Медия без
политическа реклама

Борисов рекламира хазарт, но с отвращение

Антикорупционната комисия изпра потната тениска на премиера и всичко е 6

 Българска идилия: Премиерът рекламира, а хазартът процъфтява.
БГНЕС
Българска идилия: Премиерът рекламира, а хазартът процъфтява.

"Който играй - пичели, който ни играй - ни пичели" - знае го отлично министър-председателят Бойко Борисов. И той играе футбол с тениска на едра хазартна фирма и дава пример на малолетните, които и бездруго се чудят дали да не превърнат джобните си стотинки в лотариен талон, за да "пичелят". 

Центърът за изследване на демокрацията съобщи в свое изследване през годината, че общо за хазартния бранш приходите от игри през 2016 г. са достигнали над 3 млрд. лв. И че след всички данъчни облекчения, които индустрията получава, платените данъци са само 177 млн. лв. Тази година вероятно приходите ще са още повече, а платените данъци - още по-малко. 

В същото време според проучване, финансирано от министерството на спорта,

 

над 53% от населението играят хазарт, а 3% вече имат тежка зависимост

 

Според психолози половината от зависимите мислят за самоубийство. 

Борисов и хазартът е сюжет от бразилски сериал. През ноември 2009 г. току-що избраният за премиер от ГЕРБ е попитан от представители на хазартния бизнес готов ли е да понесе негативните последствия, ако "цял един легален бизнес в България бъде доведен до фалит". Поводът за тази заплаха, звучаща като мафиотска в един от възможните й прочити, е предложението данъкът за хазарта да бъде увеличен с 5%. 

Данъкът е увеличен и икономиката не рухва, нито пък "цял един легален бизнес". Напротив - феновете му в България стават все повече, хазартни пунктове и зали има на всеки ъгъл, в магазина за хранителни стоки питат всеки клиент желае ли лотарийни талони (не хляб), а националната телевизия облъчва всеки ден зрителите с илюзията, че могат да се събудят богати. Зависимостите от хазарта сред населението, особено бедното, са убийствени. На този фон премиерът излиза да играе мач с фланелка, рекламираща хазарт. И никой не вижда нищо нередно в това, най-малкото пък той. 

Най-трогателна е антикорупционната комисия, която получи сигнал от депутати от БСП. Председателят на комисията Пламен Георгиев побърза да съобщи по Нова телевизия, че сигналът бил "юридически несериозен". Амбициозният председател и някогашен стажант като спортен репортер обърка ролята си на проверяващ с тази на адвокат и обясни на зрителите, че Борисов не бил в конфликт на интереси, защото, за да е, "трябва длъжностно лице да извърши нещо по служба в частен интерес". 

Нормалните хора веднага си мислят - ами да, действащ премиер рекламира частна фирма, при това не за детски пюрета, а за хазарт. Но не, обяснява антикорупционният председател - мачът не бил по служба, нито в частен интерес. Удивително извъртане на закона. 

Според комисията, за да има конфликт на интереси, премиерът трябва да е получил облага. И тъй като тя смята, че не е, понеже Борисов не бил получил пари за мача и бил картотекиран само като аматьор, за което не получавал пари, значи всичко е наред. 

Комисията се е хванала за думите му, че играе като любител и никога не е давал съгласието си името и образът му да бъдат използвани за рекламни цели нито като министър-председател, нито като футболист. Абсурдното в случая е, че от обяснението излиза, че премиерът е бил облечен против волята си в рекламна тениска на хазартната фирма.

 

В съблекалнята насила ли му я нахлузиха? 

 

Естествено, никой не обърна внимание на депутатите от БСП, които посочиха, че според чл. 62 на антикорупционния закон: "Лице, заемащо висша публична длъжност, няма право да дава съгласие или да използва служебното си положение за търговска реклама." Никой не чу какво твърдяха народните представители Кристина Сидорова и Милко Недялков, внесли сигнала срещу Борисов: "Не е ли нарушение премиерът да се появява с рекламна тениска, стимулираща хазартните прояви? Той е министър-председател по всяко време от денонощието", цитира ги „Дума”.

Така се стигна до произнасянето на поредното "брилянтно" решение на антикорупционната комисия. Тя оневини Борисов, защото рекламирал като футболист ветеран във "Витоша" Бистрица частна хазартна фирма, обаче никога не бил давал съгласието си за това. Това е есенцията на решението.

 

Борисов е голям късметлия - винаги излиза сух от футболни скандали

 

Така беше, когато правителственият самолет превозваше т.нар. Бистришки тигри, тоест премиерския отбор. За Борисов това не беше укоримо, защото не било безплатно, а и защото авиоотрядът бил ползван като такси и от други отбори, нищо че правилникът му и законът не го позволяват. За това през 2014 г. обвинение беше повдигнато на бившия шеф на авиоотряда. Главният прокурор Сотир Цацаров каза тогава, че Борисов е "важна фигура" в това разследване. И нищо.

Борисов навремето не се засрами дори да лобира за свой футболен партньор: "Т'ва е едно момче, къде рита топката с мене бе, там от аерогарата..." С тези думи уволнен митничар беше върнат на работа само защото ритал мачле с правилния човек в държавата. Прокуратурата уж щеше да проверява и този сюжет от казуса "Мишо Бирата" в краткото време, в което Борисов беше в опозиция. Но после изборите пратиха в коша всички дела и проверки срещу премиера. 

Сега комисията, водена от Пламен Георгиев, "изпра" потната тениска на премиера и вече размахва това си геройство като пример, че подчинената му комисия не прощава на никого и, видите ли, занимава се не просто с управляващите, ами и със самия Борисов.

Антикорупционният закон казва, че "лице, заемащо висша публична длъжност, няма право да дава съгласие или да използва служебното си положение за търговска реклама". А какво друго освен реклама са рекламните надписи на футболните тениски?! Нали рекламодателите си плащат с тази цел - феновете да видят марката на гърдите на любимия отбор и да се изкушат да си купят продукта. А колко по-голям стимул за феновете може да има от това премиер да им го изрекламира.

Самата комисия е събрала като доказателство сключения договор, който е с предмет: рекламиране на името, запазен знак и търговска марка за 5 години чрез поставяне на рекламно-информационно елементи на стадиона на отбора, както и на тренировъчната база до летище. Според договора футболистите на клуба, в това число и ветераните, се задължават да използват официалната екипировка, брандирана с логото на рекламодателя, по време на всички официални мачове и изяви на клуба.

От футболния клуб информирали комисията, че Борисов е картотекиран като аматьор и участва във футболните срещи със стандартния екип на отбора. Нямало договор за реклама между футболния клуб и министър-председателя, както и между рекламодател на футболния клуб и Борисов. Самият той не бил давал съгласието си образът му или името му да бъдат използвани за рекламни цели по време на неговите участия във футболни срещи. Нито пък е поучавал пари за участието си в отбора. Обясненията и на самия Борисов са като под индиго с тези.

В решението на комисията се обяснява какво е облага - една от формите й е

 

"получаване на привилегия или почести, помощ, глас, подкрепа или влияние, предимство"...

 

И добавят, че екипът на Борисов не се различавал от този на останалите играчи и той с нищо не е прегазил забраните на закона за конфликт на интереси.

Я да видим! На 14 май т.г. БФС и българските клубове излязоха с остра декларация против проекта на НФСБ за ограничаване на рекламата на хазарта. Българският футбол се обърна с молба до управляващите да не се съсипва "един от малкото икономически субекти, които генерират устойчиви и солидни приходи в държавния бюджет и инвестират сериозни средства под формата на спонсорство във футбола".

И правителството веднага удовлетвори горещата молба. "Според мен никой не е фалирал от факта, че е изтъркал две билетчета. Темата с рекламата на хазарта се преекспонира", обяви финансовият министър Горанов. И законът умря. Защото "няма" привилегии, нито влияние. Защото търпеливото население ще преглътне и тая далавера. 

Последвайте ни и в google news бутон