Медия без
политическа реклама

Задава се бум на коронаразводи. Коронабебетата ще почакат

Принудителната социална изолация променя правилата за ухажване и съжителство

04 Апр. 2020
Кучетата се превърнаха в спасителен пояс за излизане навън, след като в много държави то бе забранено без основателна причина. Разходката на домашния любимец обаче е разрешена.
EПА/БГНЕС
Кучетата се превърнаха в спасителен пояс за излизане навън, след като в много държави то бе забранено без основателна причина. Разходката на домашния любимец обаче е разрешена.

След като хигиенизира кенчето си с бира, Морган Клемон Ганьон (33 г.) втренчи поглед във високия музикант, с когото наскоро се запознава онлайн. Двамата седят на голямо разстояние на пейка в парк в Монреал. Първоначално се поздравяват с докосване на върховете на маратонките. А докато смехът отстъпва място на страховете, сърцето на Морган започва да бие учестено. Тя се навежда за целувка. 

Изтощена от температура и затворена в двустайния си апартамент в Истанбул, Зейнап Бозташ (42 г.), се чувства в капан не само физически, но и психически: до нея в леглото е съпругът й, с когото е смятала да се разведе и да изрита от жилището, защото преди две седмици установява, че той си е инсталирал на iPad-а приложение за запознанства.

В апартамента си в Берлин американският писател Михаел Скатуро (38 г.) присъства на "happy hour" с 15 свои необвързани приятели от Берлин, Мадрид, Лондон и Ню Йорк. Интериорът на известния нощен клуб Berghain проблясва на мониторите им, а групата пие мерло, гледа DJ от Лондон и обсъжда дали е добре да си намериш "коронаприятел" или "коронаприятелка" за по-лесно преминаване през кризата. 

Това е един бърз поглед върху напълно пременения живот на милиони хора по света, които изживяват любов, омраза и изострени взаимни отношения по време на тиранията, установена от коронавируса. В рамките на седмици

 

глобалната епидемия промените връзките, срещите и секса.

 

Сватби се отлагат, а броят на разводите в Китай например се е увеличил. Напълно обичайни решения, като това дали да изпратите детето да играе или да се срещнете с потенциален ухажор, се превърнаха във въпроси на живот и смърт. Интернет стана спасителен пояс за милиони необвързани хора, останали си по домовете, като им позволи да отидат на вирутални тренировки по йога; да присъстват на дигитални караоке партита и да духнат свещички на празненство за рожден ден, организирано в WhatsApp. Домашните любимци станаха източник на утеха в затворени градове като Лондон, Мадрид и Париж.

Кризата създаде и нов речник. Можем да очакваме вълна от "коронабебета" и ново поколение на "карантинираните" през 2033 г. Двойки, чийто брак започва да се разпада под натиска на самоизолацията, могат да поискат "коронаразвод". 

Напълно се променят и други навици. В Деня на Свети Валентин в Хонконг

 

влюбените си изпращаха букети от маски и дезинфекциращи кърпички

 

със съдържание на алкохол, което доведе до спад на продажбите на цветя там с 90%. В Индия пък медиите съобщават за увеличаване на продажбите на презервативи и на други видове контрацептиви. В Ухан, който се превърна в първия епицентър на заразата в Китай, млада медицинска сестра беше снимана в предпазния си костюм да държи ръчно написана бележка с молба: "След края на епидемията надявам се, че правителството ще ми намери приятел". По-късно, вече във видеокадри, тя заявява и предпочитанието си бъдещият приятел да бъде висок. Националният тв канал CCTV отговори в социалните медии с кадри на войници и полицаи, отговарящи на изискването. 

Оказва се трудно да се измъкнеш и от проблеми. След като мъж от малък град в аржентинската провинция Сантяго дел Естеро се хвали пред приятелите си, че се е срещнал със своя бивша приятелка, завърнала се наскоро от Испания, полицията веднага е известена. Целият град е поставен под карантина на 14 март. По-късно мъжът става първият с положителна проба за коронавируса в тази провинция. 

Пандемията променя представите за общност и градските пространства - хората по целия свят се събират всеки ден по балконите си, за да аплодират медицинските работници, да свирят и дори да участват в маратон. Шон Сафърд, който е преподавател по социология в Института "По" в Париж, сега е затворен в града със съпругата си и 7-годишния им син, казва, че коронавирусът противопоставя човешкият инстинкт за физическо обединяване на призивите хората да стоят разделени. "При предишни кризи като терористичните атаки във Франция и 11 септември 2001 г. в САЩ, милиони се събраха в знак на солидарност по площади и бдения, тъй като хората имаха желание да сформират общност. Сега ни се каза, че трябва да стоим вътре и да се самоизолираме, за да бъдем добри глобални граждани", казва той във видеоразговор от Париж.

В Китай, където коронавирусът принуди стотици милиони да останат в изолация, броят на молбите за развод се увеличи миналия месец в поне две провинции - Съчуан и Шанси, твърдят местните медии. В град Дачжоу, който се намира в югозападната провинция Съчуан, са получени почти 100 молби за развод за по-малко от три седмици. В Сиан пък е въведена специална система за съвети от разстояние, чиято цел е да се разколебаят разделящите се двойки. 

Зейнап Бозташ - жената от Истанбул, която планира да се разведе, казва, че

 

коронавирусът я е изправил на ръба на психически срив.

 

Тя решава да се раздели с мъжа си, с когото са женени от 12 години, точно две седмици преди в града да бъде въведена карантина. Отношенията им са бурни в последната година - той се оплаква, че сготвената от нея храна е безвкусна, присмива се на облеклото й и в продължение на часове седи пред компютъра. Опитват терапия в името на двете им малки дъщери, но не проработва. Бозташ разказва, че почувствала облекчение и всичко й се изяснило, когато вижда, че той си общува с други жени зад гърба й. Той се съгласява да се изнесе. "Най-накрая си помислих, че ще бъда свободна", казва тя във видеоразговор. Но когато мъжът й се завръща от бизнес пътуване, настоява да остане в семейния дом, докато не отмине заплахата от разпространението на коронавируса. "Времената са несигурни, трябва да пестим пари, трябва да сме заедно като семейство", спомня си Бозташ думите на мъжа си. Без работа като преводачка и решена да не безпокои повече децата си, тя с неохота се съгласява. 

Сега, две седмици по-късно, тя и съпругът й се борят с настинка и грипоподобни симптоми. Тя се притеснява, че може да имат лека форма на коронавирус. За да не се карат пред децата, двамата с мъжа й си

 

разменят остри имейли, дори и когато са на една ръка разстояние.

 

А съпругът й се държи все едно, че нищо не се е променило. "Снощи дори се опита да правим секс. Това беше като грозна шега. Все едно, че стените рухнаха и покривът се срина върху главата ми"", разказва тя. 

За необвързаните хора кризата с коронавируса създава различни предизвикателства. След като се запознава с новозеландския музикант в мобилното приложение Hinge, Морган Клемон Ганьон, която е артист и фотограф, веднага е привлечена: Той е красив, свалката е приятна, а и двамата споделят обща страст към изкуствата. Нетърпеливи са да се срещнат на живо, но са притеснени от коронавируса и избират среща в "тиха дискотека със социална дистанция", която всъщност е в парк. Седят далеч един от друг, слушат Селин Дион и Бритни Спиърс, танцуват и припяват на музика, пусната от iPhone. 

След срещата, която приключва с неочаква целувка, необвързаната от около година Клемон Ганьон казва, че иска да се видят отново. Но има пречки: сестра й току-що се е завърнала от Австралия и двете са поставени под карантина. Мъжът пък иска да се завърне в Нова Зеландия, за да е със семейството си преди да затворят границите. Двамата си разменят съобщения редовно и преценяват рисковете да се срещнат отново, а обичайните правила на ухажването вече се съобразяват с разпространението на вируса. Накрая, тя решава да наруши карантината и да се срещнат в празен апартемент на приятел, да поговорят, да погледат филми и да намерят утеха в прегръдките си. "Имаше някаква магия в тази среща по време на епидемия. Навсякъде се страхувам, но за тази неочаквана среща не изпитах страх. Може би това е коронаистория, която ще умре с болестта. Но каквото и да се случи, моментът беше хубав", казва тя. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

разводи, свадби