Превантивен ефект върху извършителите може да има не размерът на евентуалното наказание, а неговата неотменимост. За тях по-важно е дали ще бъдат хванати и санкционирани, пък било то и само с глоба, а не колко хипотетични доживотни присъди ги заплашват.
Това правило перфектно се илюстрира от случаите на пронацистки прояви. В България агитките се поздравяват с нацистки поздрави. И никой не забелязва това. Все пак същите агитки се ползват за протестите в защита на статуквото - последният пример е участието им в демонстрации за избора на Иван Гешев за главен прокурор. Политици от управляващата коалиция си позволяват публично да използват нацистки жестове. Обобщение, а не дискриминация са и думите на Гешев "и циганите правят така" по повод отказа на Петко Дюлгеров да потвърди първоначалните си показания по делото "Иванчева". Това реши преди дни Милка Итова от Софийския административен съд. (Итова беше член на предишния състав на Висшия съдебен съвет.)
След расистките изстъпления по време на мача България-Англия обвинение за дръзко хулиганство получи един-единствен футболен фен. 18-годишният вече осъждан младеж е показвал среден пръст, нацистки поздрав с изпъната напред дясна ръка и на два пъти е свалил долнището си, показвайки задните си части към терена, стана ясно от съобщението на прокуратурата. То дойде, след като страната ни се прочу по света с расистките подвиквания към британски играчи.
А само преди 3 месеца главният прокурор Сотир Цацаров, председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Александър Оскар, министърът на вътрешните работи Младен Маринов и зам. външният министър Георг Георгиев, национален координатор за борба с антисемитизма, официално призоваха парламентарните партии
да бъдат завишени наказанията,
предвидени в чл. 108 от Наказателния кодекс. В момента първата му алинея гласи, че проповядване на фашистка или друга антидемократична идеология или насилствено изменение на установения от Конституцията обществен и държавен строй се наказва с до 3 години затвор или глоба до 5000 лв. Втората алинея предвижда до 2 години затвор или до 3000 лв. глоба за опетняване на герба, знамето или химна на страната или на Европейския съюз.
В писмото се настоява санкциите да станат до 5 години. Обяснява се и че в момента, ако извършителят е пълнолетен и неосъждан, тoй задължително се освобождава от наказателна отговорност и му се налага единствено административна глоба.
Цацаров и съмишлениците му оправдаха искането си с "няколко скорошни прояви на разпространение на фашистка идеология под различни форми. Ha пръв поглед те са изолирани, с невисока степен на обществена опасност и така невинаги са във фокуса на общественото внимание. B същото време обаче те са индикатор за опасна тенденция, която бавно, нo сигурно ще си прокарва път, ако не среща подобаваща реакция от органите на държавна власт".
Дават се и примери. Първият е от април, когато в Бургас са
разлепени цветни плакати с лицето на Хитлер,
със свастика и с емблема на футболен клуб. Част от тях са поставени на сградата на Съдебната палата. С помощта на охранителните камери са установени четирима извършители. Те обясняват, че са купили плакатите от неизвестен човек пред стадион в София. Три месеца след случката спецпрокуратурата още я разследва.
Вторият пример е от юни в Кюстендил. Там са разлепени афиши с образа на генерал от Вермахта в пълна униформа с нацистки знаци. Афишите обявяват публично събитие за следващия ден в читалище "Зора" пoд надслов "Фердинанд Шьорнер - покорителят на линията "Метаксас". Проявата е забранена от кмета, a Районната прокуратура в Кюстендил незабавно е установила организатора, разлепил и плакатите. Това е председателят на управителния съвет на читaлищeтo. При претърсвания са иззети много предмети със символи на хитлеристката армия, се казва в писмото до депутатите. Не става ясно обаче дали и този "установен извършител" вече е пратен на съд и дали е признат за виновен.
Третият пример е от края на юни, когато пред Съдебната палата в София "лице, кoeтo вече е подсъдимо в Специализирания наказателен съд, запали нaциoнaлнoтo знаме и след тoвa уринира върху нeгo. Видеозаписът на тези действия лицето публикува в интернет, в свой сайт, на 2 юни - Деня на Ботев и на падналите за свободата и независимостта на България".
Светкавично на 24 юли исканият от Цацаров законопроект е внесен от Емил Симеонов и Милен Михов от
"Обединени патриоти", които са преписали мотивите на главния прокурор
Законопроектът още не е разгледан в парламента. През септември по него постъпва становище от Министерството на правосъдието. Странно, но според министър Данаил Кирилов, който по принцип не противоречи на Цацаров, необходимост от промяна няма. "Министерството на правосъдието проявява резерви към такъв законопроект, тъй като законодателството е въвело в достатъчна степен гаранции, че извършителите на такива престъпления да не останат безнаказани", пише Кирилов. Предвидените санкции са достатъчни и отговорят на обществената опасност на тези деяния, смятат от министерството.
Ден след становището на МП в парламента е постъпило и такова от Цацаров. С него, естествено, се подкрепят мотивите на депутатите, които всъщност са неговите. Има и статистика, че от 2017 г. до септември 2019 г. са образувани 6 дела по чл. 108. В съда са внесени 3. Няма данни как са завършили те и дали има някой осъден. От прокуратурата обаче са на мнение, че броят им не определя обществената им опасност, нито пресича необходимостта от завишаване на санкциите.
Държавното обвинение дава идея на парламента
- че освен завишаване на санкциите за тези престъпления може да изключи възможността за освобождаване от наказателна отговорност и налагане само на глоба.
В съдебните регистри "Сега" попадна едва на няколко решения, свързани с нацистка пропаганда и символи. През 2016 г. например Районният съд във Варна е отменил санкцията от 500 лв. на търговец, наложена заради чаши със свастика. Павилионът се намира в курорта "Златни пясъци". А възмутен от чашите на тезгяха е чуждестранен турист. Търговецът е санкциониран не заради образа на Хитлер и свастиките върху тях. Всъщност НК не се занимава с това дали продажбата на предмети с нацистки символи е пропаганда. Търговецът е глобен, защото чашите нямали етикети. Продавачът можело да бъде санкциониран за продажбата само ако се докаже, че споделя въпросната идеология.
През декември 2011 г. Окръжният съд в Пазарджик осъжда двама души - С.М. и А.К., като приема, че през април 2009 г. те са ушили "червено знаме с бял кръг в средата, с изрисувана фашистка свастика в кръга - пречупен кръст, което е националното знаме на нацистка Германия през периода 14 март 1933 г. - 8 май 1945 г." и са го окачили на комина на бившата фабрика "Сила" в нощта срещу 20 април, когато е рожденият ден на Хитлер.
С.М. е
осъден за проповядване на фашистка идеология,
както и за подбуждане към расова и етническа омраза и към расова дискриминация. Той е наказан и с пробация и 5000 лв. глоба, както и на обществено порицание, което да се изпълни, като се обяви присъдата чрез разлепването й на информационно табло пред общината. Пробацията му включва задължителна регистрация по настоящ адрес за една година, задължителни срещи с пробационен служител, 320 часа труд в полза на обществото и включване в програма за обществено въздействие. Единствената разлика в присъдата на А.К. е, че той не е осъден на труд в полза на обществото, а съдът нарежда в продължение на една година за държавата да се удържат 25% от заплатата му. Апелативният съд в Пловдив отменя безвъзмездния труд и включването им в програма за обществено въздействие.
През 2011 г. Окръжният съд в Шумен налага глоба от 1500 лв. на Ф.С. за това, че е опетнил знамето на България, като към него пришил нацистко знаме и така провесил флага през балкона си. Съдът нарежда още българското знаме да бъде върнато на подсъдимия, а другото веществено доказателство - знаме с размери 70 на 100 см с изобразен бял орел на червен фон, държащ венец със свастика, да бъде унищожено. "Поставянето до и прикрепено за знамето на България на знаме с изобразени символи на нацизма е по същество опетняване знамето на републиката, защото деецът чрез този акт идейно обвързва българската държава и нация с нацистката идеология, проповядвала антидемократични и антихуманни принципи и станала проводник на световна война и престъпления против човечеството. Смисълът на използваните от подсъдимия символи е всеизвестен, поради което съдът приема, че подсъдимият е съзнавал значението на тяхната употреба чрез излагането им заедно с българското знаме", пише в мотивите на съда.
На 10 юли 2011 г. и Софийският градски съд чете присъда за проповядване на фашистка идеология и омраза на религиозна основа. Е.А., който работи като личен лекар, е признат за виновен заради книгата му "Основите на националсоциализма", издадена през 2005 г. Той е санкциониран с глоба от 500 лв. "Присъдата е много мека, но е прецедент. Съдилищата не санкционират словото на омразата", коментират тогава от Българския хелзинкски комитет, по чийто сигнал е разследван докторът.