Медия без
политическа реклама

Столичната община 7 г. отказва да премахне незаконен строеж в Драгалевци

Собственик на жилищна сграда е в парадоксалната ситуация да води купища дела, за да принуди администрацията да установи отклоненията в строежа

25 Окт. 2019
Жилищната сграда в Драгалевци. Построенното категорично надхвърля допустимата кота корниз от 10 метра. С времето постройката все повече се амортизира.
Жилищната сграда в Драгалевци. Построенното категорично надхвърля допустимата кота корниз от 10 метра. С времето постройката все повече се амортизира.

7 години и куп съдебни дела и указания от ДНСК не са били достатъчни за Столичната община да предприеме действия спрямо доказано незаконен строеж в Драгалевци. Собственикът на проблемната сграда Симеон Даскалов е поставен в парадоксалната ситуация да подава безкрайни сигнали в опит да принуди общината да констатира официално допуснатите отклонения в строежа - цял един незаконен етаж, изграден над одобреното по проекта. Всички експертизи и институции виждат този етаж и допуснати други отклонения в проекта, само строителният контрол на общината - не. Отказът на общината да констатира незаконното строителство прави невъзможно премахването му без самоуправство и цели да предпази лица, замесени в издаването на документ с невярно съдържание, твърди инвеститорът.  

В края на август Симеон Даскалов получава поредното напомнително писмо по сагата, изпратено от ДНСК до Столичната община. Действия по него следва да предприеме главният архитект Здравко Здравков, който пое функциите на освободения покрай "Терасагейт" шеф на общинския строителен контрол Влади Калинов. Както е известно, Калинов напусна поста, след като излезе с друга абсурдна позиция - че допуснатото незаконно строителство на терасата на покрива на бившия антикорупционен шеф Пламен Георгиев е незаконно, но допустимо. 

Разрешението за строеж на жилищната сграда на Даскалов е дадено в далечната 2008 г., като максималните параметри на застрояване, допуснати в имота, са ниски и отговарят на предвижданията в плана - сградата трябва да е с кота корниз 10 метра, максималната плътност на застрояване е 30%. Инвеститори са "Ориел" ЕООД и "Прима СД" ЕООД, а строителството и надзорът са поверени на "Хуфу" ЕООД и "Армстройинвест". Фирмите са добре известни като изпълнители на дейности по обекти на армията - "Хуфу" е фирмата, която взе договора за строежа на военното НДК, а "Армстройинвест" е 100% собственост на военното министерство.

Изграждането на грубия строеж тече с добри темпове и на 4 февруари 2009 г. е издаден акт за приемане на конструкцията на обекта, иначе казано - Акт 14. На базата на този акт район "Витоша" е издал на 18 февруари и удостоверение за степен на завършеност на строежа. По закон до получаването на такова удостоверение инвеститорът не може да прехвърля право на собственост, а само право на строеж върху обектите в сградата. На основата на тази строителна документация инвеститорът започва да продава жилища, като по негови думи превежда и пълната договорена сума на строителя за завършването на обекта.

"Завършването на сградата се забави сериозно, започнах трудно да се свързвам със строителите, което ме принуди да потърся консултация с независим инженер. Наученото ме втрещи - че сградата в този вид няма как да получи Акт 16, че са допуснати сериозни отклонения от проекта и че има документи с невярно съдържание", разказва Даскалов. Консултантът установява, че на терена е допуснато изграждане на един етаж в повече от заложеното по проекта, а самият Даскалов твърди, че не е знаел, че това се прави в нарушение на законодателството. "От фирмата ми обясниха само, че ще излезе една допълнителна квадратура, за която доплатих около 130 000 лв.", твърди инвеститорът.

Допълнителната квадратура в явно нарушение на закона е замазана с издаването на неистински Акт 14. Графична експертиза е доказала, че документът не е подписан от лицата, за които се твърди, че са направили това. Сред тях е и проектантът по част конструктивна Николай Даулов, който отрича да е подписвал документа и при разпита обяснява, че нееднократно е изразявал несъгласие с начина на изпълнение на проекта при посещения на място. На базата на този неистински акт издаденото удостоверение за степен на завършеност също увисва, твърди инвеститорът. По тази тема е водено отделно съдебно дело, но тук казусът е

 

параграф 22

 

Доказването на Акт 14 като неистински всъщност не помага, защото се оказва, че по Наказателния кодекс един акт не може да е едновременно и неистински, и с невярно съдържание. "Предмет на това деяние (неистинност) могат да бъдат само удостоверителни документи, които са истински по своя характер", пише прокурор Румяна Арнаудова. Последвалото удостоверение на общината, което стъпва на Акт 14, също не можело да се приеме за документ с невярно съдържание, защото нямало умисъл за невярно документиране. Отделно от това е изтекла и 5-годишната давност за преследване на престъплението издаване на неистински документ. Самият Акт 14 пък не създавал правно основание за плащане на строителството.

Така доказването на допуснатите нарушенията при одобряване на грубия строеж в момента е в задънена улица, както и опитите на инвеститора да уличи строител и надзор в измама. Институциите обаче така или иначе са категорични, че на обекта е допуснато незаконно строителство, което следва да се отстрани. Още в началото на 2013 г. районната администрация установява на място сериозни отклонения в покривната конструкция и подпокривното пространство, което е изградено над утвърдената височина и така е станало използваемо. Вместо окачен таван над таванския етаж е изпълнена стоманобетонна плоча, липсват 6 от общо 8 комина и др. Следва нова съвместна проверка с представители на ДНСК, която потвърждава отклоненията и разпорежда извършването на контролно-геодезическо заснемане, също доказващо нарушенията. След всичко това обаче Столичната община излиза със становище, че отклоненията са минимални, а нарушенията - несъществени и касаещи недовършени строителни дейности. По тази причина строителният контрол

 

отказва да започне процедура

 

по премахване на незаконно строителство. 

Това становище на общината е опровергано от последвали експертизи по няколко съдебни дела, както и от нови проверки на ДНСК по случая. През 2014 г. ДНСК излиза с категорично становище, че е констатирано грубо нарушение по част архитектура, като е допуснато надвишаване на кота корниз и строеж на един етаж в повече над одобреното с визата за проектиране. Отклоненията в покривната конструкция са допуснати без одобрени проекти, пише ДНСК. През 2018 г. е извършена допълнителна проверка от ДНСК, която отново потвърждава наличие на незаконен строеж. Със сходно становище през юли т.г. излиза и Камарата на архитектите, а през август ДНСК праща поредното напомнително писмо. Очаква се Столичната община да реагира като единствена овластена институция да се меси при незаконни строежи пета категория. Инвеститорът не може да отстрани незаконното строителство при вече разпродадена сграда без намеса на общината. Той счита за отговорни за дългото забавяне кмета на София, строителния контрол и районния кмет на Витоша, а целта на тупането на топката за Даскалов е да се опъне чадър над строителя и надзорната фирма. В нито един момент строителният надзор не е уведомявал за проблем със строежа. 

Последвайте ни и в google news бутон