До 1 г. наказание заплашва боксьорката Станимира Петрова

Стойка Петрова стана световна вицешампионка за втори пореден път

26 Ноем. 2018
Туитър
Разочарованата Стойка Петрова (вляво) позира с медала си на почетната стълбичка заедно с останалите прицьорки в кат. 54 кг - шампионката Лин Ю-Тин (горе в средата) и бронзовите Кристи Лий Харис (Авл) и Нандинцецег Миягмардулам (Монг).

С дисквалификация до 1 г. може да бъде наказана бившата световна шампионка по бокс Станимира Петрова заради поведението и коментарите си след загубения 1/4-финал от индийката Сониа Чахал в кат. 57 кг на завършилото в Ню Делхи настоящо първенство на планетата. След обявеното решение - 3:2 гласа в полза на Чахал, пом.-треньорът на националния отбор Петър Лесов хвърли бутилка вода на ринга, след което отправи неприлични жестове към публиката в зала "Индира Ганди". Петрова пък впоследствие обвини съдиите в корупция.

Акредитациите и на двамата бяха отнети, но предстои заседание на Дисциплинарния панел на международната боксова федерация (AIBA), който може да отнеме състезателните права на Петрова за 1 г. Това означава, че световната шампионка от 2014 г. може да не бъде допусната до следващото първенство на планетата - в Улан Уде (Рус) другата есен, а то е олимпийска квалификация. Българската федерация вече е написала писмо до AIBA, с което изразява съжаление за постъпката на Лесов и Петрова, като очакванията са то евентуално да смекчи наказанието.

В събота пък Стойка Петрова не успя да стане втората българка - световна шампионка по бокс, след като загуби финалния двубой в кат. 54 кг от Лин Ю-Тин (Тайван) с 1:4 съдийски гласа. 33-годишната двукратна еврошампионка (2014 и 2018 г.) отстъпваше в I и III рунд пред азиатската №1 и така претърпя второ поредно поражение на световен финал след това на миналото първенство - в Астана (Каз).

С нейния медал българските отличия от световни шампионати по бокс за жени станаха пет. В Астана бронзов медал взе Деница Елисеева (кат. 57 кг), а 2 години по-рано - в Джеджу (Кор), Станимира Петрова стана шампионка при 54-килограмовите. Първото българско отличие пък бе завоювано в Циндао (Кит) през 2012 г. от Светлана Станева - бронзово в кат. 57 кг.