Медия без
политическа реклама

Германската аномалия: много заразени - малко починали

Масовите тестове за коронавирус обясняват малкия брой на фаталните случаи

ЕПА/БГНЕС
Празни столове пред кметството и катедрала в Бремен, Северна Германия, са показател за прилагането на мерките на германските власти срещу епидемията.

Кризата с коронавируса удари Германия с пълна сила. Заразата се разпространява бързо, училищата, заводите и ресторантите са затворени в цялата страна, а правителствените мерки за забавяне на епидемията стават все по-драконовски. Страната обаче се оказва изключително устойчива: спрямо установените носители на вируса броят на смъртните случаи досега е незначителен. Според данни на университета "Джон Хопкинс", в Германия в четвъртък следобед е имало 13 979 заразени от коронавирус - на пето място в света след Китай, Италия, Иран и Испания. В същото време Германия е регистрирала само 42 смъртни случая. За сравнение - съседна Франция отчете 9058 инфекции и 243 смъртни случая. Испания е имала 17 395 инфекции и 803 смъртни случая. САЩ, Великобритания, Италия и дори Южна Корея показват, че смъртността е значително по-висока от Германия.

Очевидната аномалия предизвика дебати в Германия и извън нея, въпреки че експертите предупреждават да не се правят категорични заключения. Те твърдят, че върху ниската степен на смъртност в страната най-вероятно се отразява фактът, че огнището все още е в сравнително ранен етап и че възрастовият профил на засегнатите засега е по-млад от този в други страни. По-младите пациенти без предишни неразположения имат много по-голям шанс да преживеят Covid-19, отколкото възрастните пациенти.

 

Капацитетът на Германия е много важен

 

Според Лотар Вилер, президент на Института „Роберт Кох“, германските лаборатории правят около 160 000 тестове за коронавирус всяка седмица - повече, отколкото някои европейски страни са извършили от началото на кризата. Дори Южна Корея, която прави 15 000 теста на ден и е сочена от вирусолозите като пример за подражание, изостава от Германия. „Тук става въпрос за капацитет. Капацитетът в Германия е много, много важен. Можем да правим повече от 160 000 теста седмично и да ги увеличим допълнително“, каза проф. Вилер пред журналисти тази седмица.

За увеличаване на капацитета ще се разчита и на ветеринарни лаборатории, които ще преминат към изследване на проби за коронавирус. Няма признак, че тестовите комплекти намаляват, добави проф. Вилер. Масовото тестване води към по-ниска степен на смъртност, тъй като позволява на властите да откриват случаи на Covid-19 дори при пациенти, които не показват симптоми и които имат много по-голям шанс за оцеляване. Това означава също, че в Германия вероятно има по-малък брой неоткрити случаи в сравнение с държавите, в които тестовете са по-ограничени.

Друга особеност на епидемията в Германия е

 

големият брой сравнително млади пациенти:

 

според данни на Института "Роберт Кох" над 80% от всички заразени с коронавирус са по-млади от 60 години. "В началото се разбра, че първите заразени германци са се върнали от ски ваканция и други подобни развлекателни пътувания. Това са предимно хора, които са по-млади от 80 години и които са достатъчно здрави да карат ски или да се занимават с подобни развлечения. Рискът да умрат е сравнително малък“, казва Матиас Стол, професор по медицина в Университета в Хановер.

Ханс-Георг Кройзлих, професор по медицина и ръководител на вирусологията в Университетската болница в Хайделберг, добавя: „В повечето случаи заболяването е леко и показва слаби симптоми. Виждаме, че откриването на такива леки случаи варира в различните държави. В статистически план това води до разлика в степента на смъртност. "

Проф. Кройзлих предупреди, че картината в Германия вероятно ще се промени през следващите седмици и месеци: „Все още сме в сравнително ранен етап на огнището в Германия. По-голямата част от пациентите са се заразили само през последните една-две седмици и вероятно ще видим по-тежки случаи, както и промяна в смъртността."

Нотката на предпазливост се споделя от вирусолози и епидемиолози в цялата страна. Повечето очакват различните национални степени на смъртност да се сближат с течение на времето и повече държави да откриват истинския брой инфекции. Но експертите също така посочват, че Германия поне е имала шанса да се подготви за настъплението на сериозна зараза, като болниците в цялата страна

 

разширяват капацитета си за интензивно лечение

 

и увеличават числеността на персонала, а правителството изкупува колкото може повече оборудване. Миналата седмица федералното правителство поръча допълнително 10 000 животоспасяващи респиратора от германски производител - допълнително към онези 25 000, които вече са на разположение в болници в цялата страна. Берлин, където досега са регистрирани 391 случая на Covid-19, преобразува части от местния търговски панаир в болница с 1000 легла за лечение на пациенти с коронавирус.

Подобни стъпки са предприети в цялата страна. "Ние сме в началото, така че все още можем да приложим всички мерки, за които бяхме призовани", заяви проф. Вилер. "Все още можем да гарантираме, че тежко болни хора могат да получат лечение в болница."

Още по темата