Духът, изглежда, напусна бутилката. Хиляди българи се вдигнаха на протест през уикенда, това са най-масовите демонстрации след януарското и юнското недоволство през 2013 г. В следващите седмици ще разберем дали ще настъпи успокояване (почти невероятно, но пък възможно продължение), или събитията ще се развият по познат сценарий – разтърсена "стабилност", която неминуемо води до оставка. Макар прогнозите да са рисковани, следва да се отбележи, че външно тези протести много наподобяват януарските от 2013 г. – срещу цени и бедност; станаха масови неочаквано, след няколко неуспешни опита да направят впечатление.
Вторият човек в ГЕРБ – Цветан Цветанов – видя в уличните барикади провокация и политически действия за дестабилизация. Първият в държавата – президентът Румен Радев – поздрави протестиращите: "Възвръщат достойнството на българите като граждани". БСП се зарадва, без да вее знамена, ДПС мълчи, другите политически участници и да кажат нещо, са миманс.
Зад тези официални действия и бездействия има доста версии
Едната - враждебни на правителството сили подтикват протеста, самият Радев дал "старт" с изненадващото десетоноемврийско обръщение към нацията. Друга - вълненията се организират от ГЕРБ, за да могат да изпуснат парата и да управляват някак неизбежните народни настроения. Има още 3-4. Но каквато да е конкретната причина, факт е, че няма как хиляди хора да излязат на улицата след заповед. Няма как да избуи недоволство, ако българите са доволни. А те излязоха – повсеместно. Затова, дори да е истина конспиративната хипотеза, че властта цели създаване на "контролиран хаос", изводът е, че си направи грешно сметката.
Миналата седмица бе страстна за жизнения стандарт на средния българин. Не толкова за настоящето, а с оглед на бъдещето. Летният скок на цената на бензина бе "гарниран" с шокиращо като мотиви поскъпване на застраховката "Гражданска отговорност", както и с още по-абсурдно вдигане на данъка за стари автомобили. Успоредно с това бавно и полека, без много да се шуми и незабелязано за официалната статистика, скачат и стоки от първа необходимост (като на млечните продукти например, зеленчуци, плодове... наред с официално регистрираното поскъпване на хляба). Има усещане, че предстоят много тежки времена с оглед материалното оцеляване.
Налице е чувство и за тотална разсипия в държавата
– лобизъм, кражби, умишлена безстопанственост, подчинена на политически целесъобразности съдебна система…
И самотек в тия неща – нито някой иска да ги спира, нито може, ако пожелае. Напълно нормално е в тази среда по улиците да излезе гневно множество, щом се появи повод. Следва да се кажат още няколко думи за конкретната причина – с налога и застраховката за превозните средства управляващите не просто удариха всяко българско семейство, но и специално една от малкото добре организирани общности у нас – на автомобилисти и рокери, чиято роля в българските протести е несправедливо подценявана до момента. За капак пределно ясно е на всички, че не някакви висши морални или фискални мотиви водят властта, а безскрупулен лобизъм и задоволяване на интереси – корпоративни и собствени. Е, как това гърне да не избухне като бомба?
В разгара на тази ключова седмица, а и сега управляващите се държат така,
сякаш наистина обитават друг свят
Или пък са абсолютно сигурни, че нищо лошо няма да им се случи. Секирата върху автомобилите бе стоварена без скрупули и притеснения, а на този фон едно ведомство – Агенцията по вписванията, нагло си раздаде 700 000 лв. бонуси за "постигнати резултати". Резултатът всъщност бе безпрецедентният срив на Търговския регистър, блокирал бизнеса в България, което не попречи на правосъдния министър Цецка Цачева да одобри премиите, защото там много били работили, за да преодолеят проблема, който сами създадоха. Вчера Цветан Цветанов рече, че българите трябва да избират между "политическа стабилност или хаос". Финансовият министър Владислав Горанов невъзмутимо отбелязва, че данъкът за старите коли щял да скочи колкото две кутии цигари.
И нито дума за спиране на корупцията, кражбите,
дори за елементарна поправка на системата, която едни убива, а други мори… Тотална липса на адекватност показват управляващите, нямат елементарна представа каква точно е болката на българина. Демонстрират безпардонна наглост – просто не им пука за обикновения човек. Но да се чудим ли след някои добре известни откровения? Най-вероятно твърде скоро протестиращите ще бъдат окачествени като "уж бедни българи". Сита власт на гладен народ не вярва.
Следващите дни ще бъдат интересни. Протестът е многолик, с неясни лидери, разностранни искания и затова е сложен за овладяване –
трудно премиерът Борисов ще налее "няколко милиона",
за да успокои страстите; на кого точно да ги даде? От друга страна, е видно, че най-големият враг на настоящото управление е самото то – колкото по-дълго се задържи на власт, толкова повече ще е омаломощено от себе си и мразено от българите; затова предсрочни избори все още не са по вкуса на опозицията. Не се знае дали са по вкуса и на самите българи – кой, Нинова ли ще спре порочните схеми? В тази ситуация на гняв и ступор единственото ясно е, че ако някой наистина свали ГЕРБ и т.нар. патриоти, това ще бъдат те самите. Постигнаха голям успех, не може да им се отрече – настроиха народа срещу себе си, без той да свързва надеждите си с друг.
Впрочем ясно е още нещо – Борисов се крие. Да сте го виждали тия дни?