Медия без
политическа реклама

Брюксел вароса България с баданарка и омаза себе си

Жан-Клод Юнкер се отказва от контролния механизъм, за да угоди на "приятеля Бойко"

Карикатура: Христо Комарницки

Знаете ли какво е "баданарка"? Тълковният речник обяснява, че е голяма четка с дълги косми за баданосване. А за баданосване се използва вар, т.е. постна боя. Пляс-пляс наляво, надясно, нагоре, надолу - и готово: всичко става бяло. Баданосването се прави ежегодно, защото постната боя е нетрайна и през нея избиват скритите чернилки.

Втора година Европейската комисия пише докладите си за България с баданарка. Затова зачестиха. Първият бе на 25 януари 2017 г., вторият - на 15 ноември 2017 г., а третият - на 13 ноември 2018 г. Брюксел ни обещава още един, който да е последен. С него Еврокомисията на Жан-Клод Юнкер ще приключи мандата си и ще захвърли баданарката. Всички имат едно предназначение:

 

да оправдаят безсилието на Брюксел.

 

България с нейната непоправима  корупция на високо равнище и организирана престъпност е като леке на ревера му, което не се поддава на изчистване.  Но подлежи на скриване, както гениално измислиха брюкселските контрольори. Те преобърнаха философията на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), който действа от първия ден на българското членство в ЕС, като се отказа от искането си за конкретни резултати във вид на присъди срещу висши корумпета и престъпни босове. Вместо тях от януари м.г. настояват чрез т.нар. 17 препоръки да им бъдат отчитани добри намерения под формата на законодателни промени, структурни реформи и организационно-административни мерки. При такава подмяна на критериите

 

няма разбойник, който да не може да се представи за херувим.

 

Българската клептокрация е на път да получи от Брюксел колективно опрощение на всичките си грехове, каквото дори Ватикана не е помисляла да дава през Средновековието с прочутите си индулгенции.

Жан-Клод Юнкер е на път да взриви цялата система от европейски ценности, за да угоди на "приятеля" си Бойко Борисов, който отчаяно се опитва трети мандат да свърже името си с поне едно значимо европейско признание за България. Шенгенската зона му се изплъзна, а еврозоната е много далеч отвъд хоризонта на сегашния му мандат. Интересно е да се види коя държава в ЕС ще повярва на доклада на Еврокомисията, че България се е поправила. Холандия, например, обяви, че ще даде съгласие за приемането й в Шенгенската зона, когато види два последователни положителни доклада за нея по МСП. Докладът от 13 ноември е трети и не само е положителен, ами направо е възторжен: от всичките 17 препоръки 2 са изпълнени, 6 са почти изпълнени, а по 9 е отчетен "значителен напредък". Остава само едно действие - преди октомври 2019 г., когато изтича мандатът на Комисията на Юнкер, да извърви последните стъпки към съвършенството, като запази "непрекъснато политическо лидерство", което означава

 

да не вземе да гътне погрешка Борисов от власт.

 

При такова условие "Комисията е уверена, че България ще бъде в състояние да изпълни всички останали препоръки" и "очаква, че с това процесът на МСП за България ще бъде приключен".

Как да не изразиш възхита от умението на нашия министър-председател да се слага на "началниците"? Когато под строгия поглед на Еврокомисията три държави - Полша, Унгария и Румъния - се гърчат от критики, че не спазват върховенството на закона, България едва ли не е въздигната за образец, на който всички трябва да заприличат. И какво толкова е постигнала? Ликвидирала е организираната престъпност, отговаря Брюксел. Имало "подобрение по отношение на равнището на открито насилие, свързано с престъпни групи". Първо, през последната година в София имаше две показни убийства - на бизнесмен спонсор на ГЕРБ и на данъчен служител, които не са разкрити. Второ, някой трябваше да каже на авторите на доклада, че престъпниците имат склонност да действат както открито, така и прикрито, особено когато властите ги крият. Така например, разбойници от категорията на "братя Галеви" и Брендо намериха начин да се скрият точно когато трябваше да влязат в затвора. Освен това много от крупните престъпници се преквалифицираха в "добре облечени бизнесмени", както галено ги нарече Бойко Борисов в качеството си на бивш шеф на полицията.

 

Изглежда, че на Брюксел много му харесва играта на думи,

 

която за нуждите на МСП бе измислена най-напред от бившия вътрешен министър Румен Петков. Когато през есента на 2006 г. се решаваше дали България да бъде приета в ЕС на 1 януари 2007 г., или да бъде отложена за 2008 г., той обеща да разгроми три големи престъпни групировки. Още през лятото на 2007 г. изпрати за нуждите на първия доклад по МСП отчет, че е разгромил десетки организирани престъпни групи, защото по българския закон ОПГ е всяко престъпно сдружение от поне трима души. Така всички арестувани квартални келеши можеха да бъдат вкарани в отчети пред Брюксел за успехите на България. Комисията дълго време се мръщеше и отказваше да признае подобни имитации за съществени резултати в борбата с организираната престъпност. Но Жан-Клод Юнкер, който поради хроничен ишиас има друг зрителен ъгъл, изведнъж призна с блеснал поглед, че официалната българска статистика е задоволителна. В придружителния технически доклад е пояснено под линия: "През първата половина на 2018 г. специализираната прокуратура е постигнала 104 присъди по дела, свързани с организирана престъпност, и е стартирала 100 нови досъдебни производства. За цялата 2017 г. тези стойности са 261 присъди и 162 новообразувани досъдебни производства". Ако караме с този темп, ще излезе, че в България е имало повече мафиоти отколкото в Италия. Най-занимателното в играта на думи е, че тя борави само с числа. Така не се налага да се посочват имена.

Що се отнася до корупцията на високо равнище, там Еврокомисията отчита толкова много успехи в писането на стратегии и разместването на разни структури, че

 

едва в последния момент се сеща да съобщи нещо важно:

 

"И накрая, ключов проблем, подчертан в поредицата доклади по МСП, е липсата на последователни резултати в България, що се отнася до присъди по дела за корупция по високите етажи на властта". Но това не помрачава въображението на брюкселските автори, защото добавят: "Усилията за подобряване на рамката за разследване и наказателно проследване на корупцията трябва да продължат и в бъдеще, за да може България да успее да покаже конкретни резултати в продължителен период и така да се натрупат солидни постижения в това отношение". С други думи, след като дните на МСП вече са преброени, на България се дава перспектива отвъд неговата кончина да натрупа солидни постижения в продължителен период. Подхвърля й се идеята да насочи парата в свирката: "В този контекст прозрачността относно постигнатия напредък по делата е важен елемент за отчетността пред широката общественост". Което означава, че занапред българската власт ще трябва да се справя без Брюксел със задачата да хвърля прах в очите на собствената си общественост.

За да не се чувства Борисов самотен след слизането на Юнкер от политическата сцена, му се подава

 

жокер "Помощ от приятел"

 

Висшата корупция вилнее главно в обществените поръчки с държавни и европейски средства. В техническия доклад под линия със ситни букви е написано, че "по повод неотдавнашните разкрития на разследващи журналисти (от сайта "Бивол" - бел. ред.) относно евентуални мащабни измами, предмет на които са обществени поръчки във финансирани от ЕС програми, понастоящем се водят разследвания от правоприлагащите органи". Сигурно е неудобно да се отправят хвалби точно в тази сфера и точно в този момент, та затова основният доклад насочва мислите ни към някаква поредна реформа, която ако изчакаме с необходимото търпение, ще оправи работата. "Като част от по-мащабна реформа на системата за обществени поръчки през последните години в България бе въведена нова система на предварителни проверки на процедурите за възлагане на обществени поръчки, така че проверките да станат по-ефективни и да се укрепят последващите действия. Тъй като това е ключова рискова област, в доклада от януари 2017 г. беше препоръчано извършване на външен преглед на функционирането на новата система с цел да се провери нейната ефективност и да се идентифицират евентуални недостатъци. Българските органи вече дадоха ход на този преглед", пише докладът и разкрива кой личен лекар са си избрали за прегледа: "Той (прегледът) се извършва в сътрудничество със Световната банка и ще бъде приключен в началото на 2019 г. Това следва да бъде важна стъпка към възпрепятстването на корупцията при процедурите за възлагане на обществени поръчки."

Сещате ли се за някакво българско име в ръководството на Световната банка? Друго освен Кристалина Георгиева май не се върти там. Тя стана главен изпълнителен директор на Световната банка (измислен за нея пост), след като й се наложи да подаде оставка като комисар по бюджета през 2016 г., когато неуспешно се опита да стане генерален секретар на ООН, като торпилира кандидатурата на Ирина Бокова. Почти по това време и на Борисов му се наложи да прекрати втория си премиерски мандат. Същата Кристалина се яви миналата седмица грейнала като член на делегацията на ГЕРБ за конгреса на ЕНП в Хелзинки. Щом като тя ще преглежда Борисов по обществените поръчки, смятайте, че и този недостатък ще отпадне след два месеца. Догодина еврокомисията ще напише в последния си доклад, че както видимата организирана престъпност е изчезнала, така се е изгубила нейде и видимата корупция на високо равнище. За да й повярваме, ще трябва също да стискаме очи.