Медия без
политическа реклама

Степан Бандера прилича на Иван Михайлов

Да се счита Русия за бастион на християнските ценности е абсурдно, твърди историкът Пламен Павлов

БГНЕС
Проф. д-р Пламен Павлов е един от изявените наши историци. Специалист по Византия и Балканите, средновековна българска история, сънародниците ни в чужбина и други научни области. Преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. В периода 1998 - 2002 г. оглавява Агенцията за българите в чужбина.

- Проф. Павлов, има ли нахлуването на Русия в Украйна исторически корени?

- Исторически корени може да се намерят на всичко, когато един агресор иска да нападне някого. Основната мантра на руския президент Путин и цялата пропагандна машина е, че украинците не са отделен народ - руси, украинци и беларуси образуват триединен народ. Това, разбира се, е исторически невярно. Киевска Рус - тази голяма държава на славяни, не може да бъде монопол на Москва, както в момента го прави руската историческа наука. Какво значи Рус в IX - XI век? Това е една държава като Франкската империя. Тя включва днешните Франция, Германия, Северна Италия... - все едно те да кажат същото. Такива паралели са недопустими. Става дума за различни народи още в онова далечно време. По-късно създаденото украинско или малоруско самосъзнание има своите проекции в късното Средновековие - при Богдан Хмелницки, Мазепа и други. Някои от старите историци пишат за история на Украйна - Русия. Така че днешна Украйна има многовековна държавна традиция. Става дума за отделен народ, говорещ свой език, много близък до полския език, словашкия, а и до южнославянски като нашия. Разбира се, у нас е малко познат, тъй като руският има много по-сериозно присъствие в културата и образованието ни.

- Но дори ако предположим, че украинци и руснаци имат общ корен, няма как да приемем, че това следва да е причина някой да напада друг...

- Разбира се, всички хора имаме общ корен, хомо сапиенс. Историческите аргументи, ползвани от руската пропаганда, са дълбоко неверни и погрешни. Да не говорим пък спекулациите за нацисти, фашисти и т.н.

- За Степан Бандера се говори много. Нацист ли е бил той?

- Степан Бандера не е нацист. Той е украински патриот, националист. Лежал е в немски концлагер след арест на Гестапо, защото обявява независима украински държава, не е искал да върви по свирката на Хитлер. Няма за какво да бъде упрекнат в това отношение. Разбира се, националистическата му организация е извършвала атентати, убивала е ръководни фигури от Полша. Но чудовищните престъпления, които му се приписват, като цяло са неверни. В много отношения той прилича на нашия Иван Михайлов. Виждаме в Северна Македония каква истерия се развихри около Ванчо Михайлов - и той бе наричан нацист, хитлерист, какво ли не.

- Но няма ли днес в Украйна движения, които изповядват нацистка идеология?

- Много повече нацистки движения има в съвременна Русия. На парламентарни и президентски избори тези движения в Украйна се колебаят между 1 - 2%. Така че и това е абсолютно несъстоятелен довод. А буквата Z, която се ползва като свастика, не е ли нещо, което да дава съмнения за нацистко мислене?

- Как гледате на факта, че 75 години по-късно се извади темата за нацизма?

- Това е за обработка на общественото мнение в самата Русия. Народите на бившия СССР нямат колебания какво е нацизъм, фашизъм, хитлеризъм. И на тази тънка струна се внушават неща, които не са истина. Самата злоупотреба на понятието "денацификация" е исторически несъстоятелна. С какво Украйна може да бъде уподобена на Хитлерова Германия? С нищо. Напротив, паралелите са много повече между съвременния руски режим и нацистка Германия. Най-парадоксалното е, че стъпките на диктатора Путин следват онези на Хитлер - аншлус на Австрия, търсене на малцинства на други места... Наскоро имахме скандално и опасно изказване на руски генерал за Приднестровието. Това е район на практика под руско управление - имало насилие над рускоезичното население.

- Появиха се коментари, че българските общности в Украйна са потискани от украинската власт. Верни ли са?

- Нека първо да кажем кои са българските общности в Украйна. Има бесарабска, таврическа (почти напълно под руска окупация сега; селището Терновка бе опустошено зверски от руските войски; който не вярва, нека види кадрите в ютуб на Анатолий Волчо, един от лидерите на нашата общност там). Освен това има група и в Олшанка, Централна Украйна. Разбира се, има българи на всякакви равнища в държавния живот - като Иван Плачков, който бе министър на енергетиката на Украйна, депутатите от тия райони винаги са българи, почетният консул е българин. Украйна не е възпрепятствала изучаването на български език. Тя можеше да направи повече за приобщаването на нашите хора, не всичко е било безгрешно. Но отношението е много добро, за дискриминация дума не може да става. Като цяло днес виждаме как нашите българи в Украйна се сражават в украинските въоръжени сили.

- Всъщност, войната най-вероятно ще сплоти украинците въпреки езиковите и други различия помежду им...

- Тя точно това постига. Един от парадоксите е, че Путин нападна районите, където присъствието на рускоезичните е масово. Особено в Харков, Мариупол. Част от хората, които се сражават срещу руската агресия, са руснаци. А и нека се запитаме какво представлява самата руската армия. В нея има изключително много буряти, чеченци... Основните подразделения са от Далечния изток. Защо не се пращат войски от Московския военен окръг, Ленинградския? Явно в самата Русия има колебание. Специално бурятите са бедни хора, от район, богат на ресурси, които се продават на света, раждайки олигарси с яхти, вероятно по-скъпи от крайцера "Москва". Ако това национално богатство, което се краде от кликата около Путин, беше поне отчасти връщано за благоденствието на народа на Руската федерация, дали щеше да се води тази война? Може да не съм прав, но през последните години, независимо от дефектите си, Украйна има ускорено икономическо развитие. Тя провежда парламентарни избори в духа на европейските разбирания, правят се  протести... Вие виждате ли нещо такова в Русия през последните 20 години? Може би демократичното развитие на Украйна доведе до опасения в московския режим, че нещо подобно може да се повтори в Русия. Защото това наистина са два много близки народа, с обща история, връзки. 

- А как се отнасяте към твърденията, че Русия воюва срещу западния неолиберализъм?

- В никакъв случая не защитавам някои от идеите в Западна Европа, но да се счита Русия за бастион на християнските ценности е абсурдно. Беше отказано дори около Великден да има примирие.

- Как ще коментирате теориите, че Западът залязва, а изгрява не просто Китай, ами съюз Китай - Русия?

- Хънтингтън е и прав, и не е. Подобни фундаментални изводи от рода на някогашния марксизъм-ленинизъм най-често се опровергават от самия живот. Безспорно Китай е икономически гигант, ще става все по-голям. Но той го прави със западни технологии, без общо с дивия държавен капитализъм на Русия и с познатата на нас социалистическа система. Става дума за специфичен китайски модел. Не мисля, че Китай ще жертва собственото си развитие в името на утопичните идеи на Владимир Путин и върхушката, която започна тази безумна война. Разбира се, Китай се мъчи да извлече максимално дивиденти от ситуацията, а също и Индия. Но ако има все пак съюз Русия - Китай, в него Русия ще е бедният роднина, подчинената страна. И това Китай никога не го е крил.

Още по темата