Медия без
политическа реклама

Чумата по свинете като политическа болест

Заразата шества от десетилетие в Азия и Европа, но всяка страна избира как да се справи с нея

Илияна Кирилова
Над 4 млн. прасета са ликвидирани в Азия като част от мерките за борба с опасния вирус.

Африканската чума по свинете е „политическо заболяване“, което се разпространява заради бездействието на властите, убеден е Йоан Ладоси, председател на Румънската асоциация на производителите на свинско месо, цитиран от в. „Файненшъл таймс“. В организацията членуват повече от 80% от свиневъдите в страната, която от миналата година понася тежки щети от разпространението на вируса. Около 500 000 животни са изклани. В Румъния има 250 големи свинекомплекса, а над 50% от хората отглеждат животни в дворовете си. В Румъния разпространението на африканската чума по свинете е „злополучна смесица от политика, дезорганизация и неефективност“, допълва още Йоан Ладоси. Според него основен виновник за тежката ситуация е правителството, което „не успя да приложи изцяло“ препоръките на ЕС „по една проста причина: политика и избори“. Ладоси смята, че политиците се страхуват да не си навлекат гнева на малките фермери и покровителстват малкия бизнес, което обаче нанася сериозни щети.

Румъния попада на пътя на африканската чума по свинете миналата пролет, но и до днес продължава да се бори с нея. През юли Букурещ дори отчете сериозен ръст на заболели животни – открити са поне 300 нови огнища. За сравнение – през юни са били почти 80, а през януари – 30, съобщава в. „Файненшъл таймс“. За една година заразата е обхванала 10 хиляди домашни стопанства. В Румъния компенсацията е по пазарни цени - 10 леи на килограм живо тегло. Държавата вече е похарчила 100 милиона евро за компенсации на стопаните. Правителството заяви, че

 

ще бъдат компенсирани и работниците в стопанствата, които ще останат без работа

 

заради затварянето на много от фермите, до които е достигнала заразата. 

Вирусът е в Европа от 2006 г., тогава за първи път е засечен в Грузия. Тогава се разнася основно от диви прасета, които обаче го пренасят и на домашните. Болестта достига до Армения, Азербайджан, Русия, Украйна, Беларус, Молдова, както и в 10  държави - членки на ЕС - Литва, Латвия, Естония, Чехия, Полша, Унгария, Белгия, Румъния, България и Словакия, която в средата на юли обяви за първи случай на заразени прасета. В световен мащаб изключително засегнат е и Азиатският континент, където от август м.г. до сега са ликвидирани над 4 млн. прасета – в Китай (над 1 млн. заклани животни) и Виетнам (около 3 млн. прасета). Африканска чума порази и свине в Лаос, Монголия, Камбоджа, Северна Корея. Китайските власти плащат по 1200 юана (178 долара) за заклано прасе. Това обаче не може да компенсира загубите на фермерите и експерти предупреждават, че стопанствата крият болни животни – свинете се колят, а след това месото им се продава с голяма печалба, тъй като цените драстично скочиха. Китайски учени изразяват предположения, че вирусът е бил донесен в страната чрез незаконен внос от Източна Европа.

 „Болестта се разпространява по-бързо от очакваното“, признава пред в. „Уолстрийт джърнъл“ Вантий Калправидх от азиатското представителство на Организацията по прехрана и земеделие на ООН. Вирусът не е опасен за хората, но сред свинете бързо се разпространява и е смъртоносен в повечето случаи. Обичайно сред животните се разнася чрез заразена храна. Вирусът е много устойчив и може да живее в продължение на седмици в месо; успява да оцелее за по-кратък период от време по дрехи, обувки, автомобили и др., което прави задължителна дезинфекцията при посещения на места с болни животни. Еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис призова държавите членки да бъдат изключително бдителни през летните месеци, когато случаите на заразата бележат сериозен скок. Всички 28 страни - членки на ЕС, са длъжни са прилагат превантивни мерки и контрол във всеки район, където има съмнения или пък потвърдени случаи на африканската чума по свинете. Вирусът все още не се е разпространил в държави, които са водещи производители на свинско месо, като Германия, Франция и Холандия. "Страните от Западна Европа не трябва да си правят илюзии, че африканската чума по свинете няма да стигне и до тях", предупреждава проф. Зигмунд Пейсак, който е начело на звеното за борба със заболяването към Полския национален институт за ветеринарни изследвания, базиран в източния град Пулави. Според него може да отнеме 3 или 10 години, преди първи случай да бъде потвърден и в Германия например. Предупреждението на Пейсак към континентална Западна Европа е напълно ясно: няма начин да се спре разпространението на вируса сред популацията на дивите прасета, ако тя е толкова многобройна, колкото в Полша и Германия.

Засега

 

за африканската чума при свинете няма лечение или ваксина,

 

а единственото решение е да се ликвидират всички животни в стопанство, където веднъж е открита заразата, обясняват експертите. Масовата практика в заразените райони е клане на животните, но не само на болните, но и на тези, които са отглеждани близо до мястото със заразените свине. Това прави Чехия през 2017 г. и след продължили цели 2 години усилия за изкореняване на африканската чума по свинете успехът вече е постигнат и в началото на март т.г. страната е обявена за „свободна“ от болестта. Еврокомисарят Андрюкайтис насърчи България да върви по стъпките на Чехия в битката с болестта по животните.

Пострадалата от заразата през 2014 г. Литва обаче избра друг начин, за да се справи с африканската чума по свинете. Властите решиха, че ще бъдат унищожени само прасетата във фермите или дворовете, където има вече заразени животни, обясни министърът на земеделието Гиедриус Сурпулус пред Би Ти Ви. Литва значително затегна и хигиената в стопанствата. Фермерите получават финансова помощ от по 2000 евро, за да инвестират в биологична защита – например в специални огради. Стопаните, които са заклали прасетата си, получават по 100 евро на животно като компенсация. Освен това им се отпускат до 2000 евро, за да си купят други животни за отглеждане – зайци, овце, кокошки „Имаме 10  000 малки свиневъди и те щяха да излязат на улицата“, ако беше предприето масово ликвидиране на животните, казва министърът. И посочи резултатите от стратегията в борбата с африканската чума по свинете - миналата година болестта е върлувала в 22 ферми и са убити 22 000 прасета; тази година случаите са 9, а убитите свине - само 116.

Кризата с африканската болест по свинете доведе до

 

драстично поскъпване на месото

 

Цената на свинското в Азия и Европа вече с бързи темпове се повишава, като тенденцията се очаква да продължи, защото властта в Пекин прогнозира, че заради вируса броят на животните ще намалее поне наполовина спрямо миналата година. Анализатори от холандската Рабобанк прогнозират, че Китай може да загуби до половината от прасетата си към края на 2019 г. заради епидемията. Страната е най-големият световен производител на свинско месо. Прасетата, отглеждани там, според оценки вече са намалели с 40% спрямо миналата година. Според прогнозата на Рабобанк производството на свинско месо в Китай тази година ще се свие с до 25% спрямо 2018 г. Поне пет години ще бъдат необходими, за да се върне производството на свинско месо към обичайните си количества преди избухването на заразата по животните. 

Цената на свинското месо в Европа допълнително се "напомпва" и от увеличеното търсене в азиатските държави. Износът към Китай само през юни т.г. се е увеличил с над 60% спрямо същия период за миналата година. Европейските производители се възползват и от търговската война между Пекин и Вашингтон, което прави Стария континент предпочитан доставчик. Официалните дaнни сочат, че пpeз мaй 2019 г. EC е yвeличил изнocа нa cвинcĸo мeco c 31% дo 218 000 тoнa, като над 40% от тях са заминали само за Китай. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?