Медия без
политическа реклама

Главните бойци на тихия фронт тихомълком бяха сменени

Президентът значително засили позициите си в ДАР, военното разузнаване и НСО за сметка на иначе силовия премиер

Нова тв
Димитър Георгиев (вдясно) запази поста си като шеф на ДАНС, докато неговият колега - директорът на ДАР Драгомир Димитров (вляво), отива генерален консул в Мюнхен.

Смяната на шефовете на три възлови специални служби за по-малко от половин година мина в невероятна тишина. Преди години същото събитие щеше да произведе огромен обществен и политически шум. Странно е, когато такова кадрово пренареждане минава тихомълком и в някаква степен абсурдно, включително и като процедура.

Например освобождаването на шефа на Държавната агенция "Разузнаване" (ДАР) Драгомир Димитров се проведе при изключително странни условия и с ексцентрични обяснения. За него се разбра изненадващо след едно заседание на правителството. Обявено бе, че в закритата част на заседанието е взето решение за назначаването на Димитров за генерален консул в Мюнхен. Това беше изключителна изненада - Димитров караше 5-годишен мандат, който изтичаше чак през 2020 г. И изведнъж бе пратен за генерален консул - в степени по-ниска длъжност. Обяснение нямаше, само в публикации се твърдеше, че 

 

заминаването за Мюнхен било детската му мечта

 

Интересно е, че не бе взето решение кой да го замести, с обяснението, че не било съгласувано с президента Румен Радев, който бил в Брюксел. Някъде тук е "заровено кучето" - смяната не е станала без намесата на държавния глава. Публична тайна е, че всеки държавен глава се бори за влияние в спецслужбите. Известно е също, че доскорошният шеф е човек на Борисов и особено на Цветанов. Той беше шеф на любимата на цялото ръководство на ГЕРБ търновска дирекция на МВР. Иначе Димитров е завършил немска филология във Великотърновския университет. Благодарение на това пак по времето на ГЕРБ няколко години работи в посолството ни в Берлин като офицер за свръзка на МВР с тамошното вътрешно министерство и служби.

Изненада беше, когато Димитров, за когото не се беше чувало да има опит в разузнаването, оглави през 2012 г. тогавашната Национална разузнавателна служба, чийто правоприемник сега е ДАР. През 2015 г. бе приет новият закон за ДАР и Димитров бе преназначен като шеф от тогавашния президент Росен Плевнелиев. Дали наистина по лично желание заради детска мечта, или по някакви други причини той се запъти към Мюнхен - едва ли ще разберем. Удобно се оказа, че мястото в Бавария е освободено от началника на кабинета на външния министър Екатерина Захариева. 

Сигурното е, че този развой за Димитров

 

не беше логичен, каквито и легенди да се разказват

 

За 6-те си години в разузнаването той не се появи по медиите, не беше свързан със скандал, виждахме го рядко - за последно в комисията в парламента по повод евентуалната продажба на бизнеса на ЧЕЗ на фирмата на Гинка Върбакова. Тогава осведоми депутатите, че намеренията за продажба на ЧЕЗ датирали от май 2010 г. и че обявената цена е силно завишена. 

Единствено бившият шеф на разузнаването Кирчо Киров споменаваше Димитров в негативен контекст, като твърдеше, че едно от делата срещу него било по сигнал на новия шеф на разузнаването, а по другото пак той стоял зад обвинителната теза. Димитров никога не отговори на тези обвинения.

В крайна сметка президентът и правителството определиха за нов шеф на ДАР досегашния заместник на Димитров - Атанас Атанасов, роден през 1970 г., завършил Военния университет "Васил Левски" във Велико Търново със специалност "Радиоразузнаване" и следдипломна квалификация по международни икономически отношения в УАСГ. Той работи в разузнаването от 1995 г. Анонимни източници твърдят, че е личен избор на Борисов, но президентът Радев е имал последната дума. Заместниците му са състудентът му Ангело Прокопиев, завършил военното училище в Търново със специалност "Електронно разузнаване", работил дълго в НСС и ДАНС, и Асен Тутеков, завършил философия в СУ и още през 1996 г. започнал работа в разузнаването.

Кадрови промени имаше и в Националната служба за охрана (НСО), и то

 

не без намесата на президента Радев

 

Той успя да сложи начело свой много доверен човек - Данчо Дяков. До март му беше съветник по военната сигурност. Според Закона за НСО шефът на службата се назначава и освобождава след съгласувателна процедура между президента и Министерския съвет, като последен думата има президентът. Дяков е роден през 1965 г. в с. Скобелево, Хасковско. Служи в армията, после работи в новосъздадената Военна полиция, която оглавява през 2009 г. От ноември 2013 г. до август 2016 г. е помощник началник-щаб в Съвместното командване на силите на НАТО в Брунсум, Холандия.

Той зае мястото на Ангел Антонов, чиято оставка беше подписана веднага от президента. Твърди се, че държавният глава е инициатор на смяната. Правителството го компенсира, като го прати консул в Санкт Петербург - позната история.

Интересно е да се отбележи, че за

 

консул в Солун бе пратен първият шеф на ДАНС

 

Петко Сертов. После на същото място отиде друг шеф на ДАНС - Владимир Писанчев. Наскоро, покрай пожарите в Атина, се видя, че  зам.-посланик в Гърция е бившият шеф на военното разузнаване Веселин Иванов. 

През май смяна имаше и в служба "Военна информация" - военното разузнаване. Там беше освободен Светослав Даскалов поради преминаването му в запаса, а на негово място бе назначен Пламен Ангелов. Единственият от шефовете на служби, който запази мястото си, бе този на ДАНС - Димитър Георгиев. Там и заместниците останаха - Недялко Недялков и Николай Ненков. Но тази служба е наистина изцяло подвластна на Борисов. И само тя ще му остане, защото президентът видимо засили позициите си за сметка на премиера. Ще видим до какво ще доведе това.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?