Медия без
политическа реклама

Защо Фандъкова не отчете първата година от четвъртия си мандат

Вероятно за да не се дискутира темата как кметът изпълнява обещанията, с които бе преизбрана м.г.

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Девет от 24-те районни кмета в София отчетоха първата година от мандата си, започнал през ноември м.г. Някои го направиха във "Фейсбук", а други обещаха да качат доклада си и на сайта на района. На част от кметовете отчетът бе голям от около страница, а други, като например Ангел Стефанов от "Овча купел", съставиха списък с постигнати и непостигнати неща, чието четене отнема почти учебен час. Петко Горанов от "Студентски" пък  организира онлайн дискусия с жителите на района. Някои се отчитаха за първи път, докато кметът на "Слатина" Георги Илиев включи годишния отчет в ежедневния си, който той публикува във "Фейсбук" в края на всеки работен ден. 

Общото между отчелите се бе, че не са кметове на ГЕРБ. Единственото изключение бе шефът на администрацията на "Витоша" Теодор Петков, който е съпартиец на кмета на София Йорданка Фандъкова и управлява втори мандат.

Самият столичен кмет също не направи равносметка на първата година от четвъртия си мандат. Преди около година зам. председателят на ГЕРБ не се появи и на общественото обсъждане на бюджета на София за 2020 г. На него гражданите задаваха въпроси, даваха оценки за изпълнението на поетите ангажименти, поставиха исканията си за тази година и т.н. .

Мълчанието на Фандъкова не учудва. Ако тя бе отбелязала първата четвърт от мандата, в който се закичи с титлата "Най-дълго управлявалия София кмет", това със сигурност щеше да насочи вниманието към обещанията, с които кметът спечели м.г. И макар последвалата пандемия да промени много поети ангажименти, засега COVID-19 все още не се приема като извинение за некачествена работа, мудност и формално отношение към задълженията, липса на управленска воля и т.н. Неща, с които столичани ежедневно се сблъскват, когато става дума за решения и проекти на градската си управа.  

Последната кампания в София премина под знака на злополучния ремонт на ул. "Граф Игнатиев" и на аномалията "Ремонт на ремонта", който роди той. След като обновлението на т.нар. Зона 2 се превърна в нарицателно за лошо харчене на парите на българските и европейските данъкоплатци, за толериране на зле работещи фирми и за липса на контрол на строителството, на десетата година от управлението си Фандъкова включи в предизборната си програма изрично обещание, че новият й мандат ще е този, в който порочните практики в общественото строителство ще изчезнат. В края на м.г. Фандъкова назначи за първи зам. кмет с ресор "Обществено строителство". При представянето на инж. Цветан Божинов Фандъкова заяви, че се е спряла на него, тъй като имa 30-гoдишeн oпит в тази cфepa.

Божинов обаче се задържа на поста едва 9 месеца. През септември той бе заменен от члена на борда на директорите на "Метрополитен" инж. Кирил Джоргов. Извън кадровите кадрили в модела, по който в Столична община се строи и се контролира процеса, почти нищо не се промени към добро. Срокове за предаване на обекти продължиха да се нарушават без фирмите-изпълнители да понасят санкции. След приключен ремонт булеварди продължиха да се откриват без тротоари и с некачествено завършени елементи. Примерите не са един и два, затова е достатъчно да се припомни само ремонтът и разширението на 1 км. от ключовия бул. "Тодор Каблешков", за който "Сега" нееднократно писа през лятото. За реконструкцията на този булевард се говори от повече от 10 г., откогато и се подготвя процедурата. Фандъкова много пъти е заявявала, че тази столична артерия й е особено важна, защото изграждането й дава шанс за разтоварването на трафика в центъра. Въпреки това, когато строителството най-после започна тази пролет, администрация и фирмата изпълнител "Трейс Груп Холд" пак се оказаха неподготвени. Така вместо разширението на "Тодор Каблешков" да започне и да завърши за 138 дни - от края на май до средата на октомври, ремонтът ще се точи и през следващата година.   

Освен с лозунги за нови стандарти в строителството, последните избори минаха и под знака на заклинанията за борба с мръсния въздух в София. И съперниците на Фандъкова, и гражданите постоянно поставяха въпроса какво прави общината, за да спре градът да бъде постоянно в класацията на най-замърсените точки на планетата. При всяка среща с камера кметът повтаряше, че постоянно мисли по проблема, който трови здравето на хората, и е решена веднъж завинаги да се справи с него. Първото нещо, която Фандъкова направи след поредната си победа, бе да вдигне данъците на неекологичните автомобили, което бе представено като мярка за борба със замърсяването. След множество сигнали, че през зимата смогът в София продължава да виси с пълна сила, през януари т.г. Фандъкова обяви, че сформира работна група, която трябва да даде предложения за подобряване на ситуацията с високите нива на фини прахови частици. От създаването й мина почти година, а резултат от работата й няма. Междувременно новият отоплителен сезон започна и столицата на България отново редовно се катери на "призовите" места в списъка с местата с най-мръсен въздух в света.   

Първата година от 4-тия мандат на Фандъкова роди и друг феномен - управляващите да работят срещу собствените си решения. Столичната администрация измисли лозунга "София - град за хората" и вече години наред се кичи с него. Поредица нейни действия обаче го поставят под съмнение. След избухването на кризата с коронавируса през май Фандъкова, общински съветници от ГЕРБ, главният архитект Здравко Здравков, зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев и представителят на "Спаси София" Борис Бонев представиха проект за транспортни промени в центъра около бул. "Патриарх Евтимий". Те предвиждаха по булеварда да се изгради бус лента с цел тролейбусите да избягват задръстванията и да стигат по-бързо до Петте кьошета. Чрез заместване на сегашното косо паркиране с успоредно паркоместата в зоната трябваше да намалеят с 10 на сто - от 450 до 410, за да може "Патриарха" да стане по-достъпен за пешеходци, а в краищата му да се начертаят велоалеи. "Пандемията накара много хора да променят начина си на пътуване, тенденция е в цяла Европа градовете да мислят повече сега за пешеходците и велосипедистите. Този проект показва нашата визия за превръщането на София в град на хората", каза Фандъкова на 22 май. Тя поясни още, че изграждането на нови велотрасета ще спомогне за свързването на още шест съществуващи. Цялото преустройство трябваше да започне и да приключи през лятото. 

Впоследствие обаче стана ясно, че живеещи в района са против намаляването на паркоместата и изграждането на бус лента. Един от мотивите бе, че по "Патриарх Евтимий" имало много нотариални кантори и обществени сгради. Те поясниха, че 600 души са събрали подписка и заплашиха да легнат на пътното платно, ако проектът почне да се изпълнява.  В резултат Фандъкова спря да го защитава, въпреки че през цялата кампания обясняваше как градският транспорт е с приоритет и как чрез неговото забързване и комфорт управляващите целят той да става все по-предпочитан от автомобилите. Според обещанията на кмета политиката в центъра да не се пътува с коли трябваше да се задълбочи още повече след пускането на третия лъч на метрото.

По сходен начин Столична община компрометира и гласувания от всички политически сили без ВМРО проект за превръщането на 300 метра от ул. "Съборна" в улица с по-малко автомобилни газове. Пак тази пролет столичната власт подкрепиха предложението на "Спаси София" движението  на коли по "Съборна", която няма никакво значение в транспортната схема на града, да се намали и да се даде приоритет на пешеходците, които според проучване са 95 на сто от движещите се там. Целта бе улицата да свърже пешеходно бул. "Витоша" с Градската градина. Решено бе още по "Съборна" да се разположат пейки, уличната среда да се реновира и да се направи притегателна за разходки.

Почти нищо от обещаното не се случи. Въпреки забранителните знаци, служителите на реда оставиха колите да паркират свободно по "Съборна" в частта откъм "Света Неделя" . Нарушението очевидно бе допуснато за улеснение на клиентите на лъскаво заведение, които  продължиха да се възползват от екстрата да спират с джиповете си буквално пред входа на бара. Администрацията не направи почти нищо и да облагороди "Съборна". Не бе поставена нито една пейка, в зоната продължава да липсва зеленина. Всичко това пречи една от най-красивите централни софийски улици да стане естетично място за млади и стари. В резултат срещу проекта се надигнаха собствениците на магазини и заведения по "Съборна", които изчислиха, че 80% от клиентите им пристигали с коли. Те започнаха протести с мото "Спаси Съборна от "Спаси София", а зам. кметът Кръстев вече внесе доклад "Съборна"  да се върне на шофьорите, като отново се увеличат местата за паркиране.  

Ако Фандъкова съвестно беше отчела първата четвърт от четвъртия мандат, тя трябваше да признае, че ръководства на общински дружества и нейни подчинени в общината продължават да провеждат обществени поръчки на цени, които в истинския живот и бизнес никоя частна фирма или гражданин на София не биха платили. Кметът трябваше да признае и че почти нищо в Столична община не се е променило за тази една година по отношение на обещанията за откритост и отчетност, в които заместник-председателят на ГЕРБ убеждаваше съгражданите си миналата година по същото време.   

Още по темата