Чалготеките и баровете се оказаха най-мили на българския министър-председател. Не хлябът, не учебниците или лекарствата - заведенията първи заслужиха намаляване на ДДС. Бойко Борисов лично обеща на ресторантьорите да свали ставката от 20% на 9%. С чутовен шут център-нападателят на правителството простреля собствената си врата. Дали го осъзнава?
Ресторантьорите от години си играят на котка и мишка с данъчните инспектори. Този сектор е абониран за челните редици на сивата икономика у нас. Публична тайна е, че там здраво крият обороти и данъци, заплати и осигуровки. Пазарлъкът между водачите на браншовата организация и правителството в последните дни бе потресаващ - вие ни свалете данъка, а ние ще станем по-бели и добри, обещаха представителите на заведенията. Всъщност точно това е най-перверзното в случая - вместо данъчните да санкционират укриващите данъци, нарушителите се награждават с намаляване на ДДС.
Размерът на данъчната ставка сега е последният проблем на ресторантите и баровете (корона кризата впрочем е само претекст, те напираха за намален ДДС и преди нея). Броят на клиентите и опазването на здравето им са предизвикателството в момента. Народът няма да хукне масово да яде и пие по заведения - само защото ДДС е паднал от 20 на 9%. Който не е ходил преди, няма да ходи и сега.
Цените няма да паднат, ако ще ДДС да стане и нула. Ресторантьорите бяха нагло откровени - вие се радвайте, че няма да вдигаме цените, но пък ще качим заплатите... Ако ни се вижда скъпо по заведенията, те ще ни кажат - има инфлация, цените на храните са нагоре, трупат се разходи за дезинфекция, заради свалянето на ставката трябва да пренастройват касовите си апарати и фискалните софтуери.
И Борисов ги послуша, нищо че най-верните му финансисти му казаха, че ще е груба грешка да вбие клин в ДДС системата.
Като се сговори с ресторантьорите, "голмайсторът" пренебрегна другите сектори, които страдат от кризата.
Унизи финансовия си министър,
който не ще и да чуе и за намалени ставки. Свари паството си от ГЕРБ напълно неподготвено за данъчната революция. Подсече отзад коалиционите си партньори, които вече имат внесен проект за по-нисък ДДС за заведенията. Разочарова всички български граждани, които наивно вярват, че намаляването на данъчни ставки води до падане на цени, и се надяват някой да свали ДДС за млякото, лекарствата и памперсите. И отприщи опасна верижна реакция от данъчни щения, която застрашава и без друго пресъхващите бюджетни приходи.
В момента политическото наддаване тече като на селска сватба. Аз давам 9% ДДС на кръчмите, рече Борисов. ДПС сваля ДДС на бебешките стоки, вдигнаха мизата Йордан Цонев и Пеевски. БСП отдавна иска нисък ДДС за храните, тропат с крак Нинова и депутатите й. Ние първи внесохме законопроект за намаляване на данъка в корона кризата, сърдят се патриотите.
Със свои ДДС иновации ще се включат и други партии. Политическият аукцион е само началото. Сега всякакви съсловия, браншове и социални групи ще надигнат глас. Георги Кадиев, бивш зам.-министър на финансите, вече го описа: "Отвориш ли вратата за едни, идват и други, и с пълно право. Очаквайте майки за детски стоки, болни за лекарства, бедни за храни, журналисти за вестници, културтрегери за културни събития, и още, и още. Ако такива ще са мерките, по-добре без никакви мерки. Намалена ставка ДДС за ресторанти е откровена глупост. Ако има нещо смислено в данъчната ни система, това е еднаквата ставка и равнопоставеност. Опазихме равната ставка години наред, явно днес лобизмът надделя".
И бившият царски министър Николай Василев коментира хазартния ход:
"Задават се хаос, масивни злоупотреби,
огромен проблем за държавата, Борисов отвори кутията на Пандора".
Василев даде пример от личен опит: "Навремето като бях министър на икономиката, имаше различни митнически ставки - примерно пилешките бутчета бяха с висока ставка, пък пилешките кожички - с ниска. Оказа се, че на хартия над 90% от вноса е на кожички, пък всички ядем бутчета, нали така? Тоест масово се злоупотребява и държавата не може да му хване края".
Всъщност ако ще се намалява данъкът, то трябва да е за всички стоки. Така ще се стимулира потреблението и ... ще се намалят кражбите. Защото публична тайна е, че най-много се краде точно от ДДС.
Но Борисов не слуша експертни мнения. На срещата с ресторантьорите по данъчните въпроси присъстваха не Горанов и Менда Стоянова, а социалния министър Деница Сачева и председателката на здравната комисия в НС д-р Дариткова. Двете дами неловко кимаха, докато се "ковеше" решението да се намали ДДС за заведенията и "развлекателния сектор" - без да е ясно какво е това.
Борисов не скри, че действа на своя глава. Че финансовият му министър и шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова са твърдо против. "Решението е политическо, срещу нас стоят партии, които искат не само това ДДС да падне", отсече премиерът. Това е "хитър маньовър" - ако някой ще сваля ДДС, това ще е лично той, дори да е с цената на автогол. Иначе БСП и другите ще си пишат червени точки, а догодина идат избори.
Посланието на Борисов е извратено. Той без свян казва, че е готов да руши бюджета и данъчната система, защото трябва да надцака популизма на политическите съперници. Удивително е с каква лекота този човек превръща във фарс сериозно неща като данъците.
Бюджетната лампа свети все по-червено
Борисов спомена, че с намаляването на ДДС за заведенията хазната ще се лиши от 150 млн. лв. Разчитал на изсветляване на бранша? Пълна глупост, всеки знае, че в криза фирмите "посивяват" по неволя, за да оцелеят. Ако управляващите отстъпят и за други стоки, дупката ще стане още по-голяма и изобщо не е ясно откъде ще се вземат пари за оцеляване в кризата, която няма съмнение, че ще се задълбочава.
При този развой най-логичното нещо е министърът на финансите да подаде оставка - явно никой няма намерение да изпълнява представения от него държавен бюджет. Той обаче не дава подобни признаци. Може пък да се надява на традиционния сценарий - След като премиерът лекомислено заби дедесарски шут в собствената си врата, да последва разколебаване и отстъпление.