Медия без
политическа реклама

Великата шведско-американско-италианска война за българските милиарди

Близо 1 млрд. евро на данъкоплатците ще бъдат похарчени за 8 изтребителя F-16, "Грипен" или "Юрофайтър"

БГНЕС архив
Отваряне на офертите в Министерството на отбраната - кандидатстват фирми, а ще се сключи договор с държава.

Президентът, премиерът, правителство и ГЕРБ периодично се хващат за гушите заради изтребителите - стари, нови, сегашни, бъдещи, натовски, съветски - без значение. Според легендата Румен Радев подаде оставка като шеф на Военновъздушните сили (ВВС) и се кандидатира за президент, защото управляващите не пускали модернизацията на бойната авиация. После с премиера се скараха, когато заради недостатъчно годни самолети се наложи над България да патрулират американски и италиански самолети. Накрая военните пилоти в Граф Игнатиево безпрецедентно отказаха да летят, защото се чувствали несигурни в МиГ-29 поради опасно малкото тренировки. Отново стана скандал между президента и кабинета, даже и вътре в самото правителство. Фокусът отново беше върху спряната модернизация на авиацията и липсата на нови изтребители. За капак край Пловдив падна хеликоптер и загинаха двама пилоти. Тогава държавният глава поиска да се търси "отговорност от онези политици, които, преследвайки користни политически интереси, със своите решения излагат на риск живота и здравето на нашите военнослужещи".

 

"Лобизмът убива", обяви Румен Радев.

 

"Мнозинството прекрати модернизационните процеси в армията, върна ги в изходна точка. Предвидените за тези проекти стотици милиони къде изтекоха? Вместо да идат за ремонт на техника и подготовка, те пак отидоха за саниране. Отдалечаваме се от възможностите, които трябва да имаме." Намекът очевидно беше за конкурса за нов тип изтребители, който беше на финална фаза, но управляващите го върнаха на МО за доработване заради съмнения за нередности. 

Дълго време президент и премиер водиха задочни спорове, в които, докато държавният глава обясняваше, че трябват час по-скоро нови самолети, министър-председателят контрираше, че първо ще купи влакове и после ще мисли за оръжията. Всъщност, ако се вярва на българските държавници, България трябваше да има нови бойни самолети още в далечната 1999 г. После плановете се удължиха до 2007 г., а последно това трябваше да се случи до 2016 г.

През всички тези години аргументите как на всяка цена трябва да се купят нови машини винаги бяха едни и същи - бойната авиация е в колапс, самолетите са амортизирани, няма двигатели, няма гориво, няма авиационно масло, пилотите летят с риск за живота си, има опасност да започнат да падат самолети, няма кандидати за военни летци, не може натовска държава да поддържа произведени в СССР самолети. 

 

И така 27 години опасения, обещания, препирни

 

Имаше какви ли не моменти - например придвижване на бойни самолети по магистрала "Тракия", теглени от камиони, за да стигнат от Пловдив до София за някой и друг полет или ремонт. Просто защото липсваше някоя част или пък имаше пари за гориво. Имаше обаче и авиошоу край София, събрало десетки хиляди хора, радващи се да видят сложните фигури, изпълнявани от бойната авиация, включително и от аса Румен Радев.

България вече веднъж мина почти по целия път на избор на самолет.  На финалната права на процедурата за 1.5 млрд. лв. останаха "Грипен", португалски стари F-16 и италиански употребявани "Юрофайтър". Новото мнозинство на третото правителство "Борисов" обаче отмени взето в последните дни на служебния кабинет решение за класиране на първо място на шведската оферта и декласиране на американската. Провалът логично доведе до съпътстващи спорове, подхвърляния, внушения и скандали. Тогава новите машини "Грипен" бяха подкрепяни от президента, а пък ГЕРБ даде да се разбере, че е повече за F-16. 

След това всичко започна отначало - преди година бе решено, че ще се купят 16 самолета на два етапа. Проектът беше одобрен и от правителството, и от парламента. През първия етап, който е финансово осигурен с 1.8 млрд лв. (това са старите 1.5 млрд. лв., но вече с включено ДДС), е предвидено да се придобият не по-малко от 8 бойни самолета. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка за 3 г. и въоръжението.

Планира се доставките да се извършат в шест последователни години, като началото ще е 12 месеца след сключването на договора. Основният риск е, че няма пари да се купят 16 самолета с един договор. Това може да доведе до невъзможност да се купи същият самолет след 6-7 г., от което да последва затруднение при поддръжката на два вида конфигурации и непредсказуемо оскъпяване при придобиването на самолети в друга конфигурация. Така или иначе, за 16 самолета със сигурност ще се стигне до над 3 млрд. лв., а с поддръжката за следващите няколко години ще надхвърли дори 5 млрд.лв. Затова няма спор, че конкурсът е изключително апетитен за производителите на изтребители. Сегашната процедура  също бе критикувана от президента Румен Радев и негов ключов съветник, бяха изказани съмнения за предрешеност на сделката заради скорошно посещение на делегация на МО в САЩ. МО отхвърли обвиненията с твърдението, че всичко ще е прозрачно и намекна, че

 

както е ходено в САЩ, така е ходено и в Швеция

 

На 1 октомври се оказа, че 3 от 7-те държави, от които се очакваха оферти, са подали документи. Това са САЩ, Швеция и Италия. Португалия, Израел, Германия и Франция изобщо не кандидатстваха. САЩ имаха две оферти, Швеция и Италия - по една. Предложенията на американците са за нов F-18 или за нов F-16, шведите предлагат нов „Грипен”, а Италия - употребявани „Юрофайтър”. 

Процедурата е - две комисии пресяват офертите, след това военният министър прави предложение на правителството за вземане на решение с коя от държавите да започнат разговори за подписване на договор. Всъщност класиране на офертите няма да има, а преговорите ще се водят с държави, за да няма съмнения за корупционни практики.

Всичко, естествено, не можеше да мине без цветистите коментари на премиера. Веднага след отварянето на офертите той обяви, че става дума за най-добрите изтребители, но той държи армията ни да се оборудва с нови машини, както и задължително в процедурата да участват пилоти от Граф Игнатиево. "Аз държа да се купят нови самолети, за да може, когато им свалят найлона от седалките, да знаят, че ще карат нещо сигурно, добро и няма да са пушечно месо, а ще могат да се сборят във въздуха", коментира той. "Ние държим самолетите да бъдат нови, за да може не само да могат да охраняват небето на България, но и в този размирен свят, не дай Боже, ако стане война, да могат да се бият с другите изтребители“, добави Борисов.

Бившият военен министър Велизар Шаламанов обяви, че се надява да има договор за нови самолети преди срещата на върха по случай 70-годишнината на НАТО. "Предполагам всички си дават сметка, че важността на това решение означава, че то ще бъде взето от премиера. Всички комисии и процедури досега са само за да подготвят опции. Това е решение, което обвързва България за следващите 40-50 години с една или друга страна по отношение на българската авиация“, обяви Шаламанов. Според него след посещението на Борисов в САЩ е станало ясно, че в крайна сметка изборът ще бъде между нови F-16 и "Грипен".

 

КОЙ КАКВО ПРЕДЛАГА

Шведската компания "Сааб" предлага 8 изтребителя "Грипен" с въоръжение за сума, която е под заделените от правителството 1.8 млрд. лв. Представители на компанията и на шведското правителство представиха параметрите на офертата. Шведското предложение показвало, че при подписване на договор първите четири изтребителя може да бъдат доставени до две години директно в Граф Игнатиево. В пакета се включват логистична поддръжка, обучение на персонал и пилоти и въоръжение. Шведите предлагат възможност въоръжението да бъде и американско, като видът му трябвало да бъде посочен от българското правителство. Това давало възможност в рамките на 24 месеца от подписването на договора ВВС да бъдат в готовност да извършват дежурства по мисията по охрана на въздушното пространство. Предложението включва и изграждането на два напълно оборудвани хангара, като ще бъде изграден регионален център за поддръжка на "Грипен". От шведска страна уточняват, че параметрите може да бъдат подобрени в рамките на разговорите правителство-правителство.

"Локхийд Мартин" предлагат последната модификация на F-16 - блок 72. Предложеният модел е последната версия, известна още като Viper (V), на най-масовия изтребител в света. Ако бъде избран F-16V или друг американски самолет, ще трябва и одобрение от Конгреса. Съществува версията, разказана от бивши хора във ВВС, според която самолетите ще бъдат купени от Пентагона и ще бъдат дадени на България, като тя ще плаща на вноски сумата за самолети.

Последната сделка за нови F-16 V била сключена от Словакия през юли. Официално бе обявено, че за 14 изтребителя ще бъдат платени 1.589 млрд. евро, като в цената се включват амуниции, обучение на пилоти и логистична поддръжка за 2 г. Това прави 113.5 млн. евро на самолет, или над 220 млн. лв. Това е в рамките на заложените от правителството. В момента нямало нито един произведен нов F-16 от последната модификация, но има сключени няколко международни договора за модернизация до новия стандарт, сред които за 70 самолета от Бахрейн. Въпреки това от "Локхийд Мартин" уверяват, че ще успеят да изпълнят изискванията на правителството - доставката на първата партида изтребители трябва да започне в рамките на две години от подписването на договора. Дотогава трябва да бъдат получени минимум два самолета, а всички поръчани да се доставят в рамките на три години от първата доставка. От компанията обявили, че ще предложат всички необходими системи, симулатори и обслужване на самолетите до края на жизнения им цикъл. F-16V е самолет от четвърто поколение, но използва системи от пето поколение, които са на оборудване в F-22 и F-35.

Правителството на Италия и компанията Leonardo са предложили на България и опция за придобиване на нови "Юрофайтър", цитира ги специализираното издание "Aeро". Иначе офертата е за доставка на осем изтребителя Typhoon Tranche 1, които в момента служат във ВВС на Италия. Италиански машини от този тип са изпълнявали мисия по "еър полисинг” у нас през 2017 г.