Кандидатът за кмет на Истанбул на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) Екрем Имамоглу спечели 54% и победи кандидата на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Бинали Йълдъръм. Хиляди поддръжници на Имамоглу се събраха и ликуваха по улиците на града, след като неокончателните резултати от преброяването на гласовете показаха убедителна победа на техния кандидат на повторните избори за кмет на мегаполиса.
"Благодаря ти, Истанбул" - заяви Имамоглу в реч, излъчена от телевизионните канали. "Вие защитихте репутацията на демокрацията в Турция пред очите на целия свят, който гледа" - заяви той пред своите поддръжници. Йълдъръм пък призна поражението си и поздрави своя опонент. "Според резултатите моят съперник Екрем Имамоглу води в надпреварата. Поздравявам го и му желая успех. Надявам се, че той ще служи добре на Истанбул", заяви Йълдъръм. Той заяви, че изборите са показали, че демокрацията в Турция функционира отлично. Поздрави отправи и президентът Реджеп Ердоган, за когото това е сериозен шамар, тъй като именно от този град започна неговата политическа кариера пред 25 години. Именно за това преди време Ердоган бе казал:
"Който управлява Истанбул, управлява Турция"
Имамоглу призова президента да работят заедно за разрешаване на тежките проблеми, пред които са изправени жителите на мегаполиса. "Моето желание е да работим заедно по всички проблеми, нашите съграждани очакват работа и разрешаване на проблеми. Затова съм готов всеки момент да се срещна с вас и да обсъдим пътната карта, по която като кмет на Истанбул бих искал да работим", каза той и обеща, че ще вложи всички сили за разрешаването на проблемите. Имамоглу посочи, че избирането му "не е победа, а е ново начало" и че ще работи с всички заедно за прогреса на мегаполиса. "Занапред всичко ще бъде много хубаво", каза в заключение Имамоглу.
Победата на опозицията на повторните избори за кмет на метрополията бележи край на 25-годишния контрол на ислямо-консервативния лагер върху кметството в Истанбул - най-големия град на Турция и икономическа столица на страната. Имамоглу, който е от кемалистката НРП, разчиташе също на подкрепата на националистическата "Добра партия" и на прокюрдската Демократична партия на народите, канализирайки по този начин основните сили, враждебно настроени към Ердоган. Освен това икономическата криза в Турция и постоянно растящите цени, както и безработицата също помогнаха за победата на опозицията.
Екрем Имамоглу спечели кметските избори в най-големия град в Турция за втори път и се очерта като
новата звезда на дългогодишната опозиция в страната
Неговата неуморно оптимистична кампания се изплати с категорична победа, разширявайки маржа на победата му от едва 13 000 гласа на първите избори през март на повече от 775 000. Роден през 1970 г. в черноморския град Трабзон в Североизточна Турция, Имамоглу през последните години бе малко известен кмет на периферния истанбулски район - Бейликдюзю.
Екрем изучава "Управление на бизнеса", преди да навлезе в доходния бизнес на семейството си в Западен Истанбул. По време на първата си кампания през март Имамоглу избра кампания от типа „работа на терен“, надявайки се, че този подход ще му осигури предимство срещу неговия известен съперник от управляващата партия - бившия премиер Бинали Йълдъръм. Ключът към успеха на Имамоглу е положителният стил на кампанията му - за разлика от често порочните лични атаки в турската политика - и лесният му контакт с хората на улицата, където той редовно се е срещал с избирателите в базари и кафенета. Неговият маркетинг е проницателен, особено изборът му на лозунг за новата кампания -
"Всичко ще бъде наред",
което е реплика на 13-годишно момче на име Беркай, което го извика след един митинг след предизборния автобус на Имамоглу.
Турският президент Реджеп Ердоган пък хвърли "тежката артилерия" в битката за кметския пост на Истанбул. Роденият в Източен Анадол Бинали Йълдъръм, който е смятан за силно религиозен, може да се похвали не само с успешна политическа кариера. Той притежава корабна компания, която сега се управлява от неговите деца. Йълдъръм е ветеран в турската политика: редом с финансовия министър и зет на Ердоган - Берат Албайрак - той е може би най-важният съратник на турския президент. Приятелството между двамата датира от 90-те години. Познават се още от времето, когато Ердоган беше кмет на Истанбул. След като през 2002 г. ПСР спечели парламентарните избори в Турция, а Ердоган малко по-късно стана и министър-председател на страната, той прие Йълдъръм в най-близкото си обкръжение.
Дълги години Бинали Йълдъръм беше почти без прекъсване министър на транспорта, а през 2016 г. Ердоган го направи и министър-председател на Турция. Нищо друго не свидетелства по-силно за огромната лоялност на Йълдъръм към турския президент, колкото референдумът за промяната на конституцията през 2017 г. Тогава Йълдъръм се включи много активно в кампанията за превръщането на Турция в президентска държава, макар това да означаваше същевременно и премахване на министър-председателския пост, който той заемаше.
Доскоро социалдемократът
Екрем Имамоглу беше напълно непознат
на турските избиратели, освен на тези в Истанбул. Дори и най-смелите прогнози не предричаха шансове на 49-годишния кандидат на опозицията. Имамоглу беше пет години кмет на истанбулския район Бейликдюзю. Той има три деца, роден е в Трабзон, край бреговете на Черно море, където е израснал в семейство на предприемачи - фамилията му притежава средно голяма строителна фирма. Имамоглу е смятан за либерален и прогресивен политик. По време на предизборната си кампания той обичаше да повтаря, че е последовател на Кемал Ататюрк и смята за особено важни неговите идеи за демокрацията, секуларизма и равните шансове. Имамоглу предизвика истински фурор с това, че през краткото време, в което беше кмет на Истанбул, постави над бюрото си портрет на Ататюрк.
Талантът на Имамоглу да демонстрира своята близост с народа безспорно му помогна за изборната победа в края на март. Докато повечето представители на НРП са възприемани като прекалено елитарни,
Имамоглу говори на езика на народа
В Истанбул той често може да бъде видян да разговаря с минувачи по улиците и да проявява загриженост и интерес към техните проблеми. Независимо от прогресивната му ориентация, Имамоглу е избираем и за повечето консервативно-религиозни турски граждани: в предизборната кампания през март, по време на Рамазана, той спазваше мюсюлманския ритуал и дори можеше да бъде видян да цитира Корана. За мнозина турци Имамоглу е личността, която може да допринесе за помирение в турското общество. По време на телевизионния дуел с Йълдъръм, Имамоглу увери, че иска да прекрати поляризацията и да стимулира единството на турското общество. За много негови сънародници това подейства като балсам.
За първи път от много години се виждаше как хората в Турция изразяват копнежа си за демокрация толкова категорично, коментира "Дойче веле". След като избирателната комисия насрочи повторението на вота за 23 юни, редица курорти призоваха своите гости да прекъснат отпуската си и да се върнат в Истанбул, за да гласуват. За целта дори бяха пуснати допълнителни полети и автобуси. И наистина: стотици хиляди души (някои говорят дори за 1.5 милиона избиратели) се върнаха за 24 часа в Истанбул, за да упражнят правото си на глас. Младоженци отиваха първо до урните, преди да сключат брак, а един таксиметров шофьор каза: "Досега винаги съм гласувал за Партията на справедливостта и развитието, но този път няма да го направя. Имаме нужда от справедливост.
Ние сме вярващи хора, а не лицемери"
Вън от съмнение е, че този ден ще влезе в историята. Въпреки това победата на Имамоглу в Истанбул не възвестява края на Реджеп Ердоган. Човек като него не се предава лесно. Сега Ердоган е изправен пред сериозна дилема: президентът със сигурност е наясно, че вече не може да продължи досегашния си твърд курс. Защото наред с външнополитическото маневриране, сега му се отваря и нов вътрешнополитически фронт. Спекулира се дори, че доскорошни сподвижници на Ердоган само са чакали това историческо поражение в Истанбул. Победата на опозицията в 15-милионния град на Босфора допълнително подхранва слуховете от последните месеци, че бивши членове на ПСР се готвят да създадат нова партия. Но това едва ли е краят на Ердоган. Човек като него не се предава заради една загуба. Но поражението в Истанбул определено ще се превърне в повратна точка за неговата политика. Оттук нататък той има две възможности: да втвърди курса си още повече или просто да прави всичко възможно, за да се задържи на власт. Голямата му цел е все пак да остане на президентския пост поне до стотната годишнина от основаването на Турция, която ще се чества през 2023 г. Отсега обаче е ясно, че в бъдеще ще му се налага да прави повече компромиси. Може би за първи път в политическата му кариера.