Медия без
политическа реклама

Болестите зависят не от гените, а от региона

19 Ноем. 2019

Учените са открили следи от социално разслоение на населението на Обединеното кралство на генетично ниво. Те откриха още, че хората с подобни набори гени и предразположение към определени заболявания живеят в едни и същи региони на страната, дори и да не са роднини, а това зависи от икономическото благополучие на региона. Изследването е публикувано в списание Nature Human Behavior.

Досега се смяташе, че различни варианти на гените са разпределени в популацията приблизително на случаен принцип. Това предположение се основава на популярния метод на Менделеевата рандомизация, който е свързан с изследване на естествени изменения на гените. Същността му е следната: ако определени варианти на гени са свързани с определена черта, можем да предположим, че чертата в популацията се разпределя произволно. И тогава можем да проверим дали е вярно, че хората с този симптом са по-склонни да имат това или онова заболяване. И ако е така, тогава можем да приемем, че сме установили причинно-следствена връзка. Така например се установява как тютюнопушенето е свързано с риска от развитие на депресия и шизофрения.

Абдел Абделлауи от Амстердамския университет и неговите колеги откриха недостатък в този метод. Те показаха, че генетичните варианти могат да бъдат разпространени в популация, независимо от генетичните връзки. Това може да се повлияе например от миграционните пътища на хора от различни социални групи между държави или дори в рамките на една и съща държава.

Учените са се възползвали от генетичните данни на Biobank във Великобритания. Оттам те избрали 455426 души от различни региони на Обединеното кралство. Учените вземат набор от варианти на гени, които могат да бъдат свързани с определена черта, и определят стойностите за всеки ген (има ли „необходима“ опция или не), умножени по коефициенти, които отразяват значимостта (теглото) на определен ген. Под "определена черта" те вкарали: индекс на телесна маса, риск от развитие на диабет и социални фактори - например ниво на образование. 

Изследователите са установили, че полигенните показатели за риск по различни причини са неравномерно разпределени в Обединеното кралство. С други думи, хората в северната част на страната са предразположени към други състояния и заболявания, отколкото на юг или в Уелс. Дори когато учените включват генеалогиите на хората в своя модел като един от факторите, този ефект не изчезна. Тоест това означава, че хората в различни региони на Обединеното кралство живеят с подобно ниво на риск от развитие на определени симптоми, дори и да не са роднини.

Последвайте ни и в google news бутон