Президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган се договориха за прекратяване на огъня в Идлиб. Въпреки това общо взето и двамата автократи все още са враждебни един към друг в Сирия. Колко дълго ще изтрае сделката им в Москва?
Срещата бе изпитание за способността на двамата президенти да преследват съвсем различни интереси в Сирия и въпреки това принудително да общуват помежду си. И двамата искат на всяка цена да избегнат военен сблъсък в региона.
Почти шест часа ръководителите на двете държави се опитваха да постигнат споразумение, за което три часа разговаряха на четири очи. Резултатът бе не ново споразумение, а московска ревизия на съществуващите споразумения за спиране на насилието.
Три допълнителни точки
- Най-новото примирие в провинция Идлиб влиза в сила от 00.01 на 6 март.
- По стратегически важното шосе M 4 се създава "коридор за сигурност" с ширина шест километра на север и юг. Министерствата на отбраната на двете страни разполагат със седем дни, за да постигнат това.
- От 15 март в района на М4 тръгват съвместни патрули на руската и турската армия.
Това е най-малкият общ знаменател, по който Путин и Ердоган биха могли да се споразумеят - и който двете страни могат да представят като свой успех. Русия може да отбележи в своя полза, че е установила контактна линия, която стабилизира новото статукво. Турция губи част от територията, която все още контролираше преди началото на годината и която след това бе превзета от войските на диктатора Башар Асад. Наблюдателните пунктове на Турция остават, но Москва вече има достъп до важната магистрала М-4, която Анкара контролираше до края на 2019 г.
Турция спря офанзивата на режима на Асад. Целта му отново да контролира цяла Сирия вече не е приоритет за Москва. Но това не означава, че Русия иска трайно да създаде специален статут на Идлиб.
Двамата президенти по-скоро временно замразиха конфликта в Северна Сирия. "В критични моменти винаги сме успявали да намерим обща основа - и този път стана така", похвали Путин турския си колега, както и себе си. Това е знак и към Запада: „Продължаваме да постигаме съгласие помежду си - без вас”
Принципно различни оценки на конфликта
При оценката на ситуацията, обаче, те все още са далеч един от друг. Засега е предотвратена заплахата от пряка конфронтация между двете сили, но все още не е напълно изключена. "Не винаги сме съгласни с нашите турски партньори, когато става дума за оценка на събитията в Сирия", каза Путин в четвъртък. Той отново обясни колко е недоволен от турското поведение в Идлиб. Москва обвинява Ердоган, че е дал свобода на действие на ислямистките бойци в Идлиб. Анкара не ги отдели от цивилното население, както беше договорено в Сочи през септември. “Сирийската армия на Асад, която е под закрилата на Москва, има право да действа срещу "терористите". Те също нападнаха руската база Хмеймим,” каза Путин. Руските военни обвиняват Турция, че си сътрудничи с "терористите". Въздушният удар, извършен от сирийските сили, който уби над 30 турски войници, бе оценен от някои експерти в Москва като мярка за поставяне на Анкара на мястото й.
Ердоган все още смята Северна Сирия за своя зона на влияние, над която има права. Той вижда себе си не само като като фактор за сдържане на Асад, но и като защитник на бягащите от сирийския владетел. Той изрично подчерта, че Асад е отговорен за милионите бежанци. Турция продължава да настоява, че има право да предприеме действия срещу сирийския режим, когато прецени за необходимо.
Новото споразумение ще даде възможност на гражданското население да си отдъхне. Въпреки това е съмнително, че около милион бежанци, които според ООН са в граничната зона, скоро ще се върнат.
Путин и Ердоган вече са сключвали много споразумения. Но са ги изпълнявали само до степента, която е била удобна за всеки от тях.