Медия без
политическа реклама

Вържи гражданите, да се облагодетелства правителството

Управляващите признаха, че вдигнаха драстично таксите във ВАС, за да попречат на данъкоплатците да водят дела срещу властта

Главният прокурор Сотир Цацаров и финансовият министър Владислав Горанов действат в пълен синхрон.
Архив СЕГА
Главният прокурор Сотир Цацаров и финансовият министър Владислав Горанов действат в пълен синхрон.

Когато парламентът вдигна съдебните такси за обжалване пред Върховния административен съд (ВАС) от 6 до 900 пъти, ГЕРБ излъга хората, че целта е да се ограничат така наречените дежурни жалбоподатели. На гражданите беше пробутана съшитата с бели конци история, че имало едни лоши хора, които злоупотребявали с правата си и засипвали съда с безсмислени жалби. Тези хиперактивни елементи щели да бъдат усмирени с високите такси, а за останали парите не били съществени - все пак такса от 1700 лв. например не била кой знае какво - толкова била заплатата на служител във фирма или НПО.

ГЕРБ пропусна, че всяко едно обжалване - на данък, на административен отказ да се издаде скица или удостоверение за наследници, отива в административните съдилища и гласуваните от Народното събрание такси за втората инстанция са непосилни за голяма част от хората. "Това решение е единствено в полза на тиранията, на автокрацията и на административния произвол“, обяви адвокат Кашъмов от Програма "Достъп до информация". И никой от властта нито го опроверга, нито му възрази. 

 

Лъжите на управляващите лъснаха

 

в проектобюджета на съдебната власт, за който като никога съдебната и изпълнителната власт плеснаха с ръце и се прегърнаха. И в двата проекта се набива на очи едно пълно съвпадение - предвидените приходи от съдебни такси. Те са 100 млн. лв., или с цели 20 милиона по-малко от тази година. Тоест и двете власти синхронизирано са се разбрали, че обжалванията драстично ще намалеят. А друга причина освен повишените касационни такси във ВАС трудно може да се намери. Какво по-голямо доказателство, че и правителството, и съдебната власт са сигурни, че ще се задейства бариерата срещу достъпа до правосъдие срещу произвола на държавата и администрацията й.

Поправките на ГЕРБ в Административнопроцесуалния кодекс ще сбъднат прогнозата на правозащитниците, че от тях ще пострадат всеки гражданин, средният и дребният бизнес. Единствените, които могат да спечелят, са хората във властта и гравитиращият около нея бизнес, които имат интерес да няма обжалвания и те да лапат апетитните обществени поръчки, да строят в защитени зони и да вършат безнаказано още куп безобразия. Депутати се застраховаха и като вкараха таксите със закон, а не ги оставиха в тарифата на Министерския съвет, където са сега. Така

 

отрязаха възможността на гражданите да ги атакуват пред съда

 

А уж административното правосъдие трябва да гарантира защитата на по-слабата страна срещу незаконосъобразните актове на администрацията.

Всъщност председателят на правната комисия - виден кадър на ГЕРБ,  без притеснения признаваше, че скокът в таксите се прави точно с тази цел - граждани и неправителствени организации да не занимават съда с неволите си. Координираната акция на Висшия съдебен съвет и финансовото министерство обаче наистина впечатлява. Което освен за пъкления замисъл е доказателство и за пълната зависимост на кадровия орган на съдебната власт от правителството. Изумително е, че тази година го нямаше традиционния вой, че правителството нарушава конституцията, като не се съобразява с проекта на Висшия съдебен съвет. Нямаше ги апокалиптичните картини как през октомври догодина съдебната власт ще фалира, няма да има пари за ток и вода, камо ли за експертизи. Висшият съдебен съвет похвали проекта на финансовото министерство. Защото според него на съдебната власт от държавната баница се падат само с 65 милиона по-малко, отколкото сама си е поискала. И тази разлика може да бъде прежалена. Първоначално ВСС поиска 769 млн. лв., а Министерството на финансите предложи 666 млн. лв. После обаче проектът беше ревизиран и съдебната власт ще получи малко над 704 млн. лв.

 

Съдебната власт не реагира срещу скока на таксите -

 

думичка не се чу за това, но за сравнение феноменален беше отпорът й срещу опасността 10 000 души от администрацията й да останат без привилегията да вземат още две бюджетни заплати годишно за дрехи. Факт е, че правителството прокарваше поправката не със специални промени в Закона за съдебната власт, а подмолно, с проектобюджета. Поне не го направиха със закона за пчеларството, както се е случвало. Но и не ставаше дума за тотално орязване на парите за дрехи, а за намаляването им до 450 лв. И тук на сцената на бял кон се появи главният прокурор Сотир Цацаров. Който сам (а не с шефовете на двете върховни съдилища например или с представители на ВСС) се срещна с финансовия министър Владислав Горанов и проблемът изведнъж се реши. Парите за дрехи няма да бъдат пипани. 10 000 съдебни служители са готови да носят на ръце главния прокурор.

Същият главен прокурор, в чийто отчет за първи път тази година отсъстваше сумата, която институцията му е осъдена да плати по Закона за отговорността на държавата.  Висшият съдебен съвет обаче не се вълнува от това, нито се трогва от призивите за прозрачност. А и защо да го прави - нали и той разчита на това, че данъкоплатците са щедри и с къса памет, точно както властта ги харесва. Когато ръцете им са вързани и да обжалват, няма пречка пред благоденствието и облагодетелстването на трите власти.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата