Унгарският премиер Виктор Орбан понесе най-тежката си загуба от десетилетие на местните избори в неделя. Опозицията спечели властта в Будапеща и други 5 големи, ключови градове в страната. Радост обзе и европейски политици, които гледаха почти с вързани ръце как Орбан превръща Унгария в "илиберална демокрация" в противоречие с върховенството на закона, което е фундамент на ЕС.
Битката срещу илиберализма и държавната корупция в Унгария вече е в ход, тържествува в Туитър бившият белгийски премиер и настоящ евродепутат Ги Верхофтстад, който до неотдавна бе лидер на либералите в ЕП. Европарламентът обвини Орбан, че излага на риск основните ценности на ЕС, той влезе в сблъсък с евролидери и членството на партията му в ЕНП бе замразено.
Успехът на опозицията в Унгария на местните избори дойде, след като широк спектър от партии и обществени движения - от либерали до зелени, социалисти и консерватори, се договориха да загърбят различията и да излъчат единни кандидатури за кметове в опит да отслабят хватката на Виктор Орбан и неговата партия "Фидес" върху властта. Въпреки резултата от неделния вот обаче за опозицията е твърде рано да гърми шампанското, предупреждава "Блумбърг" в коментар и съветва политическите опоненти на Орбан да се поучат от примера в Полша.
Точно преди година управляващата в Полша партия "Право и справедливост" катастрофира на местните избори и опозицията наложи свои кметове в градовете над 100 000 души. В неделя "Право и справедливост" обаче триумфира на парламентарните избори и отново помете същата тази опозиция.
Победата на местни избори в богатите големи градове не винаги носи актив
и на национално ниво, отбелязва "Блумбърг". Ярослав Качински, лидерът на партията, който стои зад действията на правителството, спечели, след като увеличи пенсиите и въведе месечна помощ за дете от 500 злоти (116 евро), като така изтегли над линията на бедността неуспелите да се замогнат в посткомунистическия преход.
В Унгария Виктор Орбан също печели признателността на сънародниците си, като раздава пари, откакто се върна на власт през 2010 г. Той има неограничена власт на национално ниво, а супермнозинството в парламента позволява на партията му "Фидес" да прокара всеки закон, който си пожелае, контролира съдилищата и всички институции.
Орбан раздаде ваучери за битовите разходи преди неделния вот и обяви, че догодина планира нова порция икономически стимули освен държавните субсидии за ипотечните кредити и данъчни облекчения. И все пак резултатите от местния вот показаха, че хегемонията на Орбан е уязвима.
Победата на опозицията е
първото сериозно предизвикателство към абсолютната власт на премиера върху публичните институции
Това вероятно ще даде на опозицията така нужното й самочувствие, след като тя претърпя загуби на 7 поредни избора в страната, отбелязва "Файненшъл таймс".
"Все едно сме в бунт от "Междузвездни войни" и те са тъмната страната", коментира Ана Ковач от кампанията на обединената опозиция. Тя подчерта, че управляващата партия "Фидес" има значително по-голям бюджет и неограничен достъп до обществената тв и до рекламното пространство. "Цялото правителство работеше за Ищван Тарлош (кандидат на управляващите за кмет на Будапеща - бел.ред) - билбордовете му бяха навсякъде!" Орбан каза, че резултатите сочат, че "Фидес" все още е над 50 на сто и че изборите не са само за Будапеща. Освен това той поздрави управляващата в Полша партия за победата на парламентарните избори.
Преди местния вот в неделя опозицията имаше кметове в само 4 от 23-те големи градове в Унгария и в 6 от 23-те столични района. Според предварителните резултати партиите, несвързани с "Фидес", изглежда ще управляват в 10 града и 13 от столичните райони. Предизборната кампания бе най-мръсната в посткомунистическата история на Унгария, с безпрецедентен брой компрометиращи видео и аудиозаписи на политици, отбелязва "Файненшъл таймс".
10 дни преди изборите в Youtube бе разпространен аудиозапис на кандидата на опозицията за Будапеща Гергели Карашони, бивш районен кмет в Будапеща, в която той се изказва пренебрежително за коалиционните партньори.
Кандидатите на опозицията бяха тормозени от полицията,
техни предизборни прояви бяха смущавани от активисти на “Фидес”, а управляващите съчиняваха възмутителни лъжи относно предполагаемите планове на опозиционните кандидати да заселят голям брой мигранти в Унгария. В същото време Орбан заплаши косвено със спиране на финансовото кранче онези градове и общини, в които кандидати на опозицията спечелят изборите, съобщи "Дойче веле".
Корупционен скандал със сексафера избухна преди вота и около един от най-успешните кметове от “Фидес” - Жолт Боркай. Някогашният олимпийски шампион по гимнастика бе кмет на северозападния град Дьор, в който има завод на “Ауди” - една от най-важните инвестиции за унгарската икономика. Неизвестен блогър, наричащ се „адвокат на дявола“, в продължение на няколко дни публикува на различни уебсайтове сексвидеа с Боркай и информация за неговите предполагаеми корупционни схеми в Дьор. Самият блогър твърди, че е адвокат от обкръжението на кмета. На един от записите се вижда градоначалникът да участва в парти, приличащо по-скоро на оргия - на яхта на хърватското Адриатическо крайбрежие. В една от сцените той прави секс с проститутка. Боркай призна, че записите са автентични, но отрича да е взимал наркотици. Той се извини на семейството си, но отказа да подаде оставка като кмет.
Участието на Боркай в подобна оргия само по себе си е отблъскващо, защото в предизборната кампания той се представяше за примерен глава на семейство и пропагандира традиционните християнконсервативни ценности на "Фидес". Записите хвърлиха светлина и върху това как Боркай, неговото семейство и шепа приближени нему хора са забогатели сериозно. Анонимният блогър нарича тази схема „Октоподът на Дьор“. Той обвинява Боркай и доверениците му, че са крали милиони евро публични средства всяка година и са ги отклонявали към офшорни сметки. Досега той не е представил доказателства, но разследвания на унгарските медии потвърждават неговите твърдения. Унгарски медии разкриха, че компании на съпругата на Боркай и децата му са получавали многобройни поръчки и финансови субсидии от град Дьор. Освен това синът на Боркай Адам е получавал месечно около 3000 евро от компания, която не може да докаже активна дейност. Като цяло следите на аферата стигат до правителствените среди и Виктор Орбан, писа списание hvg .
"Фидес" и коалиционният й партньори Християндемократическата народна партия имат супермнозинство в парламента, припомнят наблюдатели и изтъкват, че те могат
да ограничат компетенциите на местните власти чрез конституционни поправки
Това обаче крие рискове за Орбан, предупреждава Атила Юхас от неправителствения Political Capital Institute в Будапеща. "Ако правителството започне да наказва столицата и кмета й, ако се опита да превърне града в дисфункционален, това може да обърне общественото мнение в столицата още повече срещу него", отбелязва Юхас.
В първата си реч Карашони заяви, че е готов да сътрудничи с правителството. "Не търся война. Ако зависи от нас, ще работим заедно", заяви той. На хората им е писнало от "Фидес", искаме опозицията да работи заедно, коментира пред "Файненшъл таймс" Ана Юлия Донат, евродепутатка от опозиционната партия "Моментум", една от формациите, подкрепили Карашони. Тя обаче подчертава, че стратегията на опозицията трябва да се доразвие, за да е успешна и занапред. "Дългосрочно не е достатъчно, ако просто издигаме единни кандидати. Опозицията трябва да докаже, че може да работи заедно не само по време на кампания, но и в общинските съвети", казва тя.