"Продължават интензивните действия по разследване на тежкото произшествие до Своге." Под това заглавие, изписано с главни букви, от прокуратурата онзи ден информираха какво са свършили досега по делото за тежката катастрофа, която отне 17 живота и която отново изправи на нокти обществото заради нерешения от години проблем с корупцията, която води до смърт по пътищата - от щедро раздаващите книжки, през катаджиите, които си затварят очите за нарушителите, до строителството за милиони на пътища със съмнителни качества.
Браво на прокуратурата. Колкото повече информация дава, толкова по-добре. Така обществото знае какво работи държавното обвинение - колко много експертизи е назначило, колко много свидетели е разпитало, колко много документи е иззело. Че може би някъде в края на всичко това ще има някаква справедливост. Защо обаче
това се прави само избирателно,
а не и по други дела от обществен интерес, които са знакови за това как действа тази институция.
Да вземем например катастрофата с моторна шейна в Боровец, при която загина 4-годишното дете на транспортния министър (в оставка заради казуса "Своге") Ивайло Московски. Инцидентът с управляваната от Московски шейна стана на 2 февруари. Прокуратурата проговори по темата 5 дни по-късно. И досега информацията по казуса е доста пестелива и в никакъв случай не оставя впечатление, че действията по разследването са интензивни. Последно през юли, и то след специално зададени въпроси, директорът на националното следствие Борислав Сарафов обясни, че вече са намерени експерти по шейни, които обаче бавят заключенията си. После сигурно ще се наложи допълнителна експертиза, а може би и тройна, петорна, седморна. После някой може би
ще загуби тефтерчето със записките на вещите лица или пък упътването на шейната
И така до безкрай. Уж и по тази катастрофа работи националното следствие, което е, меко казано, слабо натоварено за огромния капацитет, който се твърди, че има.
Това разследване е показателно за работата на държавното обвинение не заради личната трагедия със смъртта на детето. А защото е замесен действащ министър. Прокуратурата едва ли дори би съобщила за катастрофата, ако медиите не я бяха поставили натясно, като първи я огласиха. Затова и няма как огромното забавяне да не остави подозрението, че върху някого се разпъва чадър. Несериозно е да ни пързалят, че от февруари до сега разследването не може да приключи.
Явно, както обикновено, се използва изпитаната схема на обществената амнезия. Прокуратурата я обича също толкова, колкото и яхването на общественото недоволство в ролята на положителен герой. Времето приспива обществения интерес. В един момент, колкото и късно да дойде той, вече никой няма да се интересува от катастрофата с шейната и регулацията на тези превозни средства и ползването им. Дотогава от прокуратурата ще отговарят дежурно на все по-редките въпроси по темата, че по разследването се работи и на този етап няма какво да разкажат. Но все още тишината крещи.
Ако парламентът гласува оставката на Московски, той ще стане депутат и имунитетът му ще бъде
следващият удобен повод за протакане
А помните ли падналата лампа в тунел "Ечемишка" на Витиня, която на 5 февруари 2017 г. уби жена. 22 дни след трагедията беше повдигнато обвинение на шефа на дирекция "Поддържане на пътна инфраструктура" в пътната агенция Георги Златев. И толкова. "Разследването продължава..." Единствено два месеца по-късно от Върховната административна прокуратура преброиха опасните тунели. Не разбрахме дали повече от година след това някой изпълни предписанията им и ако не е, какви са последствията.
През това време бяха преброени опасните язовири. Опасните необезвредени боеприпаси... Изобщо, всичко опасно, което доведе до трагедия и обществено недоволство, се прономерова и прошнурова. После се праща в архива. До следващата трагедия, когато на пожар пак ще се тича след вятъра.
А дали ще се работи така интензивно по катастрофата край Своге, когато инцидентът излезе от всекидневните новини? Реторичен въпрос.