Медия без
политическа реклама

Ирландците пак се бунтуват въпреки растежа

Десет години след финансовия колапс в Ейре хората протестират срещу липсата на жилища

Десетки хиляди ирландци протестираха в Дъблин срещу кризата с имотния пазар и липсата на нови жилища.
https://www.rte.ie
Десетки хиляди ирландци протестираха в Дъблин срещу кризата с имотния пазар и липсата на нови жилища.

Хиляди демонстранти преминаха в началото на октомври пред ирландския парламент в Дъблин при поредния гневен протест, породен от недостига на жилища, който доведе до рязко увеличение на цените на наемите и до липса на дом за много обикновени хора. Жилищният въпрос се превърна в основна политическа тема преди възможните предсрочни избори през следващите месеци. В отговор премиерът Лео Варадкар защити плана на правителството за 20 000 нови жилища, които се очаква да бъдат построени до края на годината. "Има ограничаващи фактори - толкова много бетон, сайтове за услуги и строители. Правим нещата толкова бързо, колкото можем", каза той. Ирландия, която отчете излишък от жилища след краха на пазара на недвижими имоти през 2008 г., сега трудно осигурява необходимия брой домове, за да се справи с бързото икономическо развитие. В момента наемите в Дъблин са се увеличили с 20% спрямо най-високото ниво преди кризата. Според анализаторите въпреки засиленото строителство, все още е трудно да се достигне до нивото от 35 000 нови жилища годишно, за да се задоволи търсенето.

В същото време броят на „имотните милионери“ в Ирландия, които притежават имот на стойност 1 млн. евро или повече, надхвърля 4500 души, сочи Докладът за богатството на компанията Daft.ie Цените на жилищата растат със 7.3% на година, в резултат на което сега средно 15 имота, продавани на седмица в страната, са на стойност 1 милион евро или повече. В луксозния сегмент на пазара от януари досега са осъществени 266 трансакции на такава висока стойност, което отговаря на малко над 1.5% от общия пазар. Най-голяма концентрация на имотни милиардери има в град Далки (609), следван от Блекрок (576) и Ратгар (551). По отношение на локацията

 

най-скъпият имотен пазар в страната е Дъблин

 

„Последните данни показват силен ръст на броя на имотните милионери, чиито домове са на стойност един милион евро или повече, в района на Дъблин. Това е добра  новина за собствениците на жилища, но също така е показателно за начина, по който се променя нашата икономика. Жилищното богатство се ускорява най-бързо на редица пазари в Дъблин и околностите му. Това показва, че достъпът до работни места и редица други градски удобства все още е от основно значение за хората, търсещи жилище“, казва Ронан Лайънс, икономист в компанията Trinity College Dublin и автор на Доклада за богатството. Общата стойност на жилищните имоти в Ирландия достига малко над 420 милиарда евро, сочат данните въз основа на 1.7 млн. обитавани жилища в страната.

Но този нов бум на пазара за недвижими имоти поражда големи проблеми сред хората. Ирландският депутат Ноел Рок  е пряко засегнат от увеличението на цените на жилищата в страната в последно време, тъй като той се опитва да си купи дом в най-горещия пазар на имоти в еврозоната, съобщи "Блумбърг". В продължение на около две години Рок, заедно с хиляди други хора, обикаля по огледи. Сценките от типа „отворени врати“ много напомнят времената преди кризата от 2008 г., когато пазарът на имоти в страната се срина и се наложи държавата да спасява банките. „Конкуренцията на пазара е убийствена и ти трябва

 

постепенно да свикваш с идеята за покачване на цените.

 

Чувал съм за имот с цена 350 000 евро, чийто собственик го е оттеглил от пазара и по-късно го е пуснал отново с цена от 380 000 евро“, казва Ноел Рок.

Близо десетилетие след като катастрофата в имотния сектор принуди държавата да спасява банките и да приеме международен спасителен план, жилищният пазар в страната отново процъфтява. Ето и още един знак за силата на пазара. Неизвестен ирландец, дългогодишен емигрант, е платил рекордните 6.5 млн. евро за луксозен мезонет в района на посолствата в Дъблин, съобщават от консултантската компания Savills Plc. „В краткосрочен план цените ще вървят само в една посока, докато проблемът с предлагането не се реши“, казва Алан Маккуид, главен икономист в Merrion Capital в Дъблин. Той прогнозира, че цените на имотите ще продължат да се покачват.  Основен тласък на цените на имотите действително дава недостатъчното предлагане, показват и данните на ирландската национална статистика. Жилищата поскъпват със 72% от ценовите дъна, които достигнаха през 2013 г. Анализатори обаче смятат, че този бум е различен от ситуацията в периода 2000-2006 г. Докато растежът на цените преди десетилетие се дължеше на кредитирането, повечето от увеличенията сега се основават на липса на предлагане, тъй като

 

строителството на практика спря заради кризата

 

и се възстановява много бавно. Най-голямата компания за секюритизиране на жилищни заеми в Ирландия – Davy, изчислява, че търсенето годишно възлиза на 53 000 жилищни единици – пет пъти повече в сравнение с обемите на строителството в момента.

И докато предлагането остава анемично, търсенето се възстановява с бързи темпове заради силния ръст на икономиката. Брекзит вероятно ще предложи нов тласък, тъй като редица финансови компании избраха именно Дъблин за свой нов дом в рамките на ЕС. "Икономиката е фундаментално различна отпреди десет години", казва Диърмъд Шеридан от Davy. Страната вече не зависи от строителната индустрия, а „растежът на цените на жилищата, който виждаме, се дължи на дисбаланс на предлагането и търсенето, а не заради кредитен балон“. Все пак управителят на ирландската централна банка Филип Лейн предупреди, че еднопосочни залози върху жилищния пазар не съществуват и институцията реши да затегне кредитирането.

Ирландия се опитва да преодолее дефицити в жилищното строителство, здравеопазването и транспорта, за да се справят с бързо увеличаващото се население и да поддържат високия темп на растеж на икономиката. За целта през февруари правителството обяви амбициозна програма за

 

наливане на 116 милиарда евро в икономиката

 

през следващите десет години. В момента икономическият ръст вече мина 6%, благодарение на огромните чуждестранни инвестиции, установяването на редица международни гиганти като "Епъл" и ниския корпоративен данък. Управляващите обещаха поне 25 000 нови жилища годишно към 2020 г. и увеличаване до 30 000-35 000 към 2027 г., плюс 112 000 нови социални домове на стойност 11.6 млрд. евро. Бизнесът приветства визията и ангажимента на управляващите, но веднага предупреди, че някои цели може да се окажат трудни за постигане. От строителния сектор например заявиха, че не им достига капацитет да издигат достатъчно бизнес сгради на световно равнище, за да привличат чуждестранни инвеститори. В същото време оценките са, че до 2020 г. ще са им нужни допълнителни 112 000 работници, ако трябва да се изпълнят плановете на правителството за жилища. Което донякъде затваря порочния кръг и хората все повече негодуват, което неминуемо ще засегне и политическата сцена.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ирландия

Още по темата