- Г-н Аврамов, парламентарните избори приключиха и вече имаме една що-годе ясна картина – 6 формации влизат в новото Народно събрание. Разбъркаха ли се политическият пъзел и съответно партийният кошер?
- Изборните резултати може да са динамични, защото се броят все още, но процесите са устойчиви. В политиката това, което е тръгнало да пада в изборния ден, до края на броенето обикновено засилва падането. Така че статуквото ще е още по-недоволно, когато преброяването приключи. Пример – партията, която продаваше български паспорти, а после каза, че обича България. Тази партия ще става все по-недоволна до края на преброяването на резултатите. Очевидно тя излиза не само от управлението, но и от парламента. Което казва всичко!
Разбира се анализ винаги е необходим и той също е очевиден. Хората казаха, че категорично не са съгласни с оценката на правителството и на управлението. Когато данните показват, че правителството е осигурило възможност за ваксинация на едва 1% от българите с две игли и на едва около 5-6 процента с една доза, което ни поставя на последно място в ЕС по имунизация срещу ковид, самохвалството, че сме първи в справянето с коронакризата е драстично разминаване с оценката на хората. Те си дадоха оценката в изборния ден и оттам нататък всичко е ясно. В новия парламент ще има смяна на управлението.
- Тази смяна няма ли да е доста трудна? Тепърва ще започнат тежки преговори, защото се вижда, че никой от раз не може да състави кабинет.
- Всяка смяна е трудна. Колкото повече се задържаме в олигархични политически състояния, толкова по-трудни ще бъдат смените. Нарочно говоря за смяна, защото промяната изисква много мощна подкрепа за една ясно подчертана алтернатива. Следователно промяната предстои и ще я има – така, както казаха избирателите. Тя ще бъде направена в парламента. Много е важно да кажем, че в българската пропорционална система победителят не е този, който вземе най-много гласове на изборите, а онзи, който има най-много доверие и е най-харесван. И може да се справи и състави мнозинство в парламента. Това предстои да се види, когато президентът започне да връчва мандати за съставяне на правителство.
На г-н Бойко Борисов му предстои да види колко е харесван, когато получи мандат за съставяне на правителство, защото ГЕРБ е първа политическа сила.
- Казвате г-н Борисов, в социалните медии колега публикува "първо ни управляваше диктатор, след това бодигард, а сега идва шутът".
- Журналистите имате право на подобни аналогии. Гледам на процеса по-скучно. Защото, ако всички имаме предвид факта, че процесите в българската публична среда се влошават, да - така е. Факт е, че от появата на цар, който стана министър-председател, публичността намаля и решенията се взимаха все повече зад паравана. Институциите станаха функция на личното его на избраните в тях. Българската медийна сфера също се влоши значително, но след тези избори започва обратната тенденция.
Мисля, че в новия парламент ще има повече плурализъм. Отиде си Народно събрание, което можем да наречем парламента на лакеите. Непросветени, неподготвени, слаби и унизително наведени, спрямо изпълнителната власт. Това бяха депутатите от миналото НС.
В новото Народно събрание ще има повече политически дебати и повече плурализъм. От тази гледна точка не бих се притеснявал, че втората сила – "Има такъв народ", за момента не е показала нищо политическо. Да. Оттам блика популизъм, политическа неопитност, бликат и странни заявки на промяна на избирателната система и на какво ли още не, но нека да се върнем назад в "царския период". И той започна със скандали, с неопитност, с какви ли не гафове. Преминахме през Тройната коалиция и през целия политически цикъл на ГЕРБ .
Смятам, че когато идва нещо ново, то трябва да получи точно толкова шанс, колкото са получавали и предишните управления.
Разбира се, можем да уверим "Има такъв народ", че никой от избирателите, от нас, няма да се съобразява с тях по същия начин, по който го правехме досега. Няма да ги чакаме толкова време. Защото българският народ има поговорка – "парен каша духа". Ако видим профила на избирателите на "Има такъв народ", ще разберем, че те ще са първите, които ще се откажат от тях, ако нещо не им хареса.
- Но Борисов направи заявка за някакъв вид експертен кабинет, който да управлява до края на годината. В същото време останалите формации директно заявяват, че не искат да имат нищо общо с него. Как ще стане?
- Всеки прави онова, което може. От тази гледна точка не можем да критикуваме Борисов и да му се сърдим, че не може. Години наред – от 2007 до 2021 г., всички го носеха на пиедестал. Огромната част от тези хора, които са разочаровани и днес гласуват да го махнат, го бяха издигнали на този пиедестал. Очевидно е, че той няма полезни идеи за развитието на страната и че цялата сервилна група около него не му подсказва добри идеи, а само консумира властови позиции. В личен план разбирам премиера. Той е политически самотник. Беше оставен в изборната нощ да говори в един заснежен двор до един автомобил. Така не говорят политици, а хора, които са останали сами. Партия ГЕРБ си заряза лидера и показа, че оттук насетне няма никакъв ангажимент към нацията.
Разбирам Борисов, че е объркан. Той беше и преди изборите. Изборният ден е само констатация на проблемите. Все едно да си болен една седмица и да отлагаш ходенето на лекар. Това се случи на ГЕРБ. Колкото повече отлагаш, толкова повече нараства проблемът. За да ме разберат по-добре, ще го кажа на техния език – който не разбира от малък бой, ще яде голям бой. Тоест те в неделя ядоха малък бой, но ако продължават да настояват, че трябва да стоят във властта до декември или докогато и да е, много скоро ще ядат и голям бой. В електоралния смисъл на думата, разбира се.
Накратко – на ГЕРБ им предстои да разберат, че нямат партньори.
- Определихте Борисов като самотник. А Корнелия Нинова сама ли е, след като БСП така главоломно се срути на вота?
- Корнелия Нинова не е самотна. Тя не съществува като политически образ. Което не е личен проблем на Нинова. Проблемът с липсата на политическо съществуване стана на проблем на една голяма политическа общност и на една голяма партия. Много хора казваха на Нинова, че превръща БСП във ВМРО. И тя практически успя. Разликата е, че БСП е голяма партия и не можеш да я свалиш толкова бързо.
Борисов може да е неадекватен, да няма добри идеи за развитието на страната, може да говори за милиарди и да обикаля с джип, но той има някакъв кредит на доверие. Има партия, която го подкрепя и първи резултат. Корнелия Нинова е в политическото небитие и няма нищо общо между двамата.
- Но тя как успя да съсипе партия със 100-годишна история?
- Има много талантливи хора, чиито способности са предимно в сферата да разрушават. В политиката, когато личното его и амбицията не отговарят на политическата енергия на традициите на общността, на идеите й, винаги се случва така. Когато пренебрегнеш традициите на една партия и от една по-децентрализирана и хоризонтална общност, я превърнеш във вождистки тип организация, така се случва. Хората отиват другаде. Толкова естествен процес е, че понякога се питам колко безнадеждно глупав трябва да е даден политик, за да не го разбира.
Във филма "Адвокат на дявола" Ал Пачино играеше прекрасната роля на дявола и казваше, "суетата е любимият ми грях". Явно суетата е любим грях на редица политици.
- Употребихте и думата алтернатива. Според вас коя е тя в бъдещия парламент?
- В парламента влизат 6 партии за момента, 5 от тях, включително и ДПС, казват, че трябва да има някаква форма на промяна. Тоест съществува между тях плах политически консенсус. Единственото, което пречи засега на този консенсус да излъчи правителство, е личните предразсъдъци и нехаресвания на този или онзи политик, на тази или онази партия една с друга. В момента, в който се закълнат народните представители обаче и когато влязат в институционална роля, политическите сили много бързо ще разберат, че трябва да произвеждат консенсуси. И не са в парламента, за да си играят на харесвам този или онзи. Когато заработи новият парламент, ще има една разделителна линия. Тя ще отделя миналото от бъдещето. При положение, че съществува консенсус за това какво да се случи – да има промяна на управлението, смяна на властта чисто концептуално, няма да има никаква причина да не стане.
Оттам нататък второто място на "Има такъв народ" прави нещата още по-лесни. Единственото нещо, което тази партия трябва да направи, е да се държи възпитано. В момента, в който започне да го прави и с уважение към българския парламент и към избирателите, правителство ще има. Най-голямата грешка би била "Има такъв народ" и Слави Трифонов да се държат като сърдит екип на тв шоу, което е слязло от големия екран и е влязло в малка частна телевизия. Нужно е да го забравят.
Те са втората по големина парламентарна група в Народното събрание и трябва да се държат като такава с уважение към избирателите. Ако успеят да го направят, ще има кабинет. Не виждам нито една причина да не се осъществи.
- А къде и каква ще е ролята на "Демократична България", която изравнява позиции с ДПС и левицата?
- "Демократична България" получи този резултат, защото хората с дясно-центристко мислене бяха оставени без парламентарно представителство в продължение на един мандат. Ще припомня, че Реформаторският блок, който беше дясно-центристка коалиция, бе коалиционен партньор на ГЕРБ. Тогава г-н Борисов и г-н Цветанов, както и цялата придворна група около тях, направиха всичко възможно с голямата помощ на самия РБ, разбира се, да развалят отношенията си. За награда получиха ВМРО, НФСБ и "Воля".
ГЕРБ се отказаха да бъдат дясно-центристка партия и вместо да бъдат такава, получиха за коалиционен партньор човек, който блъска възрастни жени на границата, и такъв, който твърди, че сваля цените на бензина, докато той всъщност няма ниски цени и цяла група подобни. Не трябва да забравяме и продавачите на българска идентичност. Тях избра ГЕРБ. Вместо да избере да има дясна коалиция. Изборният ден е тежката присъда на българите, че ГЕРБ не може да продължи повече, че не може да има такива партньори и пр.
Българските избиратели казаха, че искат в новото НС да има сериозна дясно-центристка коалиция, която говори за реформи и в крайна сметка ще се случи.
- Статуквото се разби, но дали ще влезем в някаква нормалност?
- Нашата работа като избиратели е да тормозим властта непрекъснато. Хората трябва да го правят, защото тормозените и слаби политици са най-доброто нещо, което може да получи демокрацията. Ако искаме силни и всевластни политици, можем да гледаме на североизток. На който не му харесва в България, може да се премести другаде, където има подобни политици – Русия, Северна Корея, Беларус и др.
Затова нямаме нито една причина да сме недоволни от изборните резултати. Напротив. Слънцето изгря на политическата карта на България. Колко ще свети и дали ще топли е друг въпрос.