Медия без
политическа реклама

Обратното броене до първата ваксина срещу COVID-19 започна

11 продукта са на финалната права преди разрешението за пускане на пазара

Pixabay

За да стигне една ваксина до нас, са нужни години тестове и клинични изпитвания. Сега обаче фармацевтичните компании са принудени да създадат безопасна и ефективна ваксина срещу коронавирус до началото на следващата година. В момента се тестват 48 препарата върху хора, а най-малко 88 са в предклинична фаза, при която се правят клинични изпитвания върху животни. Работата по създаване на ваксина срещу коронавирус стартира през януари с дешифрирането на генома на SARS-CoV-2. По последна информация 11 продукта са достигнали финалната фаза 3 на клиничните изпитвания - с участието на хиляди доброволци. 14 препарата са на фаза 2 - разширени изпитвания, а на първи етап - тестване на безопасност и дозировка, са 34 продукта. В засилващата се какофония по отношение на това кой докъде е стигнал в напредварата, "Ню Йорк Таймс" започна обратно броене, в което следи напредъка на компаниите.

Moderna
Moderna разработва ваксина, базирана на информационна РНК (messenger RNA или mRNA) за производство на вирусни протеини в тялото. През октомври компанията обяви, че е завършила набирането на всички 30 хил. участници, нужни за проучването, включително 7000 души над 65-годишна възраст. Ако резултатите отговарят на критериите на Американската агенция по храните и лекарствата, Moderna може да кандидатства за разрешение за спешна употреба до края на 2020 г.

 

BioNTech, Pfizer и Fosun Pharma

Германската компания BioNTech в сътрудничество с Pfizer и Fosun Pharma разработват ваксина, която да се прилага в две дози. През май те стартираха изпитвания на две версии на ваксината и установиха, че и двете версии произвеждат антитела срещу SARS-CoV-2, както и имунни клетки, наречени Т-клетки, които реагират на вируса. Едната версия, наречена BNT162b2, води до значително по-малко странични ефекти и затова преминава към следващите изпитвания. Администрацията на Тръмп сключи договор за 1,9 милиарда долара през юли за 100 милиона дози, които ще бъдат доставени до декември, с опцията за придобиване на още 500 милиона дози. Междувременно Япония сключи сделка за 120 милиона дози, а Европейският съюз се договори да закупи 200 милиона дози. Пренасянето на ваксината от фабриката до хората обаче може да създаде някои големи предизвикателства. Препаратът се основава на иРНК, която се разпада, освен ако не се държи дълбоко замразена. В резултат на това ваксината ще трябва да бъде охладена до минус 80°C, докато стане готова за инжектиране.

CanSino Biologics

Китайската компания CanSino Biologics разработва ваксина на базата на аденовирус, наречен Ad5, в партньорство с Института по биология към военномедицинската академия в страната. През май те публикуваха обещаващи резултати от изпитване за безопасност във фаза 1, а през юли съобщиха, че техните проучвания във фаза 2 доказват, че ваксината предизвиква силен имунен отговор. В безпрецедентен ход китайските военни одобриха ваксината на 25 юни като "необходимо лекарство“. 

Изследователски институт "Гамалея“

"Гамалея“, част от Министерството на здравеопазването на Русия, стартира клинични изпитвания през юни на ваксина, която те нарекоха Gam-Covid-Vac. Това е комбинация от два аденовируса, Ad5 и Ad26, и двата проектирани с коронавирусен ген. На 11 август президентът Владимир Путин обяви, че руски здравен регулатор е одобрил ваксината, преименувана на Sputnik V, преди изпитанията във фаза 3 да са започнали. Експертите определиха този ход като рисков и по-късно Русия заяви, че одобрението е "удостоверение за условна регистрация“, което ще зависи от положителните резултати от изпитванията. Тези проучвания, първоначално планирани само за 2000 доброволци, са разширени до 40 000. В допълнение към Русия, доброволци са наети в Беларус, ОАЕ и Венецуела. На 4 септември, три седмици след съобщението на Путин, учените от "Гамалея“ публикуваха резултатите. Те откриват, че Sputnik дава антитела срещу коронавируса и леки странични ефекти. 

Johnson & Johnson

През март Johnson & Johnson получиха 456 милиона долара от правителството на Съединените щати в подкрепа на създаване на препарат срещу коронавируса. През август федералното правителство се съгласи да плати 1 милиард долара за 100 милиона дози, ако ваксината бъде одобрена. Европейският съюз сключи сделка за 200 милиона дози. Компанията се стреми да произведе поне милиард дози през 2021 г. На 12 октомври Johnson & Johnson обяви, че спира работата по ваксината, за да разследва нежелана реакция при доброволец. 11 дни по-късно изпитванията са подновени. Въпреки забавянето, компанията очаква да постигне резултати до края на годината.

AstraZeneca

Британско-шведската компания AstraZeneca и Университетът в Оксфорд разработиха ваксина, базирана на аденовирус на шимпанзе, наречен ChAdOx1. През май Съединените щати отпуснаха на проекта 1,2 милиарда долара в подкрепа на 300 милиона дози, ако ваксината се окаже ефективна. 

На 6 септември AstraZeneca спря глобалните опити с ваксината, за да проучи случай на възпаление, наречено напречен миелит, което се прояви у един от доброволците. В рамките на една седмица изпитванията са подновени във всички страни с изключение на САЩ. Междувременно Бразилия съобщи, че доброволец в процеса е починал от COVID-19. AstraZeneca отказа да коментира случая и изпитванията не бяха спрени. Външни експерти заключиха, че доброволецът е получил плацебо, а не реалната ваксина. 

Novavax

Базираната в Мериленд Novavax произвежда ваксини чрез залепване на протеини върху микроскопични частици. Компанията стартира опити с ваксина срещу коронавирус през май. През юли правителството на САЩ отпусна 1,6 милиарда долара в подкрепа на клиничните изпитвания и производството на ваксината.След като получи обещаващи резултати от предварителни проучвания при маймуни и хора, Novavax стартира фаза 2 през август. На следващия месец стартира фаза 3, в която участват 10 хил. доброволци в Обединеното кралство. Резултатите ще са готови до началото на 2021 г. Ако опитите успеят, Novavax очаква да достави 100 милиона дози за употреба в Съединените щати до първото тримесечие на следващата година.

Sinopharm и Институтът за биологични продукти в Ухан

Институтът за биологични продукти в китайския град Ухан разработи инактивирана ваксина заедно с компанията Sinopharm. Тази ваксина  се състои от частици на вируса, които са убити с топлина или формалдехид. Вирусните частици са унищожени и той не може да репликира, но капсидните протеини са непокътнати достатъчно, за да бъдат признати и запомнени от имунната система и да предизвикват отговор. Учените стартират изпитвания във фаза 3 в ОАЕ през юли и в Перу и Мароко на следващия месец. На 14 септември ОАЕ даде спешно одобрение за употреба на ваксината на Sinopharm върху здравните работници.

Sinovac Biotech

Частната китайска компания Sinovac Biotech тества инактивирана ваксина, наречена CoronaVac. Докато от Sinovac все още не са публикувани данни от последния етап на проучването, здравни специалисти в Бразилия заявиха, че това е най-безопасната ваксините, стигнали до фаза 3. "Ройтерс" съобщи, че китайското правителство е дало на ваксината Sinovac спешно одобрение за ограничена употреба през юли. През октомври властите в източния китайски град Дзясин обявиха, че са започнали да използват CoronaVac върху хора от сравнително високорискови работни места, включително медицински работници. Междувременно Sinovac се подготвя за производството на ваксината за глобално разпространение.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ваксина, коронавирус

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?