако румънката не беше замела под килима преди 2 години, сега нямаше да е изправена пред безпрецедентната ситуация да разследва свой доверен човек.

От Европейската прокуратура засега отказват всякакви подробности по случая и обещават да дадат информация, когато проверката приключи.

 

Може ли да изгърми Делян Пеевски?

Виждали сме и по-големи корупционни скандали от "Чирен", но нито един не се прицелва в Пеевски толкова прецизно. Фактът, че Великобритания и САЩ го санкционираха за корупция, по никакъв начин не се отрази на възхода му в България, където той излезе сух и от скандала "Булгартабак", и от рухването на КТБ. Дори взе да мечтае как ще вземе властта и ще стане премиер.

Замесването на Кьовеши обаче е като "Магнитски" на стероиди, защото то може да има пряк юридически ефект върху него в България и пряк политически ефект в Брюксел. Дали влиянието на Пеевски в България ще е достатъчно, за да го спаси?

Това до голяма степен зависи от Теодора Георгиева. Тя е действащ магистрат и прекрасно знае, че ако обвинява някого в натиск и корупция, трябва да подплати това с доказателства. Ако има доказателства за саботирани разследвания, защо няма подведени под отговорност представители на МВР, например. Ако свидетели са уволнявани и притискани, защо никой не е подведен под отговорност за това?

Георгиева говори пред "24 часа", че в разследването за газохранилището "Чирен" има данни, че Делян Пеевски е искал 20 млн. лв. от подизпълнители по проекта. Той уреждал кой да спечели и е притискал фирмите. Георгиева обаче не повтаря тези твърдение в позициите си, предоставени пред други медии. (Георгиева не отговори на поредицата от въпроси на "Сега", изпратени ѝ в последните седмици.)

Ако в българския офис на европрокуратурата са стигнали до Пеевски, къде е искането за имунитета му, за задържането му? 

Ще бъде ли в крайна сметка обвинен бившият служебен министър на енергетиката Малинов по делото "Чирен", действията на прокурорката излагат ли на риск разследването? Все важни въпроси, които засега увисват във въздуха.

Същите логични въпроси могат да бъдат отправени и към българската прокуратура. Европейски прокурор твърди, че е бил заплашван, а българската прокуратурата, която се активизира за щяло и нещяло, дори не се самосезира по този повод. Точно обратното - започна да проверява Георгиева ли е на пратения анонимно запис.

 

Каква е истината за смъртта на майката на Георгиева?

На фона на този сблъсък съвсем основателни са съмненията около смъртта на майката на прокурор Георгиева. Тя загина на 15 февруари в пожар в плевенското село Беглеж. Повече от месец нямаше официални данни какво е причинило пожара и дали смъртта на възрастната жена е настъпила преди или в него. Затова и се появиха спекулации, че смъртта не е инцидент.

Едва днес от Окръжната прокуратура в Плевен изпратиха прессъобщение, в което се казва, че "от извършените множество действия по разследването към момента не са установени данни и доказателства за това, че смъртта на 75-годишната жена е настъпила по насилствен начин". Според прокуратурата състоянието на тялото при тази степен на изгаряне и овъгляване не позволява да се даде категорично заключение за причината за смъртта. Но не са установени травматични увреждания и се изключва травматична причина за смъртта. 

От събраните данни и изследвания прокуратурата допуска, че причината за смъртта може да е сърдечен арест. "Установено е също така съдържание на алкохол и на метопролол (лекарство) в организма, което може да е провокиращ фактор и би могло да доведе до настъпването на сърдечна недостатъчност", гласи съобщението. Вещите лица стигат до извод, че "най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност при боравене с открит огън при тютюнопушене или неправилна употреба на уред за отопление /печка/ на твърдо гориво". Цитират се свидетелски показания, които потвърждават, че загиналата е проявявала небрежност при тютюнопушене в дома си.

Ако всичко това е така, не е ясно защо прокуратурата не удовлетворява молбата на Георгиева за втора аутопсия. Точно заради пожара Кьовеши поиска Георгиева да бъде охранявана, докато е в България и такава охрана беше предоставена.

 

Теодора Георгиева ли е на записа с Пепи Еврото?

Това е ключов въпрос, на който прокурорката дължи отговори. И мълчанието никак не ѝ помага. Пред "24 часа" тя признава, че се е виждала с Еврото, но никъде не е коментирала записа. Не казва ходила ли е в "Осемте джуджета", колко пъти и защо. Кое е наложило да търси благословията на Еврото за назначението си в Европейската прокуратура, кои са тези "ние", които са решили тя да е българският представител в Люксембург.

Въпросът е важен в контекста и на това, че Георгиева не е продукт на европейска независима селекция, а на същия отрицателен подбор, който тук направи Иван Гешев главен прокурор, например. Тя първо бе подбрана у нас, от комисия по времето на кабинета на ГЕРБ, а после - одобрена от Съвета на ЕС. Което прави версията, че тя е "калесана" от Пепи Еврото, да изглежда съвсем достоверна.

Ако Георгиева е жената от записа с Еврото, с кариерата ѝ на магистрат е свършено. Както казва Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, сега тя може да стане "герой" не като прокурор, а като вътрешен човек, който свидетелства срещу мафията.

 

В чии ръце е архивът на Еврото?

Който владее архива на Еврото, той владее цялата държава, каза в интервю за "Сега" миналата седмица журналистът Николай Стайков. Напълно прав е. В момента всеки магистрат, който някога се е качвал в стаичката на Петров над култовия ресторант "Осемте джуджета", вероятно трепери и е готов на всичко, за да не се окаже на мястото на прокурор Георгиева. Случилото се с нея ще има смразяващ ефект и всички, които са на каишка, много стриктно ще внимават да не объркат някоя инструкция.

А има свидетелства, че върволицата магистрати, минали през кабинета на Еврото, никак не е малка.

Софийската градска прокуратура дължи отговори за документите, флашките и дисковете, иззети от помещения, свързани с Петьо Петров. Прегледа ли ги най-сетне, описа ли ги? Включи ли ги като доказателства по дело? Защото съмненията, че записите изтичат от нея и се пазят, за да бъдат използвани за цели, нямащи общо с правосъдието, звучат доста убедително.

"А кой има доказателство, че това са кадри от архива на Пепи Еврото. Архивът, който вие притежавате и аз имам (става дума за разпространения от БОЕЦ архив), разбира се, не съдържа подобни данни за такива кадри. Такива кадри може да бъдат резултат, с най-голяма степен на убеденост го казвам, единствено и само от използвани и приложени СРС-та", каза онзи ден бившият вътрешен министър и бивш шеф на Бюрото за контрол на СРС Бойко Рашков. И за това институциите дължат обяснения - има ли СРС-та срещу Петров и какво показват те.

Публичността би била най-добрата защита в подобен скандал. И за Георгиева, и за забърканите институции. Колкото по-скоро започнат да говорят, толкова по-добре. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата