17-годишна спечели първи световен медал за българската фехтовка от 22 г.

08 Апр. 2019
Призьорките от световното първенство в Торун: бронзовите - Бенедета Тарико и Йоана Илиева, златната - Алина Михайлова, и сребърната - Наталия Ботейо (от дясно на ляво), позират с медалите си.
ФЕИ

Йоана Илиева спечели първи медал за България от световно първенство по фехтовка от 22 години насам. 17-годишната възпитаничка на академия "Васил Етрополски" завоюва бронзово отличие на сабя на световното първенство за девойки до 20 г. в Торун (Пол), след като отстъпи в много оспорван полуфинал с 13:15 туша пред двукратната световна шампионка - мексиканката Наталия Ботейо.

Преди това в предварителната група Йоана спечели 4 победи от 6 срещи. В директните елиминации тя отстрани Юлия Чеслар (Пол) с 15:14, Нисанур Ербил (Тур) с 15:12 и Лика Джиджиешвили (Груз) с 15:5. Титлата спечели Алина Михайлова (Рус), победила на финала Ботейо с 15:10. На първенството участваха общо 116 сабльорки.

Последният български медал на световно по фехтовка бе спечелен от легендарния ни сабльор Васил Етрополски през 1987 г. А отличието осигури предсрочно на Илиева и световната купа при 20-годишните. През сезона възпитаничката на треньора Ивайло Воденов спечели три кръга за купата, класира се веднъж втора и два пъти трета.