Медия без
политическа реклама

5 неудобни въпроса за мутрите и политиците

 Бойко Борисов във времето, когато главен секретар на МВР и обикаляше от едно показно убийство към друго
Снимка: Архив
Бойко Борисов във времето, когато главен секретар на МВР и обикаляше от едно показно убийство към друго

Всеки, който си е мислил, че мутрите са вече само част от фолклора и екзотиката на прехода, дълбоко греши. Те продължават да имат огромно влияние в българския политически живот, макар и вече да не ходят въоръжени с автомати и бухалки и да не се стрелят по улиците. Те отдавна действат зад кулисите, чрез свои подставени лица във властта, и никак не обичат да бъдат осветявани.

Тези изводи могат да бъдат направени от последния скандал, в който бяха намесени лица от бившата силова групировка СИК, премиерът Бойко Борисов и най-активният опозиционен лидер в момента - председателят на "Да, България" Христо Иванов. За хората, които помнят недалечното минало, е абсурдно да се приписват връзки на Христо Иванов с хора с прякори, и то въз основа на една подхвърлена реплика на площада, а да се пренебрегнат дългогодишните тесни, документално доказани, бизнес и приятелски отношения на Бойко Борисов с тях. Но трябва ли да се изненадваме при толкова абсурди в българската политика?

Как избухна скандалът?

В неделя вечерта, по време на традиционното живо включване на Христо Иванов от протестите на Орлов мост, към него се приближи бившият депутат от НДСВ и настоящ бизнесмен Димитър Ламбовски с настояване двамата да си направят снимка, "за да не се забравят, когато Иванов стане премиер". Ламбовски на два пъти се опитва да ангажира Иванов в разговор, споменавайки "тоя", който се обадил на Маджо, за да се оплаче. Не става ясно кой е тоя и защо Христо Иванов трябва да знае за случката, защото лидерът на "Да, България" рязко прекъсва събеседника си. Но това даде повод на ГЕРБ и всички подкрепящи правителството да се нахвърлят върху Иванов с обвинения за връзки с престъпния свят. Което постави много неудобни въпроси.

 

1. Коя е СИК и защо е лошо да си свързан с нея?

 

През 90-те години ВИС-2 и СИК бяха най-мощните силови групировки, които постепенно започнаха да легализират бизнеса си, като се включиха най-напред на охранителния и застрахователния пазари, а после разшириха дейността си в туризма, строителството, енергетиката и други сфери на икономиката. Подобна трансформация обаче не може да стане без партиен и управленски чадър. Затова съвсем логично групировките се насочиха и към политиката, като започнаха да финансират партии и отделни кандидати за висши постове. 

Основните фигури в СИК са Милчо Бонев - Бай Миле, братята Маргини - Красимир и Николай Маринови, Румен Николов- Пашата, Стоил Славов, Дмитрий Минев-Руснака, Младен Михалев-Маджо и Венцислав Стефанов. Групировката се сдобива с банка, застрахователно дружество, навлиза в петролния и туристическия бизнес, купува си футболен отбор. Повечето й членове са бивши полицаи или спортисти. След шумна акция на данъчните става ясно, че един от членовете на СИК е най-големият данъкоплатец в България за 2002 г. - Дмитрий Минев-Димата Руснака с 460 000 лв. платени данъци, следван от Красимир Маринов-Маргина с 220 000 лв., Младен Михалев-Маджо и Румен Николов-Пашата с по над 100 000 лв. 

През 2003 г. обаче започват скандали и няколко от основните фигури в групировката са показно убити. Стоил Славов е взривен в асансьора на офиса си, Бай Миле е застрелян в ресторант-градина "Славия", а Руснака е убит от снайперист посред бял ден пред известно заведение на бул. "Витоша". Синът на Венци Стефанов е отвлечен. Красимир Маринов и брат му са съдени за подготовка на три убийства, включително на ген. Любен Гоцев, както и на Иван Тодоров-Доктора и на шеф от ТИМ. По-късно те са оправдани. Младен Михалев пък се дистанцира и заминава да живее в Швейцария. Оттогава бизнесът на групировката изсветлява, процъфтява и се ръководи от подставени лица.

 

2. Кой е човекът, инспирирал скандала

 

Пред БТВ Татяна Дончева нарече Димитър Ламбовски агент-провокатор, чиято цел е да се дискредитират лицата от протестите. И припомни части от биографията му. Тя го познава като депутат от НДСВ в началото на новото хилядолетие и го определи като "странна персона с огромни интереси в енергетиката, които не се вписваха в образованието и квалификацията му".

Димитър Ламбовски не крие връзките си със СИК. Той е бивш шеф в Първа източна международна банка, известна като банката на СИК. Пред Би Ти Ви той потвърди, че познава добре Младен Михалев-Маджо. "Сикаджия никога не съм бил, бил съм 5 години в управителния съвет на Първа източна международна банка, бил съм председател на съвета на директорите на "Славия"... Познавам г-н Михалев и съжалявам, че името му се намесва в този случай - за последен път съм го виждал преди повече от година, познаваме се от средата на 90-те," обясни той.

Татяна Дончева обаче привлича вниманието към някои по-особени изяви на Ламбовски през последните години - как внезапно започва да се явява като "странен свидетел по странни дела". Тя даде пример с участието му в делата срещу съдията Румяна Ченалова и по разследването "Осемте джуджета". Според Дончева в случая с Ченалова свидетелствата му служат на обвинението да доказва тезите си.

Става дума за делото, при което Румяна Ченалова е обвинена, че е извършила длъжностни нарушения и документно престъпление, за да облагодетелства "Обединени енергийни търговци" (ОЕТ) - дружеството, чийто консултант бе бившият шеф на ДАНС Петко Сертов. Димитър Ламбовски, който също се занимава с търговия с ток, е защитен свидетел, който свидетелства за договорка между Ченалова и шефа на ОЕТ и така подкрепя тезата на прокуратурата. Обвинителният акт по това дело бе връщан от съда на държавното обвинение 4 пъти заради процесуални проблеми и нарушения. 

През 2015 г. Ламбовски се оплака, че някой му е сложил граната на колата му и твърдеше, че това било за сплашване от хора, които имали интереси в търговията с ток и се занимавали със злоупотреби в енергетиката. Той не влиза в конкретика, но обяснява за някаква схема с Гърция, Турция и българска фирма, за която бил подал сигнал в посолството на САЩ.

Особена по думите на Татяна Дончева е и ситуацията в разследването по "Осемте джуджета", където Ламбовски твърди, че тогавашният шеф на специализираната прокуратура Димитър Франтишек му дал пари, иззети като веществени доказателства от обвиняеми лица. "Има ред за съхраняване на пари, за първи път чувам обвинението да дава пари на някой, хванат от пътя", коментира лидерът на "Движение 21", която от години работи като адвокат.

Според нея нищо от случката на Орлов мост не уличава Христо Иванов, но показва, че групировката, която брани Бойко Борисов, може да използва и такива хора за дискредитиране на част от разпознаваемите фигури на протеста. Факт е, че на записа се вижда упорството, с което Ламбовски се опитва да натрапи темата на Христо Иванов. Той на два пъти повдига въпроса за Маджо и два пъти се снима с Христо Иванов, защото "първата снимка не станала".

Самият Ламбовски обяснява пред Би Ти Ви, че се е свързал с Иванов преди две седмици. „Аз съм говорил преди две седмици с Христо Иванов, за да се хвърли светлина по случай, по който в момента тече разследване в три юрисдикции - става въпрос за лице, което е много висшепоставено, висш политик, който доскоро е бил на много високо ниво в държавната администрация. Исках да получа от него съвет как да подходиме и да дадем публичност, ако към мен... някакви крачки да ме спрат да дам съответната информация", каза той. Ламбовски не желае да разкрие кой се е свързал с Младен Михалев. „Може би по този начин е предполагал, че ще се проведе разговор с мен, за да може по една или друга форма да не дам съответните показания“, твърди Ламбовски.

 

3. Каква е връзката на Христо Иванов с Маджо

 

Два часа след случката Христо Иванов написа във Фейсбук, че се е запознал с Ламбовски на един от протестите. Прекъснал го е, когато е започнал да говори за Маджо, защото не смята, че прякото му включването трябва да се превърне в платформа за разпространение на подобни сюжети. "Разбирам, че ако свидетел по "Осемте джудета" казва, че си е изключил телефона, защото някой е разговарял с Маджо, това преставлява интерес, но лично аз нямам никаква представа коя мутра с коя друга мутра е разговаряла. Това е всичко, което аз мога да кажа по темата", пише Иванов.

В следващите дни в интервюта той допълва, че прекъснал разговора с Ламбовски, защото се притеснявал за сигурността му. "Аз съм разговарял с г-н Ламбовски за изключително важната тема за „Осемте джуджета“, той е искал друго да коментира. Аз съм го спрял да разговаря в ефир, за да не го излагам на риск, а не защото искам да крия нещо с Маджо, когото не познавам и нямам нищо общо с него. Не искам да ставам пощенска кутия“, каза Иванов.

И използва повода да насочи вниманието към политика, който най-трайно е свързано със СИК - премиера Бойко Борисов, който ехедно подметна, че Христо Иванов е бил видимо гузен, когато се е обяснявал за Маджо. "Аз на един мой министър бивш, само като му видях гузната физиономия, уплашена, и как вика "бягай, бягай, бягай"...Той знае какво прави много добре. Двуличието ще ги плесне със страшна сила. Всичко рано или късно излиза наяве. Ама такова оправдаване, бягане. Той само да се погледне, защото аз му го препратих. Тази физиономия казва всичко, оправданията са ненужни. Гузната физиономия не можеш да я оправдаеш и всички видяха", редеше премиерът при поредната си обиколка с джипката.

“Когато се опитвам да се държа човешки с човек, когото възприемам като заплашен свидетел, който е под натиск и се опитвам да го предпазя от това да говори в ефир някакви неща, които може да го злепоставят и това се превръща в опит на мен да ми се пришие Маджо, сигурно физиономията ми е била кисела и не особено щастлива. Аз не съм гьонсурат, за разлика от Бойко Борисов. По никакъв начин няма да позволя моето име да се произнася в едно изречение с Маджо”, обяви лидерът на “Да, България”. И зададе поредица от въпроси към премиера: Кога Бойко Борисов ще излезе и ще разкаже конкретно и детайлно за своите бизнес връзки и своята лична история с Пашата, с Маджо и със СИК? Кога прокуратурата ще се заеме с тази история? "Защото Бойко Борисов е ортак с тези хора. Аз не знам дали някой е казал нещо в мое присъствие и това мен ме ангажира. Но Бойко, ти си ортак с тези хора, които в момента се опитваш да ми припишеш. В момента тези хора и свързани с тях лица получават лъвския пай от българското Черноморие, концесии. Цяла Варна знае, че пристанище Варна, което се превръща в основна зона за забавление край морето, всичко това, лъвският пай от него отива пак в орбитата на СИК, на приятелчетата на Бойко. Ако аз получа доверие и вляза във властта по какъвто и да било начин, ще ревизирам всичко това. И сега искам да питам: Бойко, ти можеш ли да излезеш и да кажеш, че ще направиш ревизия?", попита Иванов.

Съпартиецът му Ивайло Мирчев пък попита и за друг от основателите на СИК Румен Николов - Пашата. "Пашата е бивш съдружник на Бойко Борисов, описано е в Търговския регистър. Човек, който в момента има пет района в столицата – "Люлин", "Надежда", Връбница, Нови Искър и "Сердика". Това са столични райони, спечелени от ГЕРБ с техни кметове, в които въпросният Паша от СИК печели чрез фирмите си обществените поръчки. И той, и хора, гравитиращи около него, определят политиката на самите райони, разрешителни за строителство и т.н.", твърди Мирчев.

 

4. Каква е връзката на Бойко Борисов със СИК?

 

За разлика от Христо Иванов, който по време на възхода на мутрите е бил на 20 години, студент по право, а след това дълги години работи като координатор на различни НПО по законодателството, Бойко Борисов има трайни, добре документирани връзки със СИК точно в този период. През годините той неведнъж трябваше да дава обяснения за тях, излизаха материали в много западни издания, дори са описани в грами на американското посолство.

Най-трайни са връзките на Борисов с Румен Николов-Пашата, с когото, по собствените му признания, се познават покрай каратето. Двамата са съдружници в различни фирми, между които охранителната “Цебра“, “Тео Интернешънъл“ и “Интербулпред“. През годините Борисов се опита да омаловажи тези връзки, като обяснява, че “Интербулпред“ на практика от години била ликвидирана, но тъй като партньорите му имали “такива противоречиви връзки“, било невъзможно да се съберат всички подписи, необходими за юридическото ѝ закриване.

Същата позиция заема и Пашата. "Честото ми появяване в съда цели да злепостави главно дейността на един мой бивш съдружник - кмета Бойко Борисов", обяви Румен Николов - Пашата, когато през 2007 г. даде показания по делото за убийството на Милчо Бонев - бай Миле в Софийския градски съд. Според Николов докладът, който се появи по същото време в сп.  "Конгрешънъл коутърли" и обвързва Бойко Борисов с групировки, бил "напудрен в България и след това е изпратен в САЩ, за да му се придаде по-голяма сериозност, а всъщност е пълна измислица". Пашата бе категоричен, че нищо в статията не е вярно с изключение на това, че някога с кмета са имали общи фирми. Те обаче останали само на хартия. Според Николов "определено някой има интерес" неговото име и това на Бойко Борисов да бъдат "извадени на светло".

Николов говори за статия под заглавие "Българският партньор на Буш в борбата с тероризма има бандитско минало". В нея се твърди, че Бойко Борисов е съдружник на мафиотски босове и замесен в поръчкови убийства. Авторът на публикацията се позовава на секретен анализ, поръчан от частна швейцарска банка за оценка на рисковете в България. В статията се казваше, че "партньорството на САЩ с 48-годишния Бойко Борисов, бивш главен секретар на МВР, е последният пример за политически сделки на администрацията на Буш в борбата с тероризма, които вкараха Пентагона, ЦРУ и ФБР в един креват с някои от най-корумпираните и гангстерски лидери". Дни след излизането на статията Борисов обяви, че тя го превръща в мишена на "Ал Кайда". "Това е 100 процента лъжа", реагира Борисов, който по онова време бе столичен кмет. Не е известно той да е завел дело срещу списанието. Българският парламент обяви по онова време, че ще пита Конгреса, Сената и американското посолство дали има някакви данни, които потвърждават въпросната публикация. Не е известно да е получаван някакъв отговор.

Самият Борисов също бе свидетел по делото за убийството на Милчо Бонев - Бай Миле, тъй като покушението стана по времето, когато той беше главен секретар на МВР. Тогава бяха задържани и четирима мъже, които бяха поставени на подсъдимата скамейка, но по-късно бяха оправдани. Пред съда Борисов обясни, че е познавал лично Милчо Бонев, защото е собственик на охранителната фирма "Ипон", която била ангажирана с охраната на стадион "Славия". "Бях много изненадан от убийството. Милчо Бонев се занимаваше с трансфер на футболисти", каза Борисов.

 

5. Кой има интерес от скандала?

 

Очевидно е, че най-голяма полза от дискредитирането на един от лидерите на протестите имат управляващите от ГЕРБ. Факт е обаче, че през годините, през които ГЕРБ са на власт, бизнесът на хората, свързани със СИК, процъфтява и те нямат никаква причина да искат да свалят Бойко Борисов от власт. Точно обратното - идването на власт на хора, които са решени да разбутат съществуващото прокурорско-властово статукво сериозно може да навреди на интересите им.

Само времето ще покаже дали Христо Иванов ще спази обещанието си да пита за връзките на Борисов и СИК при всяка публична проява. Както и дали Бойко Борисов ще успее да пренапише тази част от миналото си, както се опитва да направи с други елементи от биографията си. 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон