Медия без
политическа реклама

За едни прокуратурата е майка, за други - мащеха

Държавното обвинение активно се зае с журналистите от "Биволъ", а пасува за проверките за съмнителни имотни сделки на хората от властта

След разследването си за новата вила на Сотир Цацаров до Пловдив журналистите от "Биволъ" попаднаха под ударите на прокуратурата.
Фейсбук:
След разследването си за новата вила на Сотир Цацаров до Пловдив журналистите от "Биволъ" попаднаха под ударите на прокуратурата.

Кога една прокуратура е независима и непредубедена? Наивен въпрос с простичък отговор - когато подхожда еднакво към всяко съмнение за злоупотреба или престъпление, независимо кой е заподозреният. Така е на теория. В България обаче или не говорим за непредубедена прокуратура, или в това понятие се влага някакъв различен смисъл.

Преди дни под ударите на прокуратурата попаднаха разследващите журналисти от сайта "Биволъ" Атанас Чобанов и Асен Йорданов. Атаката дойде след серия от публикации за имотите на главния прокурор Сотир Цацаров. Срещу Чобанов и Йорданов започна проверка след сигнал, уж подаден от гражданско сдружение "Боец", което категорично отрече да има нещо общо с него. Поводът е анонимна публикация в "Труд", в която се твърди, че Чобанов и Йорданов са купували имоти на занижени цени. "След изборите има кампания не само срещу „Биволъ“. Тя тече по един и същи начин - публикация в медия на Пеевски и след това удар от институциите. Има офанзива на диктатурата. Такова нещо не може да стане без поръчка от хора, които са във властта. Или е с тяхната благословия", коментира Асен Йорданов.

В случая проверката срещу двамата се води от Върховната касационна прокуратура като орган от най-висша инстанция, без да е ясно

 

на какво основание тя е иззела компетентността

 

на районната или окръжната прокуратура. Обект на разследването са няколко сделки на журналистите за покупка на имоти. В публикацията на "Труд" се твърди, че през 2015 г. фирма, представлявана от Асен Йорданов, е придобила един декар гора за 100 лв. до гр. Малко Търново. Той е купил още два съседни парцела в неизвестно габровско село за 2500 лв., което само с малко надхвърляло данъчната оценка. Атанас Чобанов пък станал собственик през 2001 г. на къща с декар и половина двор във Варвара за 0 лева. Впоследствие обаче журналистът публикува във Фейсбук нотариалния акт за собствеността, от който става ясно, че платената сума е 8 хил. лв. - няколко пъти над данъчната оценка.

Действията на прокуратурата можеше и да бъдат адмирирани (все пак всички са равни пред закона), ако тя подхождаше с еднаква страст към всеки подобен сигнал.

 

Някои обаче се радват на необясним комфорт

 

Като зам.-шефа на КПКОНПИ Антон Славчев например, който си е купил апартамент от 63 квадрата за едва 18 639 лв. в нова сграда в столичния квартал "Хиподрума". Той остава единственият участник в "Апартаментгейт", срещу когото не се води никакво разследване. Нещо повече - за разлика от журналистите от "Биволъ", които не разполагат с държавна власт, той в момента ръководи КПКОНПИ и дори проверява останалите замесени в "Апартаментгейт". 

 

А какво се случва с проверките по "Апартаментгейт"?

 

Вече 3 месеца прокуратурата не може да констатира има или няма данни за някакво нарушение на закона, след като се оказа, че редица държавни чиновници са си накупили апартаменти и тераси на силно занижени цени. Проверки са образувани срещу бившия зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, бившия правосъден министър Цецка Цачева, бившия зам. спортен министър Ваня Колева, шефа на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев и още куп бивши и настоящи управляващи. Не е известно те да са викани на разпит за разлика от журналистите. Асен Йорданов например е разпитван 3 часа за сделките си на обща стойност 2600 лв. А при всички останали говорим за стотици хиляди левове разминаване между платена цена и пазарна оценка на имота. И за поправки в закона, които са внесени от купувачите на жилища и от които се е възползвала фирмата продавач на имотите.

Поради това не е изненада, че журналистическата гилдия възприе действията на прокуратурата срещу Асен Йорданов и Атанас Чобанов като тормоз. От международната организация "Репортери без граница", която за пореден път ни класира на 111-о място по свобода на словото, също поискаха отговори за абсурдното съдебно разследване. Едно е ясно - с подобни атаки на държавата срещу разследващи журналисти и разпъването на чадър над хора с власт България няма как да се причисли към либералните демокрации от европейската общност.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата