Медия без
политическа реклама

17-годишна рускиня създаде прецедент в женския тенис

Британец спечели първата си титла от сериите "Мастърс" при мъжете

17 Март 2025Обновена
Мира Андреева позира с шампионския трофей от "WTA 1000" в Индиън Уелс на централния корт в Рая на тениса.
ЕПА/БГНЕС
Мира Андреева позира с шампионския трофей от "WTA 1000" в Индиън Уелс на централния корт в Рая на тениса.

Шест седмици преди 18-ия си рожден ден Мира Андреева спечели втори пореден турнир от категория "WTA 1000" и сътвори прецедент в женския тенис. На финала в Индиън Уелс (САЩ) тийнейджърката от Русия осъществи обрат срещу световната №1 Арина Сабаленка от Беларус с 2:6, 6:4, 6:3.

За Андреева това беше 12-а поредна победа в надпревара от това ниво, след като в края на февруари триумфира с титлата и на "WTA 1000" в Дубай. Така 17-годишната състезателка от Красноярск стана най-младата тенисистка в историята с два поредни трофея от тази категория.

"Първо, поздравления за Арина и нейния екип. Ти играеш невероятен тенис. Сигурна съм, че има много позитиви, които да извлечеш от турнира, и ти желая всичко най-добро за остатъка от сезона", обърна се Мира към своята опонентка.

След като на 1/2-финалите елиминира и Ига Швьонтек, рускинята се превърна и в най-младата тенисистка през последните 40 години, която побеждава №1 и №2 в ранглистата в един и същи турнир. Общо титлата е трета в крехката кариера на Андреева и с нея тя ще се изстреля до №6 в света.

"Благодаря на своя екип и на всички, които са постоянно около мен и ми помагат. Искам отново да благодаря и на себе си, защото се борих докрай. В нито един момент не се отказах и тичах като заек днес, защото Арина ми пращаше куршуми и бе много трудно. Затова искам да благодаря на себе си, защото мисля, че и аз имах заслуга", сподели с усмивка новата шампионка, която стана третата най-млада носителка на купата в Индиън Уелс след Мартина Хингис през 1998 г. и Серена Уилямс през 1999 г.

Титлата при мъжете в Индиън Уелс спечели британецът Джак Дрейпър, който беше безапелационен във финала срещу датчанина Холгер Руне - 6:2, 6:2 само за 69 минути игра. За 23-годишния левичар от Англия това също е трета купа в кариерата, но първа от категория "Мастърс".

"Невероятно е. Не очаквах това. Щастлив съм, че тялото ми е окей и работата през годините носи резултат. Започнах добре. Знаех, че Холгер ще играе добре. Трябваше да играя агресивно и остро и се справих. Преодолях много препятствия. Хората наоколо вярваха в мен. Положих много труд", коментира Джак в шампионското ТВ интервю на корта.

Благодарение на спечелените 1000 т. днес той дебютира в Топ 10 на световната ранглиста под №7. Така Дрейпър се превръща в едва петия представител на Великобритания в историята, влязъл в челната десетка, след Грег Руседски, Тим Хенман, Анди Мъри и Камерън Нори.

 

ЖРЕБИЙ

Същевременно бе изтеглен жребият за основната схема на следващия турнир от сериите "WTA 1000" при дамите и "Мастърс" при мъжете - в Маями (18-30 март). Първата ракета на България в женския тенис Виктория Томова (№64 в света) ще играе срещу американката Кейти Макнали в I кръг, а при победа ще се изправи срещу водачката в схемата Арина Сабаленка, която по право почива на старта.

В момента Макнали е №491 в световната ранглиста, но причината за това е, че прекара почти цялата 2024 г. извън кортовете. 23-годишната състезателка е достигала до №54. Томова спечели единствената предишна среща помежду им с 6:4, 7:6 (3) в квалификациите на трева в Бирмингам през 2019 г.

Жребият за мъжкия турнир "АТР 1000" пък отреди поставеният под №14 Григор Димитров да срещне във II кръг или квалификант, или участващия с "уайлд кард" 17-годишен италианец Федерико Чина. Българският топ тенисист отново попадна в една осмина с Карлос Алкарас, което означава, че двамата с испанеца биха могли пак да се срещнат в IV кръг, както се случи и в Индиън Уелс.

 

BG УСПЕХ

Димитър Кузманов спечели третата титла от веригата "Чалънджър" в кариерата си. 31-годишният пловдивчанин триумфира в турнира на твърд корт в Херсонисос (Гърция) с награден фонд €54 000, след като на финала победи именно тийнейджъра Федерико Чина (Италия) с 6:4, 6:2.

"Благодаря на всички, замесени с организацията на турнира. Благодаря на моя треньор, който е тук при мен и винаги ме подкрепя, както и на всички хора, които дойдоха. Това място е специално, защото тук спечелих първата си професионална титла. Надявам се скоро отново да се видим", каза Мико пред феновете.

Предишните трофеи на Кузманов от това ниво в професионалния тур на АТР бяха в Барселона през 2021 г. и в Астана през 2024 г. Той има и три загубени финала на "Чалънджър" - в Задар (2021), Бенгалуру (2022) и Братислава (2023).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата