6-о и 8-о място за българските плувци във финалите на световното

Левтеров завърши в Топ 30 на 50 м гръб

17 Февр. 2024Обновена
Габриела Георгиева стана първата българка след Таня Богомилова във финал на световното първенство по плуване.

Историческите за България две плувания във финалите една вечерна сесия от световното първенство в Доха донесоха 6-о и 8-о място за тима ни в катарската столица. По-предната позиция извоюва Габриела Георгиева на 200 м гръб, а последен в надпреварата за медалите завърши Йосиф Миладинов на 100 м бътерфлай.

При дамите 26-годишната ни националка даде резултат 2:10,11 сек., с който изпревари две от съперничките си - унгарката Дора Молнар (2:11,01) и британката Фрея Констанс Голбърт (2:11,22). Златния медал по безапелационен начин извоюва американката Клеър Кързан с недостижимото време от 2:05,77 мин. Призовата тройка допълниха австралийката Джаклин Баркли с 2:07,03 и състезаващата се под неутрален флаг рускиня Анастасия Шкурдай с 2:09,08.

Георгиева, която вчера постави нов национален рекорд в дисциплината и покри норматив А за олимпиадата в Париж 2024, се превърна в първата българска жена от над три десетилетия, плувала в световен финал в 50-метров басейн. Последната беше легендата Таня Богомилова на 100 м бруст на шампионата в Пърт `91. Тя остава и единствената българка с медали от световно първенство - сребро на 200 м бруст и бронз на 100 м бруст в Мадрид `86.

Миладинов пък тази вечер стана едва четвъртият българин, участвал в индивидуален финал на световно първенство при мъжете, след Денислав Калчев (1994), Михаил Александров (2007) и Антъни Иванов (2017). В коронната си дисциплина на 100 м бътерфлай, в която е и национален рекордьор, Йосиф финишира за 51,73 сек. - на една стотна от 7-ия Марио Моя Янес (Испания).

Световен шампион стана португалецът Диого Матош Рибейро с 51,17 сек., а на медали заслужиха още австриецът Симон Бухер (+0,11 сек.) и полякът Якуб Майерски (+0,15 сек.).

В СЕРИИТЕ

Единственият представител на България в сутрешната сесия от предпоследния ден на световното първенство по плуване в Доха - Калоян Левтеров, отпадна в сериите на 50 м гръб. 21-годишният национален рекордьор в дисциплината (25,70 сек.) не можа да се доближи до личното си постижение и финишира за 26,25 сек.

Времето отреди на Левтеров поделено 29-о място в крайното класиране сред общо 45 участници в състезанието. Най-бърз в пресявките беше полякът Ксавери Масюк с 24,58 сек., а в челната тройка се наредиха още американецът Хънтър Армстронг (24,66) и испанецът Уго Гонсалес (24,72).

Топ 16 за 1/2-финалите се затвори от гърка Евангелос Макриянис с резултат 25,18 сек. Завършилият оригинално на 21-во място литовец Мантас Кауспедас (25,63) беше дисквалифициран. Най-бавен в сериите пък беше камерунецът Джорджо Армани Нгуичие Камсеу Камогне, преодолял дистанцията за 33,95 сек.