Медия без
политическа реклама

Котаракът Бойко заложи сиренце срещу предсрочен вот

Капанът ще щракне, ако БСП и другата опозиция представят европейските избори като тест за нуждата от парламентарни

Карикатура: Христо Комарницки

2019 г. започна с новина от 2018-а – управляващата коалиция успешно излезе от серията протести, вътрешни разпри, министерски оставки и скандали; бавно и полека страната се устреми към европейските избори, които се очертават като най-значимото събитие през първата половина от годината. До оня ден изглеждаше много вероятно Бойко Борисов да падне от власт, но не падна, а масовото усещане за сгромолясване на ГЕРБ започна да става комично – то си е все така остро и постоянно и все така неясно как точно ще се превърне  в реалност.

Дали във властта има блестящ ум, който посочи брод през кризата, или просто обстоятелствата се стекоха щастливо, не се знае. Факт е обаче, че трусовете бяха преодолени, а нови безобразия – като с винетките например – не ще разместят политическия календар. Оставките продължават да са

 

инжекция за оцеляване на властта

 

Партии и политици вече се готвят за голямата битка на европейския вот, с който обаче е свързан един огромен капан. В него хитро се мъдри сиренце за всички, които много искат да свалят Бойко Борисов.

Преди да видим какъв е капанът, нека се върнем малко назад. Активността на европейските избори у нас е винаги ниска, варира от 27 до 37 процента. Гласуват най-твърдите и мотивирани електорати, а специално този на БСП не проявява интерес. През 2007 г. БСП в коалиция взе 414 00 гласа срещу 420 000 за току-що регистрираната ГЕРБ. Две години по-късно партията на Борисов спечели с около 160 000 гласа повече, в проценти разликата бе изразителна – 24 срещу 18. През 2014 г. преднината бе 260 000 гласа в полза на ГЕРБ, равна на 12%. И в трите случая БСП бе управляваща (в тройна или двойна коалиция), а формацията на Борисов  - позиционирана като алтернатива. Сега ролите са разменени, но малко е вероятно БСП да обере протестен вот. С оглед на традицията (плюс вътрешните скандали) дори собствения си трудно ще мобилизира. Къде е капанът ли? Ами от сега представители на ГЕРБ и близки до тях политолози обясняват, че европейските избори ще бъдат лакмус за нуждата от предсрочни парламентарни.

 

Ако БСП не бие, няма да са нужни,

 

тръбят те. Евровотът традиционно обаче е провал за БСП и успех за ГЕРБ. Хванатият десетилетие за гушата административен апарат едва ли ще се разсее пред урните, при ниска активност става решаващ в полза на Борисов. С други думи, евроизборите се очертават като успешни за най-голямата управляваща партия. Но не личи към момента отсрешният лагер да отговаря адекватно – че не са вътрешен лакмус. Точно обратното – има податки, че БСП се готви да влезе в евробитка с призива “Братя българи, накажете ГЕРБ, за да падне и у нас!”. Такъв лозунг би бил най-голямата грешка за БСП, защото сама ще се застреля с танк.

Тази ситуация не е проблемна само за БСП, а въобще за държавата. Кой друг, ако не социалистите може да свалят ГЕРБ? И на тях им е безобразно трудно, но друга опозиция на терена няма. Край тъча загрява “Демократична България” (ДБ).

 

Таванът на тази формация обаче е максимум един

 

евродепутат, колкото бе при предшествениците им (Синята коалиция и Реформаторския блок). На фона на факта, че субектите от ДБ направиха всичко възможно последните 2 години да се самодискредитират, би било мечта сега да спечелят кресло в Европейския парламент. Това кресло изглежда направо чудо, защото дори в пика на своя възход (евроизборите през 2014 г. съвпаднаха с протестите срещу Орешарски) "градските десни” пак спечелиха един мандат, не повече. Накратко – който иска ГЕРБ да падне, трябва да стиска палци на БСП. Друг вариант няма.

Какво трябва да прави социалистическата партия при това положение? Ами следва да стори всичко по силите си европейските избори да се превърнат в това, което са – не тест за вътрешната разстановка, а спор за политиките на Стария континент.

 

В битка между ПЕС и ЕНП

 

В тепих, на който схватки ще има относно Орбан, Юнкер, Меркел, Вебер и сие, не “за” и “против” Борисов. Задачата е трудна, но БСП няма друга възможност, освен да се подготви добре – с харизматични кандидати, без вътрешни крамоли и с лесно смилаеми послания. (При положение че лидера Нинова я влече повече към Орбан, отколкото към ПЕС, е много любопитно какво ще измисли. ) Ако има късмет, партията все някак може да превърне социологическите проучвания в резултат (паритет с ГЕРБ), а това би било прекрасна изходна точка за опозиционни действия нататък. Наесен ще има и местен вот. Ако евроизборите бъдат загубени, вътрешната опозиция ще поиска главата на Нинова. Мотивът ще е лесен: “Как тъй с теб ще бием Бойко, след като два пъти се проваляме?!” Затова ръководството на БСП трябва да е много, много внимателно напролет да не влезе в играта “за" и "против” Борисов.

Мачът трябва да е външен и това важи за всички, които са срещу ГЕРБ. Представянето на семейната им половинка – т.нар. патриоти - трудно може да се прогнозира. Но то няма особено значение, защото ГЕРБ е пилонът.

Нека пак се върнем към близкото минало. То е доста поучително. Тъй като и при трите си европейски провала БСП управляваше в коалиция, като оправдание за резила тя измисли опорната точка: “Сборът на гласовете за нас и партньорите надвишава този на ГЕРБ”. Никой не се впечатли, разбира се. Но

 

опорната точка се наложи да бъде взета на въоръжение,

 

защото преди това БСП сама бе предпоставила евроизборите като тест спрямо собственото си управление – допусна грешката, която не бива да допуска сега. Ще видим дали си е научила домашното. Всъщност Сергей Станишев, минал и днешен герой, лидер на ПЕС, хвърли наскоро бомбата, че може да влезе в евролистата на ГЕРБ. Явно нито той, нито скараната с него Нинова са чели някакво домашно засега. 

На европейските избори неизменно има още един победител – ДПС. При ниската активност дисциплинираният й електорат произвежда високи проценти в крайното подреждане  – 20% през 2007 г., почти наравно с БСП и ГЕРБ; 14% след две години; 17% през 2014, на косъм след социалистите. Сега конфликтът с ДОСТ е ликвидиран, ДПС очаква с интерес вота. И разполага с всички основания, подобно на ГЕРБ,  да превърне мача във вътрешен. А после?…

 

После мантрата “Програмен кабинет”

 

ще бъде ”аргументирано, задълбочено и всеобхватно” поднесена на нов глас – съобразно големия резултат на движението.

"Успех на ГЕРБ на европейските избори през пролетта ще ни създаде много добри условия за работа за местния вот. Ние ще имаме психологическото предимство и нужното спокойствие, а БСП ще изпадне в хаос". Това заяви преди дни Цветан Цветанов пред партийния актив. “През май има избори за Европейски парламент. Ще видим кой колко струва на европейските изброи”. Тези думи пък са на Бойко Борисов от предаването “Панорама” в края на миналата година. Хитри котараци. Ще направят всичко възможно не просто да спечелят европейските избори, а да ги спечелят тъй, че да изглежда, все едно са победили на парламентарни. Целта не е да ядят мишки. А просто капанът да щракне.